Řídíte svůj vlastní život? Pocit kontroly je silným motorem a zvyšuje naši výkonnost

Úspěšní lidé věří, že jejich činy mají přímý vliv na jejich výsledky. Neúspěšní lidé věří, že jsou bezmocní, vláčeni okolnostmi a osudem, a nemohou nic změnit. Ve skutečnosti nezáleží, kolik kontroly nad naším životem opravdu máme, ale kolik si myslíme, že máme, říká ve své knize psycholog zaměřující se na pozitivní psychologii Shawn Achor. Výzkum ukázal, že tohle přesvědčení nám může nejen změnit, ale dokonce prodloužit život.

Foto: Adobe Stock

V tomto článku popisuji pátý princip nazvaný Zorrův kruh z knihy Výhoda spokojenosti Shawna Achora. Nabízí v ní sedm principů, jak změnit k lepšímu své návyky a nastavení mysli, a tím si v každodenním životě udržet štěstí a spokojenost.

Zorrův kruh je princip, který souvisí s naším pocitem kontroly nad životem. Přesvědčení, že na našem jednání záleží, že řídíme svůj osud a budoucnost, představuje silný hnací mechanismus.

Úspěšní lidé věří, že jejich činy mají přímý vliv na jejich výsledky. Vrcholoví sportovci v drtivé většině případů svůj neúspěch (a úspěch) přisuzují sobě, ne okolnostem.

Kolik si myslíme, že máme

Nezáleží na tom, kolik kontroly opravdu máme, ale kolik si myslíme, že máme, říká v knize psycholog Achor. Pokud si myslíme, že události jsou řízené vnějšími silami a my je neovlivníme, je naše výkonnost a úspěšnost nižší. V takovém případě je potřeba soustředit se na malé, zvládnutelné cíle. Tím se náš pocit kontroly vrátí a s ním se zvýší i naše výkonnost.

Když věříme, že naše síla vychází z našeho „kruhu“, pomůže nám to při studiu, práci, jsme spokojenější, motivovanější a méně vystresovaní.

Pozor ale na přetížení. Pokud máme příliš naloženo, jsme vystresovaní a přepracovaní, mizí i náš pocit kontroly. Pokusme se získat více kontroly nad svým životem. Může pomoci se zastavit a udělat si revizi, jak trávíme své dny. A ideálně ubrat činnosti, kde nemáme žádné možnosti je řídit, a dělat více věcí, kde věříme, že máme výsledky ve svých rukách.

Více kontroly, delší život

Ve výzkumu bylo zjištěno, že když je skupině obyvatel domova s pečovatelskou službou dána větší kontrola nad jednoduchými úkony (například péče o pokojové rostliny), vede to k neuvěřitelným výsledkům. Senioři byli celkově spokojenější a jejich úmrtnost klesla na polovinu. Pocit kontroly nad tak nepatrným úkonem jim prodloužila životy. Jedná se o výzkum týmu L. Syme a J. Balfour Explaining inequalities in coronary heart disease (1997).

Kouzlo kapsářů: Jak marníme své šance, když se nesoustředíme

Sedm principů

Knížka Výhoda spokojenosti Shawna Achora nabízí sedm principů, jak si štěstí a pozitivní myšlení v každodenním životě vyvolat a udržet – a tím dosáhnout úspěchu v pracovním a osobním životě. Tyto principy mě zaujaly nejen proto, že jsou v zásadě jednoduché a dobře pochopitelné, ale také tím, že některé principy se dají v praxi využít velmi snadno s relativně brzkým pozitivním účinkem. U dalších už je to těžší a výsledek není tak jistý či je dobré k nim přistupovat obezřetně.

Celkově ale může být velmi užitečné seznámit se se všemi, vybrat si například jeden, který je nám nejbližší, a pokusit se řídit se jím třeba už dnes. Nejvýhodnější je ale postupně pozvat do svého života všechny, protože až společné využití těchto sedmi principů vyvolá spirálu spokojenosti a úspěchu. Popsané principy nejsou oddělené, jsou vzájemně propojené a mají kolektivní účinnost. Účinek jednoho principu spouští další princip.

Hodně lidí má za to, že jsou podobné poznatky užitečné jen pro ostatní, ale své okolí můžeme nejlépe změnit tak, že změníme sami sebe. Změna začíná na individuální úrovni, ale může se přenést i na ostatní.

Všechny principy z knihy Výhoda spokojenosti popisujeme v sérii článků, které postupně zveřejňujeme na Antilopě.

Zdroj: Shawn Achor: Výhoda spokojenosti (Anag, 2014), výzkum vlivu kontroly nad úkony na zdraví seniorů: Syme, L. a Balfour, J. (1997) Explaining inequalities in coronary heart disease (The Lancet, 350, 231-232)

Foto: Adobe Stock

Více k tématu