Co se stane, když přestaneme cvičit jógu

Všude si můžeme přečíst, co se stane s naším tělem a duší, když začneme cvičit jógu. Co se ale stane, když s ní po nějaké době skončíme?

Foto: Pixabay

Jóga je natolik prospěšná a komplexní, že není snadné ji něčím nahradit. Pokud jste byli zvyklí se jí pravidelně věnovat a najednou s cvičením přestanete, možná vás překvapí, co na to řekne tělo a duše.

Měla jsem svou zaběhnutou rutinu: každé ráno vstát, rozložit si podložku a alespoň chvilku cvičit. Nejdříve jsem se vždy pomalu rozdýchala a rozhýbala, po rozehřátí jsem si zacvičila pár pozdravů slunce nebo jiné ásany, podle toho, na co měly moje tělo a duše zrovna ten den chuť. Na závěr cvičení jsem si užila chvíli pohody při krátké meditaci a poděkovala za nový den, tak, jak mě to naučila naše skvělá lektorka jógy. Po cvičení jsem se v klidu nasnídala a vykročila vstříc novému dni.

Do práce jsem chodila klidná, vyrovnaná a soustředěná, nabitá energií a cítila jsem se ve svém těle jako doma.

Někdy jsem cvičila i během dne, když jsem měla náladu nebo jsem se vrátila z práce se ztuhlými zády, případně jsem si před spaním užila můj oblíbený pozdrav měsíci, který pomáhá s usínáním. Samozřejmostí byla jedna až dvě lekce týdně s lektorkou ve studiu. Jóga byla pevnou součástí mého života.

Pak se ale v mém životě odehrálo několik velkých změn a s jógou jsem ze dne na den prakticky skončila. Najednou vnímám, že mi v životě něco schází. Už nejsem stejná jako dřív a jóga mi prostě chybí.

Co se stane, když přestaneme cvičit jógu?

Chybějící zdroj energie

Dokud jsem pravidelně cvičila, neuvědomovala jsem si, že jóga je také výborným zdrojem energie (a nejvíce je to znát ráno.) Bez jógy (a ranních pozdravů slunce) si všímám, že je moje energetická nádoba jaksi prázdná.

Tělo jako zrezlý stroj

Pokud cvičíme (téměř) každý den, často si ani neuvědomujeme, jaký má jóga vliv na tělo. Při pravidelném cvičení se přetvoří na pružný, ohebný a silný nástroj. A tento příjemný stav se stane naší normou. Jenže brzy poté, co mi cvičení zmizelo z diáře, jsem na sobě začala s nelibostí pozorovat změny. Tělo se více či méně nápadně ozývá – šlachy se zdají podivně zkrácené a svaly ztuhlé. Mrzutě musím uznat, že mám menší sílu než dřív. Často se cítím jako zrezlý stroj, a to hlavně ráno po probuzení.

Bolesti (nejen) zad

Jóga je balzám na tělo, dokáže ulevit od různých druhů bolesti a výrazně pomáhá zejména při bolesti zad. V případě, že nepatříme mezi šťastných 10 procent populace, kterých se problémy se zády netýkají, budou bolesti zad pravděpodobně prvním příznakem „lajdání“ jógy. Potvrzují to záda nejen má, ale i všech „bývalých“ jogínek v mém okolí.

Narušené soustředění a rovnováha

Nedlouho po prvních stížnostech těla se začala ozývat i duše. Přestože jsem se každý den józe věnovala jen poměrně krátkou dobu, ta půlhodina či hodina plné pozornosti výrazným způsobem ovlivňovaly mé soustředění a schopnost koncentrace po celý zbytek dne. Nyní vnímám, že hůře bojuji s pozorností a uklidnit myšlenky je větší oříšek než dřív. Jóga totiž také určitým způsobem určuje náš denní rytmus a dává v životě řád.

Chybějící klid a antistresová terapie

Cvičení jógy a meditace jsou obecně vnímány jako relaxační techniky a i jako dobrý nástroj v boji proti některým druhům vyhoření. (Více v článku Cesta ven z vyhoření). Opět stačí chvilka denně a do našeho života se vloudí rovnováha a větší klid. A podobně jako u soustředění jsem velmi brzy poznala, že mi chybí.

Mohla bych pokračovat dále. Zdá se, že je snadné s jógou skončit, ale abstinenční příznaky nás brzy doženou. Jóga je návyková a není snadné ji něčím nahradit.

Nyní začínám znova. Co bylo před půl rokem bezproblémové a běžnou rutinou, je dnes těžké a otravné. Každé ráno sama se sebou svádím boj a přemlouvám se, abych vstala dřív a vyměnila teplou postel za studenou podložku na jógu. Nadávám si a přísahám, že už s ní nikdy nepřestanu. A trpělivě čekám, až se tělo a duše opět naučí, že tohle je součástí mého života a zvyknou si, že je mi po józe dobře.

Zkusili jste někdy s jógou skončit či znovu začít? Jak jste to zvládli?

Zdroj: The way out of burnout

Foto: Pixabay

Více k tématu