Vyzkoušela jsem nordic walking: Chůze s holemi příjemně protáhne celé tělo

Na nordic walking jsem byla zvědavá a ocenila jsem možnost si tenhle sport vyzkoušet za doprovodu lektorky. Po počátečních rozpacích jsem si ho užila a překvapilo mě, jak svižný je to pohyb. Při krátké vycházce jsem si protáhla prakticky celé tělo.

Foto: Adobe Stock

Měla jsem možnost vyzkoušet si nordic walking. Teple jsem se oblékla a šla na to.

Nejdříve nám lektorka rozdala hole na nordic walking, přiřadila je každému podle velikosti ruky – hole totiž mají speciální rukavičku důležitou pro samotnou techniku pohybu, která by měla sedět na ruce tak akorát. Dozvěděla jsem se, že se tyto hole liší od klasických trekových na turistiku nejen zmíněnou rukavičkou, ale i nižší hmotností a chybějícímu odpružení, čehož jsem si jako laik nevšimla. Nastavili jsme si také výšku holí šroubovacím mechanismem.

Chystali jsme se na vycházku do městského parku. Proto jsme na hole dostali ještě „botičky“, malé gumové koncovky, které nám prý pomohou se správnou technikou na tvrdém povrchu. Ideální je prý vyrazit s holemi do přírody a věnovat se nordic walking na měkčích cestách.

Svižná chůze

Po krátké instrukci jsme vyrazili. Šli jsme společně parkem a ze začátku mě přepadly rozpaky, připadalo mi zvláštní chodit s holemi ve městě a sportovat před lidmi. Rozhodla jsem se na to vykašlat a po chvíli rozpaky zmizely, vždyť co je komu do toho, co dělám v parku. Lektorka mezi námi chodila, opravovala nás a pomáhala nám se správnou technikou.

Chytit se do rytmu pro mě bylo výzvou, ale po nějaké době se to povedlo a nemusela jsem nad koordinací chůze a kladení holí vedle nohou příliš přemýšlet. Měla jsem pocit, že ruce naskočily do rytmu chůze a tělo jde „skoro samo“.

A v ten moment jsem si všimla, že je chůze svižná, technika sama o sobě vede k poměrně energickému pohybu, který byl rychlejší než běžná chůze. Lekce utekla jako voda a když jsem na konci vracela hole lektorce, měla jsem pocit, že jsem si, na rozdíl od chůze, kde cítím pracovat jen nohy, příjemně protáhla celé tělo.

Pro využití všech benefitů tohoto sportu je důležité se pečlivě naučit techniku nordic walking, skloubit pohyb nohou, rukou s holemi ideálně i s dýcháním. Na osvojení nordic walking byla tahle krátká lekce málo, prý trvá déle, než si techniku člověk zažije, ale jako seznámení posloužila výborně.

Za mě jde rozhodně o zajímavý pohyb. Jako nevýhodu vnímám, že je nutné si pořídit speciální nordic walking hole, případně neklouzavou turistickou obuv a sportovní oblečení, pokud nemáte. V zimě je doporučeno teplejší oblečení v několika vrstvách, které absorbuje pot a zároveň je neprodyšné nebo nepromokavé. Důležité jsou také rukavice a pokrývka hlavy.

Letní lekce nordic walking s lektorkou.Foto: STOB

Zpevní střed těla

Pokud vás tento sport zaujal, přidávám několik jeho zdravotních benefitů od lektorky nordic walking Jany Sedláčkové, která působí ve společnosti STOB:

  • Chůze ve svižnějším tempu působí blahodárně na srdce a celý oběhový systém, zlepšuje fyzickou kondici, přispívá k redukci váhy, má příznivý vliv na imunitu i psychiku.
  • Chůze s holemi zvyšuje oproti samotné chůzi tepovou frekvenci až o 13 %. Přesto se tepová frekvence nachází v oblasti, ve které se dlouhé hodiny můžeme cítit dobře, a přitom je spotřeba energie o mnoho vyšší než při běžné chůzi.
  • Díky zapojení horní části těla posílíte více svalových skupin než při běžné chůzi nebo běhu, a to včetně trupu, břišních i zádových svalů, ale také paží.
  • Použitím holí odlehčíte kolena, kotníky a kyčle, hole tedy napomáhají zvládat i problémy s pohybovým aparátem (bolesti páteře, kloubů a svalů). Díky střídání úchopu (před tělem) a uvolnění dlaně (za tělem) rozproudíte lymfatický systém. Při správné chůzi zpevníte střed těla, zlepšíte celkovou stabilitu.
  • Nordic walking je vhodným rehabilitačním doplňkem po operacích a úrazech.
  • Období jara a podzimu, kdy je venku chladněji a teplota do 20 stupňů, jsou pro svižnou chůzi nejpříjemnější, ale tento sport můžete provozovat celoročně.

Zdroje: Benefity nordic walking dle vyjádření Jany Sedláčkové, lektorky STOBu pro nordic walking, Den zdraví, osobní zkušenost autorky

Foto: Adobe Stock (hlavní), STOB (v textu)

Více k tématu