Minichvilky pro sebe: Jak si odpočinout v předvánočním shonu

Předvánoční shon se pomalu blíží a může být těžké si během dne najít aspoň chvilku odpočinku. Přinášíme několik tipů, jak si vydechnout, i když je náš seznam úkolů nacpaný k prasknutí.

Foto: Adobe Stock

Najít si chvilku klidu, uvolnit tělo i hlavu může být v předvánočním čase oříšek. I pár malých uvolnění během dne může mít na náš pocit pohody obrovský vliv. A může nám přinést nadhled a lepší náladu.

Pokud se cítíme opravdu vytížení a máme pocit, že do našeho dne nenacpeme ani minutu odpočinku, zkusme pár maličkostí, které nám s tím pomohou.

Mini péče o pleť

Studené počasí zvyšuje nároky na naši pleť a ta potřebuje více výživy a péče. Mazání suchých rukou během dne nemusíme odbýt, ale můžeme ho povýšit na maličký rituál. Vybereme si krém, který nám hezky voní a dělá nám dobře na kůži, a samotné roztírání uděláme pomaličku. Nejlépe s malou masáží a protažením prstů a svalů na rukou, které jsou celý den tolik zapřažené.

Krém můžeme mít na pracovním stole nebo v kabelce stále u sebe a tyhle chvilky si můžeme užít v pracovní pauze, ale i v tramvaji, pokud se nám podaří si sednout, nebo při čekání v dlouhé frontě.

Stejně tak můžeme pečovat o tváře odřené od smrkání, unavené nohy, promnout si ztuhlý krk nebo jakoukoliv jinou část těla, pokud nám to dělá dobře. Malá masáž a rozetření krému může zabrat pár minut, a i tak nás příjemně uvolnit.

Teplé pití a čerstvý vzduch

Pít stejně musíme. Tak proč si z pití neudělat příjemný rituál? Osobně mám moc ráda kombinaci teplého nápoje v ruce a dýchání čerstvého vzduchu. Už ta chvilka, kdy si vymyju konvičku nebo jen připravím oblíbený hrnek, vyberu si druh čaje, na který mám zrovna náladu, a zaliju si ho horkou vodou, je minirelaxace sama o sobě.

Mít zásobu různých druhů čajů, kávy nebo horké čokolády, punče v láhvi, případně dalších vašich oblíbených druhů nápojů, které jsou rychlé a snadné na přípravu, není nijak moc náročné a nemusí být ani drahé. Pokud máte rádi různé ochucené kávy, můžete si domů koupit třeba javorový nebo perníčkový sirup a během okamžiku si vytvořit nápoj, který se může hodně blížit tomu z kavárny. A máte chvíli odpočinku vždycky po ruce.

Ráda teplý nápoj také propojuju s čerstvým vzduchem. Otevřít okno dokořán na pár minut, dívat se ven a nasávat studený vzduch, je pro mě samo o sobě příjemným uvolněním. Doma jsme si také vytvořili rituál, že když svítí slunce, bereme si hrnek s čajem nebo kávou na balkon. Podle počasí si buď sedneme na židli a vypijeme ho tam celý, nebo aspoň na chvíli nastavíme tvář slunci, když je na sezení moc zima. Jsou to super minirelaxace během dne, když potřebujeme vstát od práce a udělat si pauzu.

Je snadné si pauzy s kávou a čerstvým vzduchem dělat na homeoffice, ale co když pracujeme v kanceláři? Tuhle otázku jsem dříve taky řešila, občas jsme s kolegyněmi vzaly horké hrnky a vytratily jsme se na střechu budovy, kde byla malá zahrádka. Kuřáci si směli své pauzy na vzduchu s kafem čerpat pravidelně, ale nekuřáci to u nás v práci měli horší. Někteří kolegové z oběda nezamířili rovnou do kanceláře, ale vzali to oklikou a udělali si menší procházku, než se vrátili za stoly. Možná i u vás v práci najdete možnost, jak si s kouřícím hrnkem nebo i bez něj vydechnout na čerstvém vzduchu?

Radost bez výsledku

Tento typ stojí nejvíce úsilí z uvedeného seznamu, ale může mít super účinek a posilovat v nás pocit pohody a radosti, pokud se mu budeme věnovat dlouhodobě. Zkusme si najít činnost, která dělá radost jen nám a necítíme žádný tlak na výsledek. Můžeme si ji dělat ve svém tempu a nikdo od nás nic neočekává. A zároveň je možné jí dělat i krátkou chvilku.

Ideálně by to měla být činnost, kterou můžeme dělat, kdykoliv si během dne vyšetříme čas pro sebe, a není třeba žádná dlouhá příprava. Pro tento účel se nehodí třeba malování obrazu na plátno, pokud nemáme atelier a k malování se dostaneme teprve po půl hodině složitých příprav – rozmíchání barev, zakrytí stolu a podobně. Vzhledem k dlouhé přípravě pak nedává smysl malovat jen deset minut a vše zase složitě uklízet.

Jaké činnosti to tedy mohou být?

  • Péče o pokojovky. Načechrat hlínu, zalít kvítka a ustřihnout žluté listy může být práce na pět minut.
  • Zavolat mamce nebo kamarádce. Jak uvádí Shawn Achor v knize Výhoda spokojenosti, často se stává, že se při zvýšeném stresu izolujeme od ostatních a zanedbáváme svou rodinu a přátele. Často jsme zaslepení a snažíme se všechno vyřešit sami, přestože naopak kontakt s blízkými lidmi a podpora je to, co nám udělá dobře.
  • Pokud vás nabíjí pohyb, zaskákejte si na švihadle, zajděte si na krátkou procházku, zatančete si na jednu písničku, protáhněte se na žebřinách nebo zajezděte na orbitrecku, i pět minut vás nabije energií a zlepší náladu.
  • Čtení poezie nebo jakékoliv knížky.
  • Pletení nebo háčkování. Uháčkovat jeden řádek šály je práce na několik minut a můžeme si ho vytáhnout kdykoliv.
  • Vybarvování omalovánek pastelkami.
  • Zakládání fotek do fotoalba.
  • Poslech čehokoliv. Pokud máte rádi hudbu, podcasty, rozhovory, audioknihy, máte výbornou možnost, jak propašovat malé dávky odpočinku do všedního dne. Velká výhoda poslechu do sluchátek je, že můžete poslouchat i na cestách nebo se u toho hýbat.

Tomuto tipu také napomůže pravidlo 20 sekund, o kterém jsme více psali v tomto článku. Co nejvíce si zjednodušte přístup ke své odpočinkové činnosti tak, abyste nemuseli nic složitě vyndávat nebo hledat.

Nachystejte si knížku vedle postele, pokud čtete před spaním, háčkování si uložte do košíčku vedle gauče tak, abyste ho měli na očích a kdykoliv po ruce. Sluchátka si ukládejte na stejné místo, ať je nehledáte, když máte zrovna chvilku na poslech jedné písničky.

Na závěr bych chtěla říct, neberte prosím článek doslova. Má sloužit jako inspirace, jsou v něm posbírané tipy od různých lidí, které jim fungují. I kdybyste si z něj vzali jedinou věc, kterou jste rádi dělali dříve a článek vám ji připomněl, zkusíte něco nového, nebo se jen zamyslíte, kde ve vašem dnu můžete objevit malé chvilky odpočinku, bude to skvělé a splnil účel.

Zdroj: Shawn Achor: Výhoda spokojenosti (Anag, 2014)

Foto: Adobe Stock

Více k tématu