Jóga: Vítěz je každý, kdo cvičí

Cvičení jógy se věnuju už léta. Mám za sebou období poctivého cvičení a docházení na lekce a workshopy, i doby, kdy jsem zvládala stěží 5 minut cvičení denně, a někdy ani to ne. Díky tomu můžu říct dvě věci: pokud jógu děláte ohleduplně sami k sobě, nemůže vám ublížit, naopak vám vždycky udělá aspoň trochu dobře. A už 5 minut cvičení může mít pozitivní efekt.

Foto: Pixabay
Jóga pomáhá protáhnout tělo a zklidnit duši.

Smyslem jógy pro většinu z nás je udělat si na sebe čas, na chvíli se zastavit, uvolnit mysl, protáhnout a opečovat svoje tělo. Po dobu cvičení neřešit žádné starosti a prostě jen být. Získávat sílu a ohebnost a soustředit se více na své nitro a tělo.

Pokročilejší mohou jít dál a vytvářet si hlubší spojení těla a mysli pomocí meditací, dlouhých výdrží v pozicích (takzvaných ásanách) nebo velmi precizním cvičení v rytmu svého dechu.

A jak jsem pochopila z jedné teoretičtější lekce, nejvyšším smyslem jógy je dát do kupy svoje tělo tak, aby nás nijak neotravovalo a nebolelo a my jsme si mohli maximálně uklidnit mysl a snažit se napojit na něco většího nad námi anebo kolem nás (záleží na tom, v co nebo koho věříme).

Jóga není žádný závod ani soutěž, ale naopak úplná svoboda. Vítěz je každý, kdo cvičí.

Téhle úrovně se každý může snažit dosáhnout, ale nemusí. Je to na každém z nás. A v tom má pro mě jóga největší kouzlo. Není to žádný závod ani soutěž, ale naopak úplná svoboda. Vítěz je každý, kdo cvičí. A každý může dělat jen to, co potřebuje a na co se zrovna cítí.

Začít je možné kdykoliv

Pokud máte pocit, že smyslem článku je udělat józe reklamu, váš pocit je správný. Jsem přesvědčená, že pokud respektujeme svoje tělo a duši, a také to, že jsou každý den malinko jiné, a tomu cvičení přizpůsobujeme, je jóga zdravá a bezpečná bez ohledu na věk.

Také věřím a mám sama na sobě vyzkoušeno, že pokud jsme zrovna na štíru s časem a nezvládáme cvičit hodinu denně, i kratší lekce má smysl a velký vliv na protažení těla i naši náladu. Třeba i 5 minut denně. A pokud zdraví zrovna neslouží, jak bychom si přáli, je OK dát si od jógy úplnou pauzu. A vrátit se k ní, až se na to opět budeme cítit.

Na jógu se nemusíme nijak připravovat, stačí vzít pohodlné oblečení do batohu a jít prostě cvičit. Pokud chodíte na lekce, kde si musíte nosit vlastní podložku, lze sehnat ty nejjednodušší za pár korun. Sama mám úplně obyčejnou. Sním sice o luxusní korkové s mandalami, ale upřímně, ta moje mi slouží skvěle už léta.

Podložka jako místo klidu

Přistihla jsem se, že podložka na jógu ve mně vyvolává cosi jako Pavlovův reflex. Jakmile se na ni položím, vnímám drobnou radost, uvolnění a klid ještě před tím, než začnu cvičit a o cokoliv se snažit.

Proto vnímám na cvičení jógy ještě jeden ohromný benefit – mám svoje místo, které je pouze moje. Můj malý osobní prostor, který je nezávislý na okolí a je takový, jaký si ho sama udělám. Můžu se do něj vracet, kdykoliv se mi to hodí. A nejlepší na něm je, že si ho můžu vzít kamkoliv s sebou.

Foto: Pixabay

Více k tématu