Selektivní vnímání: Proč vidíme jen to, co chceme

Selektivní vnímání není ve vědeckém světě žádnou novinkou. Zkusme ho využít v reálném životě a vytvořit si v hlavě pozitivnější svět. Pokud se zaměřujeme na vše negativní, snadno se může stát, že přehlédneme něco hezkého.

Foto: Adobe Stock

Český Krumlov se mi už kdysi dávno vryl do paměti jako starodávné město s krásnou atmosférou, kde by se dala romantika krájet. Vybavila jsem si nedávno zvláštní zážitek z tohohle města. Když jsme před nějakou dobou vybírali to správné místo pro jarní odpočinek, byl pro mě jasnou volbou. Konečně se přiblížila doba odjezdu, nadšeně jsem si sbalila batůžek a vyrazila sbírat inspiraci.

Krumlovské zklamání

Dovolená utekla jako voda a byl čas jet domů. Sledovala jsem z autobusu vzdalující se věžičku zámku a cítila jsem, že je něco jinak. Byla jsem zklamaná.

Město bylo přesně takové, jaké jsem si ho pamatovala. Kouzelné uličky s dlaždicemi dýchaly starými časy, voněly vanilkou a skořicí od čerstvě dopečených trdelníků. Penziony schované v malých domečcích lákaly k přespání a i ten nejobyčejnější obchůdek se smíšeným zbožím byl obléknutý do starodávného hávu.

Přesto se něco změnilo. Atmosféru dýchající z místních lidí jsem nepoznávala. Kamkoliv jsme vešli, naráželi jsme na nepříjemné chování a rozladěné obličeje.

Servírky v restauracích si stěžovaly na to, že musí pracovat a hádaly se mezi sebou. Prodavačky v obchodech si stěžovaly před zákazníky na jiné zákazníky. Majitelé kaváren si stěžovali na hosty, nedostatek peněz, těžký život, práci, počasí. Lidé usazení v hospodách kolem stolů anebo vyhřívající se před barem na sluníčku si stěžovali a vysmívali se jiným lidem na ulici.

Z celého města tenkrát dýchala nespokojenost, špatná nálada a rozladění. Za těch několik dní jsme narazili pouze na několik málo lidí, kteří byli přiměřeně milí a vykazovali alespoň náznak spokojenosti či pozitivního přístupu k životu.

Jedla jsem výtečné jídlo, viděla krásná místa a spala víc než dost. Přesto jsem se domů vrátila vyčerpaná a měla jsem pocit, že spíše než návrat do práce potřebuji další dovolenou.

Po cestě domů jsem přemýšlela, čím to je. Těžko říct, jestli mají obyvatelé Krumlova opravdu tak nepříjemný život, jak říkají. To dokážou posoudit jen oni sami. Na podobný pohled na svět ostatně narazíme ve všech koutech naší republiky. Napadlo mě ale něco jiného. Co když je problém spíše v úhlu pohledu?

Kouzelná pozornost

Motivační kouč Steffen Kirchner ve své knize Motivační lži vysvětluje zajímavý fenomén, a to že, lidé ve skutečnosti vidí mnohem méně, než si myslí.

Mozek není schopen zpracovávat všechny dojmy současně a díky tomu může naše pozornost vnímat jen velmi malou část reality. Znamená to, že vidíme jen to, na co se vnitřně soustředíme, a jsme slepí k tomu, co je mimo oblast našeho zájmu.

Vidíme jen to, na co se vnitřně soustředíme a jsme slepí k tomu, co je mimo oblast našeho zájmu. (z knihy Motivační lži)

Selektivní vnímání je krásně patrné ve známém experimentu, který byl proveden na Univerzitě Ludwiga Maximiliana v Mnichově. Než vám prozradím pointu, pojďte si tenhle experiment vyzkoušet na sobě.

Pusťte si video a pozorně se dívejte. Hráči dvou týmů si přehazují míč. Úkolem diváka je sledovat hru a počítat, kolikrát si hráči v bílých tričkách vymění míč.

Tak jak jste dopadli?

Neviditelná gorila

Teď už můžu prozradit, že asi v polovině hry se na hřišti nenadále objeví gorila, projde mezi hráči, zastaví se uprostřed scény, zabuší se do hrudi a zase odejde. Vědci zjistili, že více než 50 % lidí si gorily vůbec nevšimne.

Jak souvisí selektivní vnímání s negativním pohledem na svět? Poměrně jednoduše. Pokud zaměříme svoji pozornost výhradně na negativní věci, logicky nám uniknou ty pozitivní. Skvělá zpráva ovšem je, že pohled na svět můžeme (s trochu úsilí a trpělivosti) změnit.

Pokud zaměříme svoji pozornost výhradně na negativní věci, logicky nám uniknou ty pozitivní.

To, že jsme nespokojení a vnímáme svůj život jako nedokonalý a špatný, ještě neznamená, že takový skutečně je. Přemýšlejme nad tím, kam svou pozornost směřujeme. Pokud se soustředíme výhradně na chyby, nedostatky a negativní věci, hezké věci snadno přehlédneme, přestože je v životě máme (stejně jako onu gorilu). A snadno se pak může stát, že to nejkrásnější oceníme teprve, až když o to přijdeme…

Jak vnímáte svůj život? Dokážete ocenit hezké věci, nebo se soustředíte výhradně na negativa? Napište nám do komentářů pod článkem.

Tip: Pokud vás kniha Motivační lži zaujala, přečtěte si recenzi anebo ochutnávku tří nejrozšířenějších motivačních lží, na které narážíme.

Zdroj: kniha Motivační lži, Steffen Kirchner, Jota 2016, experiment The Monkey Business Illusion

Foto: Adobe Stock

Více k tématu