Rebelové před Vánoci okna nemyjí

Vánoce. Možná jsou to dárky, stres, stromeček, kapr se salátem, cestování po příbuzných, starosti, pečení a dluhy. Anebo je to pohoda a láska?

Foto: Adobe Stock

Než začnete číst, uvařte si něco teplého a dobrého, zapalte si svíčku a pohodlně se usaďte někam, kde je vám dobře. Začíná vánoční odpočinek.

Jednou z prvních věcí, která mi vyplula z paměti při zaslechnutí slova „Vánoce“, byla vzpomínka na zážitek z jednoho pracovního oběda v předvánočním čase. Kolegové toho dne vyprávěli o vánočních přípravách ve svých rodinách a řeč se brzy stočila na mytí oken. Všechny kolegyně kývaly hlavou, že už je mají samozřejmě umytá a kolegové jeden po druhém hbitě přitakávali, že se jejich partnerky o svou „okenní povinnost“ už dávno postaraly.

Pak došla otázka ke mně. Moje okna byla tou dobou špinavá, že skoro nebylo vidět ven (mytí oken v mrazu považuji za soutěž o chřipku). Nečekala jsem nic zlého a situaci svých oken jsem bezelstně přiznala. V tu chvíli se kolem stolu rozhostilo ticho a opovržení by se dalo krájet. Před všemi jsem vypadala jako rebel (a taky pěkné prase) a měla jsem pocit, že jediné, co můžu teď udělat, je vzít svá zaneřáděná okna a dát výpověď. Naštěstí se mě zastala kamarádka, která je měla tou dobou stejně špinavá, a výpověď jsem to osudné odpoledne dávat nemusela.

Manipulace rohlíčkem

Vyprávění kolegů pokračovalo a stočilo se na téma cukroví. Jedna z kolegyň se svěřila, že sice umí péct „pouze“ rohlíčky, ale tuhle drobnou vadu na kráse vyřešila po svém. Nakoupila více druhů luxusně vypadajícího cukroví a naplánovala pečení rohlíčků tak, aby vyndávala poslední plech z trouby přesně ve chvíli, kdy se její partner vrátí ze služební cesty. Klaplo to. Bytem sladce voněla vanilka a kolegyně hrdě předložila krabice s cukrovím, které nepekla. Nikdo na nic nepřišel a kolegové uznale kývali hlavou. Všichni byli spokojení. Kromě mě.

Z oběda jsem odešla zklamaná. Nevěřím, že Vánoce jsou opravdu o tomhle. Vyprávění o oknech a cukroví je možná úsměvné. Ale kolik z nás podobné situace zažívá každý rok?

Vánoce jako semafor nefunkčních vztahů

Střih. Přenáším se do současnosti a naslouchám smutné kamarádce, která mi povídá, jak ji Vánoce děsí. Zdá se jí, že o svátcích se všechny problémy v rodině a ve společnosti zdají větší než jindy. Cítí se pod tlakem, je vyčerpaná z nekonečných večírků a povinností, a neví, co dřív. Svoje povídání končí prohlášením, že by nejraději Vánoce z diáře úplně vyškrtla.

Vyprávění lidí kolem sebe vnímám jako odraz vnímání Vánoc. Pojďme se ale vrátit na začátek. Ze všech stran slyšíme přesný seznam všeho, co je pro příjemné prožití svátků nezbytné. Umytá okna, perfektně čistý byt, 50 druhů cukroví jako od cukrářky (z toho polovina druhů slouží jen pro dekoraci a chlubení ostatním, protože naše rodina ji nejí), hromada dobrot tak velká, jako bychom očekávali hladomor, a drahé dárky. (A hlavně hodně dárků.)

Pojďme si letos upéct jen cukroví, které zbožňujeme.Foto: Pixabay

Zkoušíme vše splnit a všem vyhovět. Tvrdě pracujeme, uklízíme, zdobíme, nakupujeme, doháníme uzávěrky v práci. Najednou jsou tu vytoužené Vánoce. A my… Jsme tak unavení, že bychom šli nejraději po večeři spát.

V průběhu předvánočních příprav jsme byli tak moc nervózní, že jsme se pohádali s celou rodinou a s kolegy v práci navrch. Máme vybílený účet, v horším případě dluhy, a spoustu nových věcí, které možná ani nepotřebujeme. Vánoční přípravy jsme si neužili, cítíme stres, jsme rozladění, hádáme se s blízkými a snadno se přistihneme, že se těšíme, až ty prokleté Vánoce konečně skončí.

Proč to ale všechno děláme? Zkusme si pro sebe odpovědět…

Je nutné mít dokonale čistý byt?

Opravdu potřebujeme mít cukroví jako od cukrářky, které nám budou sousedky závidět? Budeme ho jíst my, nebo ony?

Je důležitější vše stihnout, anebo strávit čas s blízkými?

Opravdu všechny ty dárky potřebujeme? Skutečně naše blízké potěší?

Jsou svátky od toho, abychom se uhnali, nebo od toho, abychom si odpočinuli?

Možná si potom místo shánění dalších dárků půjdeme raději popovídat s rodinou a dát si trochu svařáku. A třeba letos prožijeme nejhezčí Vánoce našeho života…

Jak prožíváte předvánoční přípravy? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem. Hezké Vánoce všem!

Foto: Adobe Stock, Pixabay

Více k tématu