Dárky, které potěší třikrát: Tipy na zlepšení karmy nejen o Vánocích

Některé dárky kromě užitku, radosti a příjemného pocitu z dávání mohou dokázat něco víc. Třeba výrazně zlepšit životní úroveň nebo sebevědomí lidí, kteří měli o trochu méně štěstí. Přinášíme tipy na dárky pro zlepšení karmy.

Foto: Adobe Stock

Dárky pro lidi, kteří se dostali do nelehké situace, mohou potěšit třikrát. Obdarovaným mohou přinést radost, usnadnění životních podmínek, zvýšení sebevědomí nebo lepší šance do budoucna. Dárcům přinesou dobrý pocit a větší spokojenost v životě (proč je vědomá laskavost výhodná pro obě strany, vysvětlujeme v tomto článku). A také dáváme signál celé společnosti, že na každém člověku záleží, a lidé v nesnázích si zaslouží pozornost a podporu. Do náročné životní situace se může dostat každý z nás.

Pokud bychom rádi letos pomohli někomu jinému, kdo se nachází ve svízelné životní situaci, přinášíme tipy na dárky pro zlepšení karmy.

Ježíškova vnoučata

Pokud máte chuť, můžete potěšit staré lidi v domově pro seniory nebo žijící samostatně ve vlastním bydlení. Ježíškova vnoučata je projekt, který plní přání konkrétních seniorů nebo společná přání více starších lidí. V seznamu přání si vyberete dárek nebo zážitek (seznam je opravdu pestrý, najdete zde různá přání od malých drobností jako flanelové pyžamo až po bezbariérová auta nebo vystoupení slavné osobnosti), a pokud víte jistě, že ho dokážete zajistit, zarezervujete si ho a pustíte se do zařizování. Kvůli často vysokému věku obdarovaných se doporučuje s plněním začít co nejdříve.

Můžete také přispět penězi na nákladnější dárky. Dárky k rezervaci budou přibývat na stránkách projektu až do Vánoc. Jen ke konci adventu na seznamu zbývají většinou dárky finančně náročnější nebo složitější na organizaci, ty snadno splnitelné mizí nejdříve, tak s rezervací neváhejte. V současné chvíli dárci splnili již 19 procent přání, 78 procent se právě plní a poslední 2 procenta přání čeká na své Ježíšky.

Spánek v teple a zdravotní prohlídka

„Nemůžeme pomoci každému, ale každý může pomoci někomu.“ Takové je motto projektu Nocleženka, který pomocí kupónů v hodnotě 100 Kč rozdávaných terénními pracovníky Armády spásy nabízí lidem možnost strávit noc v teple, kde dostanou polévku s pečivem a teplý nápoj. Také budou mít možnost provést osobní hygienu, získají nárok na základní ošetření a zdravotní prohlídku, schůzku se sociálním pracovníkem, který jim pomůže řešit jejich životní situaci a také možnost pokračovat v systému služeb Armády spásy. Nákupem nocleženky přispíváte nejen konkrétnímu člověku, ale i na další pomoc a rozvoj služeb pro lidi bez domova.

Nocleženku je možné koupit jako dárek a pod stromeček nadělit dárkový certifikát v hezkém kabátku. Hlavním a dlouhodobým cílem projektu je navrátit člověka zpět do běžného života a dostat ho do bodu, kdy již žádnou Nocleženku nepotřebuje a je zcela soběstačný.

Šatník pro rodiče samoživitele

Dárkem může být také věnovaní nevyužitých věcí v bezvadném stavu, které udělají radost někomu dalšímu. Šatník Nory Fridrichové se dlouhodobě věnuje přímé pomoci rodičům samoživitelům a od dárců vybírají zejména sezónní oblečení a obuv, hračky, dětské knížky, sportovní náčiní, drobné spotřebiče a na Facebooku hledají nový domov i pro nábytek. Rádi také přijímají novou kosmetiku, potřeby do domácnosti nebo výživu pro miminka. Je možné darovat i peníze na provoz šatníku nebo se zapojit jako dobrovolník.

Rodiče samoživitelé se registrují do šatníku a po schválení provozovateli mohou volně čerpat služby podle svých potřeb. Mohou si odnést čisté oblečení a boty, jejich děti si na místě mohou pohrát v dětském koutku a hračky si odnést domů. Přímo v tržnici také rodiče pracující v šatníku výměnou za nákup potravin nabízejí registrovaným rodičům další služby, třeba ostříhání od kadeřnice, masáž nebo doučování pro děti.

Krabice od bot

Krabice od bot je charitativní sbírka pořádaná Diakonií ČCE, která má za cíl potěšit co nejvíc dětí žijících v tíživé situaci. Funguje tak, že prověření dobrovolníci zjistí ve spolupráci s úřady, azylovými domy, nízkoprahovými centry, terénními pracovníky a školami, kolik dětí a chudých rodin se nachází v jejich okolí, založí sběrné místo a otevřou ho pro dárce.

Sbírka dárků pro letošní rok již skončila, přispět finančně je ale možné celoročně v části projektu nazvané Krabice online. Zde se vybírají peníze na zážitky rodičů s dětmi, podpůrné služby, prázdninové tábory a výlety, kroužky, vzdělávání a rozvoj, psychologickou pomoc pro děti, podporu azylových domů a další přímou pomoc pro děti v tíživé sociální situaci. Tyto dárky jsou ještě hodnotnější než radost dětí pod stromečkem, protože jim mohou reálně zlepšit životní podmínky a zvýšit šance na lepší budoucnost.

Více si o krabici od bot můžete přečíst v mém článku, kde jsem sdílela osobní zkušenost s touto sbírkou.

Radostný čas pro lidi s Alzheimerovou nemocí

Nadační fond Seňorina podporuje odlehčovací službu Centrum Seňorina, které pomáhá lidem s Alzheimerovou nemocí a jejich rodinám prožít ještě radostný čas. Centrum se postará o nemocné na pár dní, i na několik měsíců, aby si pečující mohli od náročné péče odpočinout. Zakládá si na rodinné atmosféře a zapojují zde klienty do každodenního chodu.

Nadační fond se také zaměřuje na podporu pečujících a soustředí se na kvalitní vzdělávání, pořádá Alzheimer Café, kde se pravidelně setkávají pacienti a pečující lidé s odborníky, a vydávají podcast Aloisovy otázky.

Nadační fond je možné podpořit finančním příspěvkem nebo nákupem barevných Aloisových ponožek.

Máte oblíbený dobročinný projekt, který rádi podporujete? Napište nám do komentářů pod článek.

Dobré skutky nám mohou přinést více výhod, a dokonce osobního užitku, než si myslíme. Jestli váháte, proč se pouštět do dobročinných aktivit, nakoukněte do článku Návod na páchání dobrých skutků pro „sobce“.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu