Více spát a bavit se: Jak si to důležité z dovolené přivézt s sebou domů

Na dovolené prožíváme své dny zábavněji a zdravěji. Jíme beze spěchu, déle spíme, děláme, co nás baví, více si povídáme. Věnujeme pozornost tomu, co je důležité. Co kdybychom si kousek dovolenkového režimu přivezli s sebou i domů?

Foto: Adobe Stock

Podle výzkumů z knihy Šťastnější je dovolená úžasným pokladem, má pozitivní vliv na spokojenost a pocit štěstí, zdraví, kreativitu a následný pracovní výkon.

Když máme svou dovolenou ještě před sebou, těšíme se na zajímavé dny, které strávíme jiným způsobem, než naší každodenní rutinou a kolotočem práce a povinností. Nezáleží na tom, zda vyrážíme na túru prozkoumat hřebeny hor a užít si krásné výhledy, plánujeme se povalovat u moře a jíst každý večer zmrzlinu, nebo budeme sbírat borůvky u babičky na chatě.

Pravděpodobně se budeme více hýbat, kvalitněji spát, věnovat více pozornosti svým blízkým, méně spěchat a zařizovat jen to nejnutnější. Vybírat si v první řadě aktivity, které nás baví.

Vždycky, když se vracím z dovolené, ať už byla na dva dny, nebo na týden, přemýšlím, jak si vzít aspoň kousek toho dobrého s sebou.

Soustředit se na to důležité

Všímám si, že největší rozdíl mezi mými dovolenkovými a všedními dny je v pozornosti. O dovolené pro mě není problém soustředit se a opravdu dělat, na čem mi záleží. Je snazší mít nadhled a odstup. Doma v každodenním režimu jsem více roztěkaná, mám pocit zahlcenosti a menšího soustředění na to skutečně důležité. Zdá se mi, že je stále co dělat, žádný úkol a povinnost nepočká a spánek nebo koníček je možné odsunout. Udržet si nadhled a soustředěnost je pro mě doma mnohem těžší.

Proto je soustředěná pozornost na priority to první, co bych si ráda přivezla z dovolené s sebou.

Jak si ji chránit a hlídat si, abych dělala v první řadě opravdu to důležité a nenechala se zahltit prací a požadavky okolí?

Zacházet s časem opatrně

Hezké vodítko dává Cassie Holmes ve zmíněné knize Šťastnější. Nabádá, abychom velmi pozorně a vědomě zacházeli se svým časem. Pokud si nejsme jistí, které činnosti přinášejí do našeho života více spokojenosti, zapisujme si po dva týdny vše, co děláme. U každé aktivity je třeba si poznačit, jak se u ní opravdu cítíme. Na konci cvičení si uděláme seznam podle „oblíbenosti“ a když si ho seřadíme, uvidíme naše priority.

Připravme se na menší překvapení: pravděpodobně zjistíme, že jsou některé činnosti jen „falešnou“ zábavou, děláme je s touhou po odpočinku a radosti, ale ve skutečnosti se po nich necítíme dobře. Například sledování televize před spaním nebo tolik oblíbené sjíždění sociálních sítí. Více jsem o falešné zábavě psala v tomto článku.

A pak je třeba už si „jen“ důsledně dělat dostatek času na tyhle činnosti, a povinnosti řešit před tím nebo potom. Je důležité udělat svůj plán neprůstřelný, aby nešlo naplňující činnosti zrušit.

Například si domluvit hlídání dětí na každou středu večer až do konce roku, abychom opravdu šli na rande s partnerem a v klidu si popovídali. Koupit si permanentku a přihlásit se na jógu na půl roku dopředu. Přihlásit se do čtenářského klubu. Nastavit si klidový režim na mobilu, který nám po desáté večer zamkne všechny aplikace a nám nezbyde, než jít místo sjíždění sociálních sítí brzo spát. Objednat si paní na úklid a místo drhnutí podlah o víkendu vyrazit s rodinou na výlet.

Co je doopravdy hygge? O stylu života, který nás udělá šťastnější

Dovolit si volno

Další radost, kterou bych si ráda přivezla domů z dovolené, je pocit volnosti a bezstarostnosti. Uvolnit a odpočinout si můžeme i doma na balkoně s kamarády s vlastnoručně umíchanou ovocnou limonádou nebo v posteli při nedělním ranním povalování.

Souvisí to ale s výše uvedeným – musíme si to dovolit a udělat si na to čas. Malou dovolenou si můžeme udělat v pátek večer, vzít si volno některý den dopoledne nebo tak pojmout celý víkend. Důležité je hlavně nastavení mysli, neplánovat si toto příliš mnoho, zpomalit, nikam nespěchat a ke své „malé“ dovolené přistupovat jako k osobnímu volnu.

Své volno bychom si měli uchránit nejen fyzicky, ale i v hlavě – pro pocit dovolené je důležité změnit nastavení mysli. Pokud si s sebou na víkend přineseme seznam povinností a budeme stále přemítat, co je potřeba udělat a co nás v příštím týdnu čeká, nebo budeme mít ambice uklidit celý dům a zařídit vše, co jsme před týden nestihli, určitě nám to pocit volnosti nepřinese. Jakmile své volno budeme brát jako dovolenou, více si čas užijeme a budeme se cítit šťastnější, vysvětluje Cassie Holmes v knize.

Máte nějaký oblíbený trik, jak si dovolenou přinést i do všedních dnů? Napište do komentáře pod článek.

Zdroj: Cassie Holmes: Šťastnější (Jan Melvil Publishing, 2023)

Foto: Adobe Stock

Více k tématu