Co je doopravdy hygge? O stylu života, který nás udělá šťastnější

Hygge je tajemné dánské slovíčko, které u nás už zdomácnělo. Co ale přesně znamená? A může udělat i náš život hezčí? Uvařme si dobrou kávu, pohodlně se uvelebme a pojďme se podívat na zoubek receptu na štěstí od nejšťastnějšího národa na světě.

Foto: Adobe Stock

Hygge (čteme [hju:ga]) pochází ze středověké dánštiny a původně znamenalo utěšit nebo povzbudit. Ti znalejší z vás si při zaslechnutí hygge vybaví plápolající svíčky, útulnost, hrníček horké čokolády a pletené ponožky. A nejsou daleko od pravdy. Jak souvisí hygge se štěstím a co přesně tento styl života znamená? Pojďme se na něj podívat blíže.

Prožívat pohodu

Hygge lze nejlépe popsat jako způsob života, ve kterém si cíleně dopřáváme chvíle oddychu v přírodě nebo v místech, kde se cítíme klidní a uvolnění. Obklopujeme se lidmi, se kterými je nám příjemně, a dobře známými hezkými předměty, které nás uklidňují. Jíme chutné jídlo, zapalujeme svíčky a volíme tlumené osvětlení, užíváme si teplo a pohodlí. Chvilky hygge jsou kratší či delší okamžiky dne, kdy si dovolíme opustit ruch všedního dne, necháme starosti na zápraží a věnujeme se po určený čas výhradně tomu, co nám dělá dobře.

Hygge je poklidná filosofie postavená na uvolněném prožívání pohody a dopřávání si pocitu štěstí. Vychází z dánské historie, již od 19. století vyrůstá na živné půdě dánské kultury a dobře se mu tu daří. Na to, abychom uměli prožívat štěstí pomocí hygge, však nemusíme být Dánové ani se tuto filosofii obtížně učit. Pravděpodobně ji v životě už dávno máme. Pouze nejsme zvyklí ji vnímat.

„Hygge je pocit, který většina z nás zná, ale není schopna ho jednoznačně definovat. Pojmenovat nějaký prožitek znamená věnovat mu pozornost. Hygge popisuje pocit, který je vám již známý. Nachází se v rytmu vašeho každodenního života, ve vašich zvycích, rutinách a rituálech.“ (str. 8)

Potěšení v útulnosti

Jak tedy hygge vypadá? Ukrývá se na různých místech, v rozličných částech našeho dne. Pro každého znamená něco malinko jiného a není snadné ho popsat. Zkusme to pomocí šesti pilířů, na kterých stojí.

1. Někam (a k někomu) patřit

Pro hygge spokojenost jsou nesmírně důležité dobré vztahy a pocit, že někam patříme. Hygge netoleruje hádky, rozepře ani soutěžení. V hygge chvilkách druhé bez výhrady přijímáme. Vyhýbáme se konfrontacím a nepříjemným tématům a užíváme si pocit sounáležitosti a pochopení. Je o splynutí s lidmi a místy, kde se cítíme dobře, ať už je to park, místní restaurace nebo tichý obývací pokoj naší milované tety.

„Prožívat hygge znamená pocítit intimitu a propojení. Je to pocit zapojení se a účasti, vědomí, že náležíme jeden druhému a přítomnému okamžiku. Hygge je pocit hojnosti a spokojenosti. Hygge spočívá v být, nikoli mít.“ (str. 7)

2. Úkryt

Dalším kamenem hygge je pocit úkrytu v prostoru, který je jasně ohraničený. Ať už fyzicky (posezení v maličké restauraci či úkryt v obýváku v objetí křesla za hradbou nábytku), nebo jen časově (chvilka oddychu v obědové pauze). Úkryt má příjemnou atmosféru a dodává nám pocit bezpečí. Je to útulné místo, kde se cítíme uvolněně a dovolíme si poddat se odpočinku.

3. Pohodlí

Hygge je o touze naplnit se pocitem blaha a potěšení. Zastavit se, uvolnit se a užívat si celou bytostí pohodlí pro všechny smysly. Povolit kravatu, navléct si teplé ponožky, zavrtat se hebké deky. Usadit se v ušáku u zapnutého topení. Vyndat ze skříně oblečení z hebkých materiálů. Ztlumit světla, zapálit svíčky (nejlépe vonné), pustit si uklidňující hudbu. Je ukryté v rutinách, které má každý trošku jiné, ale spojuje je jedno – prostě nám dělají dobře.

