Časová chudoba: Když se cítíme zaneprázdnění, přestáváme si mýt vlasy, nehýbeme se a omezujeme laskavost
Časová chudoba je pocit, že nestíháme vše, co bychom měli a mohli dělat. Kvůli nedostatku času běžně neděláme zdravé a obohacující věci, nevěnujeme se sami sobě, šidíme vztahy a také omezujeme laskavosti vůči druhým, všimla si vědkyně Cassie Holmes. A přišla na způsob, jak s časem nakládat lépe a žít více naplněný život.
Mít více času a věnovat se tomu, na čem záleží nejvíce? Ano, to chci! Přesto když se mi dostala do ruky kniha Šťastnější od Cassie Holmes, nic překvapivého jsem od ní neočekávala. Myslela jsem si, že jen jiným způsobem zopakuje, co už bylo v ostatních knihách o osobním rozvoji řečeno.
Pak jsem ale narazila na kapitolu, kde vědkyně popisuje, co lidé ze svých diářů a plánů škrtají, když mají pocit, že jsou příliš zaneprázdnění a že na tyhle činnosti prostě nemají čas. A nestačila jsem se divit. Na seznamu bylo například:
- Nemám čas na běhání.
- Nemám čas používat zubní nit.
- Nemám čas malovat.
- Nemám čas přemýšlet.
- Nemám čas (nebo energii) prohlubovat vztah s dětmi a manželem.
- Nemám čas si umýt vlasy.
- Nemám čas chodit na terapii, a dokonce ani na to si nějakého terapeuta najít.
Když jsem to četla, šokovalo mě to. Ježíš, lidi si nenajdou ani dvě minuty na vyčištění zubů nití?
Ani dvě minuty na péči o sebe
Pak mi ale došlo, že to mám stejně a přesně to samé se mi teď děje. Pečlivě jsem si naplánovala aktuální týden, do kalendáře jsem si nejdříve naskládala okna pro odpočinek a zábavu, pak jsem ho naplnila pracovními povinnostmi, otravnými úkoly a domácí prací.
Jak dny běžely, některé pracovní úkoly se komplikovaly a přibývaly neplánované povinnosti, s kalendářem jsem hýbala a přesouvala vybrané činnosti na další týden. Jaké aktivity jsem přesouvala jako první?
- Ozvat se kamarádce a zeptat se, jak jde její výběrové řízení.
- Kreslit si.
- Jít si zaplavat nebo zaběhat.
- Zasadit na balkoně semínka květin.
- Objednat se k zubaři.
- Pozvat rodinu na chřestové rizoto.
- Jít do lesa sbírat bezové květy a omrknout, jak jsou na tom houby.
Takže jsem si v kalendáři ponechala otravné povinnosti, pinkání e-mailů, práci, placení daní, ale ze svého týdne jsem vyřadila odpočinek, zábavné činnosti, které mě uklidňují, rozvíjí a dělají zajímavějším člověkem, pohyb, kontakt s blízkými, péči o své zdraví. Tedy vše, co mi dělá dobře na těle a na duši.
Stejně jako lidé v knize jsem jako první zanedbávala péči o sebe samu. Kvůli nedostatku času běžně neděláme zdravé a obohacující věci, nevěnujeme se sami sobě, šidíme vztahy a také omezujeme laskavosti vůči druhým.
S tím souvisí i zhoršené zdraví. Jsme-li příliš zaneprázdnění, šidíme spánek, místo čerstvých jídel se odbýváme nezdravými potravinami, které jsou rychlejší na přípravu, odsouváme návštěvy lékaře a méně se hýbeme. Pak „budeme s větší pravděpodobností trpět nadváhou, vysokým tlakem a horším zdravím vůbec,“ vysvětluje vědkyně Cassie Holmes v knize.
Čas si nikdy na nic „nenajdete“. Chcete-li na něco čas, musíte si ho udělat. (Charles Buxton)
Je důležité si uvědomit, že časová chudoba je pocit, že nemáme dostatek času. Tento pocit je závislý na našem očekávání, co vše bychom měli a mohli během dne stihnout. „Tento seznam je vaším dílem a to znamená, že jej můžete také změnit,“ upozorňuje Cassie Holmes.
Naplněné a dobře strávené dny
Je velmi důležité nastavit si svůj denní program tak, abychom neměli pocit, že své dny prožíváme ve shonu a v tísni, a že nám ty nejdůležitější věci unikají. Naopak bychom své dny měli vnímat jako naplněné a dobře strávené.
Jak k tomu dojít? Touto otázkou se posledních více než 10 let Cassie Holmes zabývala. Vytvořila vzdělávací kurz, kde vymyslela postup, jak se pocitu časové chudoby zbavit a nakládat s časem smysluplně. Tento kurz nyní „překlopila“ do knihy Šťastnější. Pokud vás zajímá více, sledujte nás, brzy vydáme recenzi a shrnutí hlavních myšlenek v knize.
Rovnou si můžeme říct, že samo se nezmění nic, pro změnu je třeba aktivně vyvinout systematické úsilí a natrénovat si nové dovednosti. Kniha staví na praktických cvičeních, díky kterým se může každý z nás naučit vzít svůj čas do svých rukou a prožívat život mnohem příjemněji a více naplněně.
Míváte také pocit, že nemáte na nic čas? A jaké činnosti škrtáte ze svých kalendářů jako první? Napište do komentáře.
Zdroje: Cassie Holmes: Šťastnější (Jan Melvil Publishing, 2023)
Foto: Adobe Stock