Nemusíme vše zvládnout sami. Podpora blízkých zvyšuje houževnatost a násobí naše fyzické zdroje
V těžkých časech míváme tendenci se uzavřít a snažit se vyřešit všechno sami. Jenže naopak to jsou chvíle, kdy je podpora blízkých hodně důležitá. Jakmile je máme nablízku, naše zdroje se násobí a snadněji se z těžkostí vzpamatujeme. Silná sociální podpora umí divy a stojí za to vztahy budovat.
V tomto článku popisuji sedmý princip nazvaný Sociální investice z knihy Výhoda spokojenosti propagátora pozitivní psychologie Shawna Achora. Nabízí v ní sedm principů jak změnit k lepšímu své návyky a nastavení mysli, a tím si v každodenním životě udržet štěstí a spokojenost.
Často se stává, že se při zvýšeném stresu, například při tlaku ve škole či práci, izolujeme od ostatních a zanedbáváme svou rodinu a přátele. V tu chvíli jsme zaslepení a snažíme se všechno vyřešit sami. Jenže sociální podpora ostatních je v těžkých chvílích obzvláště důležitá a vyplatí se do ní patřičně investovat.
Zdroje se násobí
Naše kulturní prostředí prosazuje spíše silný individualismus, proto je možná trochu těžké tento princip přijmout. Faktem zůstává, že všechny blízké vztahy mají nejen okamžitý, ale také dlouhotrvající vliv na naši spokojenost. Sociální interakce nás nabíjí pozitivitou a zlepšuje náladu.
Jsme sociální bytosti a smysluplné sociální vazby jsou naší potřebou. Potřebujeme blízké, na které se můžeme spolehnout, ať už jde o partnera, rodinu, kamarády nebo kolegy, uvádí v knize Výhoda spokojenosti Shawn Achor.
Silná sociální podpora navíc umí v našem životě dělat divy. Jestliže ji máme, násobí se naše emocionální, intelektuální a fyzické zdroje, rychleji se vzpamatujeme z nezdarů, dosahujeme vyšších cílů a jsme cílevědomější. Pokud máme silnou sociální podporu, jsme také až neuvěřitelně houževnatí. A dokonce se nám zlepší zdraví a prodlouží délka života, říká v knize Achor.
To je dost důvodů, abychom blízké nezanedbávali a pečovali o své vztahy dlouhodobě. Nejen proto, abychom měli lepší náladu a pocit spokojenosti ve všedních dnech a měl s námi kdo slavit radostné události. Ale také proto, aby tu pro nás někdo byl, až přijdou těžší časy a podporu budeme potřebovat nejvíce.
Sedm principů
Knížka Výhoda spokojenosti Shawna Achora nabízí sedm principů, jak si štěstí a pozitivní myšlení v každodenním životě vyvolat a udržet – a tím dosáhnout úspěchu v pracovním a osobním životě. Tyto principy mě zaujaly nejen proto, že jsou v zásadě jednoduché a dobře pochopitelné, ale také tím, že některé principy se dají v praxi využít velmi snadno s relativně brzkým pozitivním účinkem. U dalších už je to těžší a výsledek není tak jistý či je dobré k nim přistupovat obezřetně.
Celkově ale může být velmi užitečné seznámit se se všemi, vybrat si například jeden, který je nám nejbližší, a pokusit se řídit se jím třeba už dnes. Nejvýhodnější je ale postupně pozvat do svého života všechny, protože až společné využití těchto sedmi principů vyvolá spirálu spokojenosti a úspěchu. Popsané principy nejsou oddělené, jsou vzájemně propojené a mají kolektivní účinnost. Účinek jednoho principu spouští další princip.
Například Tetris efekt je hnací silou pádu vzhůru – procvičit si hledání pozitiv pomůže vnímat nezdary jako příležitosti k růstu. Sociální investice pomůže zvládnout pravidlo 20 sekund, protože sociální podpora pomáhá s novými návyky a naopak.
Hodně lidí má za to, že jsou podobné poznatky užitečné jen pro ostatní, ale své okolí můžeme nejlépe změnit tak, že změníme sami sebe. Změna začíná na individuální úrovni, ale může se přenést i na ostatní.
Všechny principy z knihy Výhoda spokojenosti popisujeme v sérii článků, které postupně zveřejňujeme na Antilopě.
Zdroj: Shawn Achor: Výhoda spokojenosti (Anag, 2014)