4. Pocit pohody

Hygge je o harmonické atmosféře a pocitu pohody. K pohodě patří pohodlí, a také dobré jídlo a pití (oblíbené nápoje, sladké i slané dobrůtky a hlavně čokoláda v jakémkoliv skupenství) připravované o samotě nebo s přáteli či rodinou.

Důležité je také vědomí, že prožíváme pohodu, která netrvá věčně. Být plně ponořený v přítomnosti a zároveň vnímat, že je jen dočasná, to jsou klíče k hygge – k vychutnávání radosti, prožitků a nejmenších detailů přítomného okamžiku.

„V hygge je přítomný jistý aspekt úzkosti, který posiluje naše prožívání přítomného okamžiku – vědomí, že za přítomným okamžikem je svět plný aktivit a zodpovědnosti, připravený se na nás navalit, se proplétá s okamžitou situací, a zvyšuje tak naše prožívání jejích detailů a radostí.“ (str. 40)

5. Jednoduchost

Hygge život je postavený na jednoduchosti, obyčejnosti a snahy o dosažení rovnováhy. Patří k němu pečlivý výběr nábytku a předmětů, kterými se obklopujeme. Volíme oblíbené jednoduché předměty s pamětí, které v nás vyvolávají pocit útulnosti. Deky, keramika, lampy, polštáře z kvalitních materiálů, nejlépe řemeslného provedení.

Místa plná hygge nepřetékají mořem předmětů a zbytečností, ale naopak se řídí pravidlem méně je více. V hygge domácnostech mají své místo pouze věci, které jsou krásné anebo praktické. Takové obydlí je organizovaně uklizené a čisté, rozhodně ne úzkostlivě vydrhnuté. V hygge domovech se totiž žije.

6. Oslava

Život s hygge je plný optimismu, dobrosrdečnosti a pečlivého hledání důvodů k oslavě. Je o prožívání drobných radostí a snaze povyšovat obyčejné věci na neobyčejné. Vždycky se najde důvod k oslavě! Ať už jsou to Vánoce, oslava babiččiných narozenin nebo jen radost z toho, že je pátek.

Ukryto ve všedních dnech

Kde tedy hygge v životě najdeme? Jednoduše v okamžicích, prožitcích, přítomnosti lidí a rutinách, kde se cítíme uvolnění, ukotvení, v harmonii – prostě dobře. Hygge je ukryté v běžných, obyčejných činnostech, které svou péčí a pozorností povýšíme na neobyčejné.

Hygge je v povolování kravaty po náročném pracovním dni, lenošení na gauči, tulení se a společném sledování filmů. Je v milování, držení se za ruku v tramvaji, v přípravě dobrého čaje a v nastavování tváře slunečním paprskům na balkoně. Je v pití horké čokolády s kamarádkou v oblíbené kavárně, oslavě dědečkových narozenin a pečení švestkového koláče. Je v míchání polévky oblíbenou vařečkou a žehlení se skleničkou vína. Sedí s námi u večeře s přáteli i v tiché partnerově pracovně, kde o samotě pracujeme. Schovává se ve vaně plné horké vody, ale i v mytí nádobí či ranním čtení e-mailů. Může nás doprovázet na procházce v parku, při čtení dobré knihy se zahřívací láhví na bedrech nebo na tanečním večírku.

Křehké štěstí

Můžeme ho prožívat o samotě stejně jako s partou dalších lidí. Je v drobných věcech, v postoji k životu a také ve způsobu prožívání. Je ale křehké a snadno se zaplaší. Podstatou hygge je totiž péče o lidi a věci a vědomé prožívání přítomnosti. Snadno tedy pochopíme, že pokud ho chceme v životě mít, musíme pro to nemálo udělat a soustředěně ho do života zvát. Hygge si nelze vynutit. Můžeme mu ale pečlivě vytvářet živnou půdu a trpělivě čekat, až se objeví. Až se to podaří a zaklepe u našich dveří, poznáme, že to za tu námahu stálo.

Máte hygge schované ve svém životě? Chystáte se pozvat ho k sobě domů? Napište nám do komentářů pod článek.

Zdroj: Citace a hygge pilíře z knihy Hygge – Tajemství spokojeného života, Louisa Thomsen Britsová, Euromedia Group, 2017

Foto: Adobe Stock

Více k tématu