Nedělní rutina, která dodá klid a dokáže zlepšit celý týden

Neděle má být jiná než ostatní dny a alespoň část bychom měli věnovat sami sobě. Sepsala jsem několik tipů, jak do dalšího pracovního týdne vcházet s lepší náladou a klidnější myslí.

Foto: Adobe Stock

V podcastu Trefit profit jsem narazila na zajímavý tip podnikatelky Elišky Krajíčkové, která sdílela svou oblíbenou nedělní rutinu. Každou neděli si dopřává chvíli pro sebe, kterou zaplňuje zhodnocením minulého týdne, načerpáním klidu a plánováním všeho, co ji příští týden čeká.

„Pro mě je to opravdu jenom kafe, klid, tužka, papír, myšlenková mapa, kalendář a plánování. Já už mám poměrně dost velký tým, tak já už i tu neděli využívám k plánování projektů a větších věcí pro ten můj tým. A je to super. Je to o tom, že nepřijdete v pondělí do práce s obrovskou hlavou všech povinností, není to o tom, že v neděli nemůžete večer usnout a není to o tom, že první hodinu a půl pondělka, kdy je velice produktivní čas ranní pro vás, tak trávíte tím plánováním. Protože vy jdete opravdu do toho podnikání ráno v pondělí s tím, že už přesně víte, co jsou ty vaše hlavní úkoly a ty projekty,“ vysvětluje podnikatelka Krajíčková v podcastu.

Tento tip nebude užitečný jen pro podnikatele a plán nemusí obsahovat jen samotné pracovní úkoly. Stejně tak si můžeme promyslet, jaké akce a setkání osobní i rodinné nás v příštím týdnu čekají, co potřebujeme zařídit na úřadech, kdy je potřeba dojet na nákup a co bude rodina celý týden jíst, kdy má dcera besídku, kdy je třeba zaplatit daně.

Plán by měl obsahovat i dostatek odpočinku, pohyb a péči o zdraví, a měl by reflektovat, jak nám je. Pokud v pátek už nemíváme po celém týdnu energii, nenapěchujme si tento den náročnými úkoly. Naopak, je užitečné nechat si pátek volnější a naplánovat si například hodinové okno na nedodělky, které se nám za celý týden nakupily.

Jaký byl minulý týden?

Pracovní úkoly a rodinné povinnosti může být užitečné rozšířit i na zhodnocení celého týdne a našeho pocitu z něj.

Ráda si v papírovém diáři dělám stručné shrnutí několika věcí:

  • Kolikrát jsem cvičila a kolik jsem za celý týden ušla kilometrů? (Procházky jsou mým oblíbeným druhem pohybu, o benefitech chůze si můžete přečíst v tomto článku.)
  • Jaký ten týden celkově byl? Spíše hezký, nebo převážně na houby? Co mi dělalo radost? Pracovala jsem tak, jak jsem chtěla? Zařídila jsem všechny důležité věci? Splnila jsem některý z úkolů, který před sebou už déle valím?
  • Co jsem dělala? Do diáře si barevně označuji, kdy jsem se viděla se svými milými lidmi nebo šla na nějakou akci, pohyb a odpočinek, práci, inspirativní zážitky a učení se nových věcí, ale i mizerné dny a negativní pocity. Snadno pak jedním pohledem zhodnotím, které barvy, a tedy i činnosti v týdnu převažovaly, třeba pokud jsem příliš pracovala a málo se viděla s lidmi, můžu to mít na paměti a naplánovat si příští týden více setkání.

Pak už klid

Tohle hodnotící a plánovací okénko neposiluje jen lepší pocit a vnitřní klid. Pokud po zbytek dne, a hlavně před spaním už zůstaneme v klidu, může fungovat i pro lepší spánek. Umožní nám nabrat v noci energii na nový týden místo toho, abychom pod peřinou nervózně přemítali, co všechno nás čeká a co bude třeba udělat.

Proto je vhodné volit na nedělní odpoledne a večer klidné aktivity. Poskládat prádlo, vyrazit s dětmi na hřiště, přečíst pár stránek knížky, pustit si film s mužem, udělat si poklidnou skin care, kreslit, poslouchat hudbu a držet se dál od obrazovek.

Tuhle rutinu se mi zatím nedaří striktně dodržovat každý týden, jak bych si přála, ale když si ji udělám, mám dobrý pocit a čerpám ze všech výše uvedených benefitů. Nejvíce si všímám, že mi přináší do nedělního večera i celého týdne větší klid a lepší využití energie.

Máte nějakou oblíbenou nedělní rutinu, která vám dobře funguje? Napište do komentářů.

Zdroj: Podcast Trefit profit: 167. Můj zásadní tip pro váš úspěšný týden

Více k tématu