Kouzlo kapsářů: Jak marníme své šance, když se nesoustředíme
Nevidíme, co je před námi, pokud se na to nesoustředíme. To je fakt. Můžeme si ale vytrénovat mysl a naučit se vnímat pozitivní věci. Nejde o to ignorovat problémy, které je třeba řešit, ale spíše rozpoznat příležitosti a těšit se z toho dobrého.
V tomto článku popisuji třetí princip Tetris efekt z knihy Výhoda spokojenosti Shawna Achora, která nabízí způsoby, jak si v každodenním životě udržet štěstí a spokojenost.
Tetris efekt znamená, že člověk nedokáže změnit zažitý způsob myšlení nebo chování. Viz slavné video, ve kterém měl divák počítat, kolikrát si mezi sebou basketbalisté přihrají míč. V průběhu videa projde kolem basketbalistů člověk v kostýmu gorily a většina lidí si ho nevšimne, protože se soustředí pouze na počítání přihrávek, více jsme o tom psali v článku.
Je to slepota z nepozornosti, selektivní vnímání. Nevidíme, co je před námi, pokud se na to nesoustředíme. Kapsáři a kouzelníci tento princip dobře znají a umějí ho patřičně využít.
Ale můžeme jej změnit na pozitivní a vyhledávat díky němu příležitosti a myšlenky, které zvětší naši šanci na úspěch. Protože když je náš mozek zaměřený na hledání pozitiv, profitujeme ze tří nejdůležitějších nástrojů, které máme k dispozici – spokojenosti, vděčnosti a optimismu.
Jak víme z předchozího principu, už jen očekávání pozitivních výsledků zvyšuje pravděpodobnost, že se skutečně dostaví. Štěstí ve vědeckém smyslu neexistuje, jde jen o to, zda si lidé myslí, že mají štěstí.
Například v jednom výzkumu vyšlo najevo, že 69 % středoškoláků a vysokoškoláku si vybralo svou kariéru na základě náhodného setkání. Měli šanci, rozpoznali ji a dokázali ji využít. Mnoho takových šancí promarníme nevědomky jenom kvůli špatnému soustředění.
Seznam dobrých věcí
Jak se tedy naučit soustředit se na to dobré? Třeba tím, že si napíšeme denně seznam dobrých věcí, které máme, nebo které se nám staly. Je to hrozně provařená činnost, ale opravdu funguje.
Při hledání tří dobrých věcí, které nás za den potkaly, se náš mozek naučí hledat pozitiva a příležitosti a negativní věci naopak spíše vytěsňuje.
Také pomáhá psát si krátké záznamy o pozitivních zážitcích. Když píšeme o tom špatném, uleví se nám, ale dobrý účinek má i to, když píšeme o pozitivním.
Nesmíme to samozřejmě přehnat a ignorovat naše problémy a negativní věci v životě, které je potřeba vyřešit. Spíše bychom se měli uvážlivě orientovat na pozitivní aspekty našeho života.
Sedm principů
Knížka Výhoda spokojenosti Shawna Achora nabízí sedm principů, jak si štěstí a pozitivní myšlení v každodenním životě vyvolat a udržet – a tím dosáhnout úspěchu v pracovním a osobním životě. Tyto principy mě zaujaly nejen proto, že jsou v zásadě jednoduché a dobře pochopitelné, ale také tím, že některé principy se dají v praxi využít velmi snadno s relativně brzkým pozitivním účinkem. U dalších už je to těžší a výsledek není tak jistý či je dobré k nim přistupovat obezřetně.
Celkově ale může být velmi užitečné seznámit se se všemi, vybrat si například jeden, který je nám nejbližší, a pokusit se řídit se jím třeba už dnes. Nejvýhodnější je ale postupně pozvat do svého života všechny, protože až společné využití těchto sedmi principů vyvolá spirálu spokojenosti a úspěchu. Popsané principy nejsou oddělené, jsou vzájemně propojené a mají kolektivní účinnost. Účinek jednoho principu spouští další princip.
Hodně lidí má za to, že jsou podobné poznatky užitečné jen pro ostatní, ale své okolí můžeme nejlépe změnit tak, že změníme sami sebe. Změna začíná na individuální úrovni, ale může se přenést i na ostatní.
Všechny principy z knihy Výhoda spokojenosti popisujeme v sérii článků, které postupně zveřejňujeme tady v Magazínu Antilopa.
Zdroj: Shawn Achor: Výhoda spokojenosti (Anag, 2014); Selektivní vnímání: Proč vidíme jen to, co chceme (článek)
Foto: Adobe Stock