Nabrat přes Vánoce kilo je normální. Vyzkoušet můžete i triky pro omezení mlsání

Vánoční svátky jsou za dveřmi a pro mnoho lidí budou tradičně znamenat nápor na žaludky. Je možné zvládnout Vánoce a Silvestra zdravěji a má smysl se o svátcích omezovat v jídle a pití? I na to pro Magazín Antilopa odpověděla odbornice z poradenské společnosti STOB Iva Málková. A poradila také, co si počít s nabranými kily.

Foto: Se souhlasem I. Málkové
Odbornice na stravování Iva Málková

Pokud se celý rok stravujete rozumně a pouze na svátky si dopřejete vše, na co máte chuť, tak to nevadí. Není třeba hledat zdravější suroviny na vaření a je zbytečné, abyste si kazili štědrovečerní večeři třeba salátem s jogurtem místo majonézy, pokud vám nechutná. Je o tom přesvědčená Iva Málková, odbornice na hubnutí a zdravé stravování ze společnosti STOB.

„Pokud se člověk chová 51 týdnů v roce dobře a ten jeden týden si dopřeje, a třeba ani nemá problémy s váhou, tak to nevadí. Těch pár dnů člověka nevytrhne,“ vysvětluje Iva Málková pro Magazín Antilopa. A dodává, že přemýšlet o zdravějších variantách jídla je na místě až tehdy, když tušíte, že si budete dopřávat nezdravé jídlo a pití déle než pár dnů. Pak už má smysl zavést i nějaké dílčí změny ve stravování.

Přibrat kilo je normální

Hodně důležitý je také pohyb. „O Vánocích, když lidé celý den leží a koukají na pohádky, jim to už ani nepřináší tolik blaha, jako když se jdou třeba projít a po zimě si sednou zpátky k té televizi a dají si cukroví. Je to od diskomfortu ke komfortu. Tak to vychutnají, prožijí si tu pohodu daleko líp,“ objasňuje odbornice Málková.

V případě, že o Vánocích naberete nějaké kilo, a zase ho pak shodíte, nemusíte nic řešit. „Když lidé o Vánocích přiberou kilo, je to normální. Ale pokud má někdo myšlení, že opravdu střídá držení diet a přejídání, tak to je hrozná škoda, protože oni se pak přejídají víc. Člověk, který nemá problém s kily, tak když se přejí, druhý den je mu pak těžko a jí o trochu míň, ale nejí rozhodně víc. Kdežto u lidí s obezitou, když to poruší, tak pak se přejídají dlouhodobě, než zase začnou hubnout,“ shrnuje Málková.

Pomůže pravidelný pohyb

Odbornice také doporučuje mezi svátky zařadit pohyb. Vyrazte na procházku do zimy a dejte si pak cukroví bez výčitek. Prokládejte lenošení výlety. Anebo si zařaďte „pohybové svačinky“: každou hodinu se zvedněte od televize a třeba se jen minutu protáhněte, zaskákejte si na fitballu anebo se projděte po bytě. Anebo choďte při telefonování.

KDO JE IVA MÁLKOVÁ

Psycholožka a zakladatelka společnosti STOB (STop OBezitě), která se zabývá zdravým hubnutím a vytvářením mnoha programů na zvládání obezity laskavým způsobem. Volí cestu pomalých udržitelných změn v životě klientů k dosažení a udržení optimální váhy, která nespočívá jen v úpravě jídelníčku, ale také ve změně myšlení. STOB pořádá kurzy zdravého hubnutí, dny zdraví, pobyty aktivní dovolené a vydává publikace.

Jen pohybem samotným se ale nabrání kil neubráníte. Nemá totiž takový výdej energie, jako si lidé myslí. Když si dáte například smaženého kapra, tak byste museli chodit mnoho hodin, abyste ho spálili.

„Sice vydáte nějakou energii, ale pohyb není pro dosažení energetické nerovnováhy nutné při hubnutí až tak rozhodující, důležitější jsou jiné zdravotní benefity, který má. Snižuje tlak, cholesterol, vyrábí se endorfiny a zlepšuje psychiku. Takže tabulky, že na jedno snědené linecké kolečko musíte ujít tolik a tolik, to je spíš deprimující,“ myslí si Málková s tím, že pohyb může měnit i životní vzorce. „Je nejlepším předvídatelem toho, že si udržíte váhu, když se hýbete. Že když se půjdete projít, tak si pak nedáte třeba nějakou kalorickou bombu. Zkrátka se chováte i jinak, disciplinovaněji,“ vysvětluje Málková.

Foto: STOB

Tipy na zdravější stravování

Iva Málková poradila také pár tipů a nápadů, které můžete zkusit přes Vánoce a na Silvestra dodržovat:

  • Pokud se chystáte jíst vše, na co máte chuť, jen pár dnů o svátcích, není třeba to řešit. Pouze jezte a pijte tak, aby vám nebylo špatně.
  • Pokud se chystáte hodovat déle, vyplatí se už přemýšlet o zdravější verzi jídel a pití. Cukroví lze napéct ve zdravější variantě, třeba přidat celozrnnou mouku, osladit čekankovým sirupem a použít kvalitní hořkou čokoládu. Také je možné cukroví ničím nezdobit a neslepovat. Do salátu lze použít jogurt místo majonézy.
  • Na Silvestra je možné připravit jednohubky s tvarohovou pomazánkou a místo bagety ji namazat na kusy zeleniny. Pokud plánujete jíst déle smažené, tak je možné tuk odsát ubrouskem nebo ponořit na zlomek vteřiny do vroucí vody a tuk okape.
  • Jestliže se nechcete vzdát svých oblíbených druhů cukroví a víte, že byste si je ve zdravější verzi neužili, tak zkuste pár triků, jak mlsání omezit. Napečte si malinké kousky místo velkých. Vyberte jen dva tři vaše nejoblíbenější druhy a upečte menší dávky. Cukroví schovejte do sklepa nebo na balkon a na pěkný talířek si nandávejte každý den jen malé množství k odpolední kávě. Udělejte si z mlsání slavnostní chvilku a pak cukroví zase schovejte. Hlavní je nemít ho celý den na očích.
  • Dopřejte si ovoce, třeba nějaký exotický druh, který si přes rok nedopřejete. Nevynechávejte zeleninu.
  • Nejvíce energie má tvrdý alkohol a sladké likéry. Pokud si připijete jen na Silvestra, tak nemá smysl hlídat, jestli pijeme šampaňské brut nebo sladké, nebo řešit jednoho panáka alkoholu. Ale pokud plánujete pít hodně alkoholu po celé svátky každý den, vyplatí už se přemýšlet, jestli si nedáte raději suché bílé víno, vinný střik nebo červené víno s dietní kolou bez cukru. Nezapomínejte pít vodu.

Foto: Se souhlasem Ivy Málkové (hlavní), STOB (v textu)

Více k tématu