Jak odpočívat před Vánoci, když nemáte na nic čas

Vánoce jsou za dveřmi a odpočinek se může zdát jako nedostižný sen. Přinášíme několik tipů, jak si vydechnout, i když toho potřebujete ještě hodně zařídit.

Foto: Adobe Stock

Najít si chvilku klidu, uvolnit tělo i hlavu může být v předvánočním čase oříšek. Možná toho potřebujeme ještě spoustu zařídit a máme pocit, že na relaxaci rozhodně nemáme čas. I pár malých uvolnění během dne ale může mít na náš pocit pohody obrovský vliv. A může nám přinést nadhled a lepší náladu.

A také si pak možná samotné vánoční svátky více užijeme, protože nebudeme mít pocit, že jedeme až na dřeň. Zkusme pár maličkostí, které nám s tím mohou pomoci.

Relax do ucha

Pokud máte rádi hudbu, podcasty, rozhovory, audioknihy, máte výbornou možnost, jak propašovat malé dávky odpočinku do všedního dne. Velká výhoda poslechu do sluchátek je, že se u toho můžeme hýbat. Takže je možné si pustit oblíbenou písničku do ucha při vaření polévky, vytírání podlahy, balení dárečků nebo zdobení stromku. Mít v uchu jedno sluchátko a poslouchat namluvený hororový příběh nebo rozhovor s oblíbenou herečkou můžete, i když tlačíte kočárek anebo jste uspali malého a čekáte, až tvrdě usne, jak sdílely některé maminky.

Tyhle malinké chvilky nás na chvíli dokážou přenést do jiného světa, zpomalit tep a naladit na jiné myšlenky, i když trvají třeba jen deset minut. Případně zrychlit tep a rozproudit energii, pokud jsme si do sluchátek u míchání bramborového salátu pustili něco svižného.

Na cestě pro balíčky

Většinu vánočních dárků budeme podle průzkumů i letos kupovat přes e-shopy. Čeká nás proto vyzvedávání balíčků anebo nahánění kurýrů. Co si to trochu zpříjemnit? Pokud máme na výběr, nechme si balíčky doručit do výdejny, která není daleko a jde se k ní hezkou procházkou. I kdyby měla být jen na pět minut, zkusme ji vzít jako malý odpočinek.

Pokud to jde, zkusme vyrazit za pro nás příjemného počasí (což pro někoho znamená slunce, pro jiného třeba mlha, tma nebo barevná obloha po západu slunce) a berme tu procházku jako chvilku pro sebe. Můžeme se soustředit na zbytky listí, které šumí na stromech, křupající námrazu nebo zbytky sněhu, vnímat aspoň kousek cesty našlapování chodidel na zem, koupit si po cestě v pekárně koláček do ruky, pustit si do sluchátek kousek oblíbeného podcastu. Cokoliv, co nám udělá radost a umožní nám na chvíli pustit z hlavy seznam úkolů. Stejně pro ty balíčky půjdeme, tak proč si to nezpříjemnit?

Minichvilky pro sebe: Jak si odpočinout v předvánočním shonu

Zapišme si to

Jestliže máte hlavu nacpanou k prasknutí, přesuňte seznam úkolů na papír. Jakmile si všechny úkoly zapíšete, uvolní se vám hlava a uleví se vám, protože budou dobře vidět a vše bude přehlednější.

Když před sebou vidíte dlouhý seznam dárků, které je ještě potřeba nakoupit, a úkolů, které je nutné vyřídit, může to být v první okamžik stresující pohled a vyvolat úzkost. Ale takto s vaším seznamem můžete snáze pracovat. Třeba si úkoly rozepsat na dny nebo velké úkoly rozepsat na menší, které je snadné a rychlé splnit. Anebo jim dát priority a třeba zjistíte, že některé úkoly vůbec není potřeba dělat. Část úkolů je možné také delegovat na někoho jiného?

Pokud vás trápí jiné starosti, třeba problémy ve vztazích nebo tlak v práci, což bývá obojí před Vánoci výzva, také si je zapište. Odkládat si starosti na papír a začít je tím rovnat doporučuje i psychiatr Radkin Honzák v knize Holky to někdy nemaj lehký.

Ve své každodenní praxi lidem doporučuju – když máte starosti a trápení, hoďte si to na papír. Protože v hlavě se to sice honí sem a tam, ale dokud to není věta, která má podmět, přísudek a předmět, je to těžko uchopitelné. Hodit na papír znamená začít to rovnat. (Radkin Honzák, str. 78)

Jen tak být

Uklidit se na chvilku někam, kde po nás nikdo nic nechce. Zašít se do jiné místnosti s hrnkem svařáku, vytratit se ven se psem, uklidit se na balkon a tajně ujídat cukroví, zajít koupit větvičky do vázy nebo brambory na salát. A pokusit na chvíli vypustit myšlenky a jen tak být.

Pokud jsme se věnovali meditaci a paradoxně ji teď vypouštíme, protože máme pocit, že na ni nemáme čas, zkusme se k ní vrátit. Pokud se meditaci zatím nevěnujete, doporučujeme začít. Přináší mnoho benefitů. Jak jsme psali v článku, díky ní se nám zvětší levá prefrontální kůra, tedy část mozku odpovědná za spokojenost. Stačí si jen na 5 minut denně sednout a sledovat svůj dech. Už jen to nás uklidní, sníží hladinu stresu a zlepší funkci imunitního systému, vysvětluje Shawn Achor v knize Výhoda spokojenosti.

Velmi účinné jsou techniky, které pracují s dechem, všímavostí k sobě samým a pozorováním toho, co se děje okolo a uvnitř nás. Další užitečné techniky jsou založené na střídavém zatínání a uvolňování svalů, což redukuje stres a napětí v těle.

Vyzkoušet můžete například progresivní svalovou relaxaci od Loono, kde se střídavě zatínají a uvolňují svalové partie na těle nebo cvičení zaměřené na dech od trenéra mindfulness Michala Dvořáka.

Více tipů na miniodpočinek během dne najdete v prvním dílu článku.

Na závěr bych chtěla říct, neberte prosím článek doslova. Má sloužit jako inspirace, jsou v něm posbírané tipy od různých lidí, které jim fungují. I kdybyste si z něj vzali jedinou věc, kterou jste rádi dělali dříve a článek vám ji připomněl, zkusíte něco nového, nebo se jen zamyslíte, kde ve vašem dnu můžete objevit malé chvilky odpočinku, bude to skvělé a splnil účel.

Zdroje: Shawn Achor: Výhoda spokojenosti (Anag, 2014); Alena Večeřová Procházková, Klára Mandausová, Radkin Honzák: Holky to někdy nemaj lehký (Mladá fronta, 2020)

Foto: Adobe Stock

Více k tématu