Radost z ticha. Proč zavřít dveře před hlukem světa

Ticho. Je to blahodárný luxus, který máme vyhledávat, nebo zbytečnost, která nás postihuje pouze, když jsme smutní? Pojďme se na chvíli zastavit a tiše naslouchat vyprávění polárníka a dobrodruha Erlinga Kagge v knize Radost z ticha...

Foto: Magazín Antilopa
Radost z ticha je opravdu podnětné čtení. Ideálně pro čtení v tichu.

Když jsem otevřela knížku Radost z ticha, od prvních stránek mi bylo jasné, že mě čeká zajímavé čtení. Jak se dozvíme už z přebalu knihy, Erling Kagge je nesmírně hyperaktivní a zvídavý člověk. Vyzkoušel si dobrodružné výpravy na všechny „tři póly“ zeměkoule – severní, jižní i výšlap na Mount Everest. Nakoukl do kanalizační soustavy New Yorku a již léta vede jedno z nejvýznamnějších norských nakladatelství. A jak se zdá, s bádáním, filosofií a zkoumáním světa ještě zdaleka nekončí.

Jeho tvůrčí počin Radost z ticha je proto plný dotěrných myšlenek a otázek, které by nás možná ani nenapadly. Ze stránek k nám promlouvá přemýšlivé dítě, které se rozhodně nepřestalo ptát „proč“. Z všetečných otázek na téma ticho vznikla tenká knížečka, která je sbírkou 33 „pokusů o odpověď“ na tři naléhavé otázky:

  • Co je ticho?
  • Kde je?
  • Proč je důležitější než kdy jindy?

Vychutnávat úžas

Podle Kagge můžeme s tichem v zásadě naložit dvěma způsoby: vychutnávat úžas, který v sobě obsahuje, využít jeho moc a přetvořit ho na něco užitečného a dobrého. Nebo z něj mít strach a všemožně před tichem utíkat. Když se zaposloucháme do zvuků našeho světa, uslyšíme hudbu, hlasy, šum a zvuky všemožného druhu, ticho ale jenom výjimečně. To proto, že se mnozí ticha bojí, míní Kagge.

Autor nedostatkem úžasu netrpí. Jak se svěřuje, často ho prožívá a pocit úžasu má moc rád. Vnímá ho jako jednu z nejčistších forem radosti. Také jsem při čtení cítila úžas. Nad autorovou představivostí, schopností vnímat přírodu a svět kolem sebe intenzivně, opravdově a do nejmenších detailů. A také nad Erlingovou nevinnou drzostí, se kterou neváhá oslovit i ty nejslavnější osobnosti naší doby a položit jim třeba otázku: „Co si myslíte o tichu?“

„Hahahahaha,“ reagoval úspěšný podnikatel Elon Musk, když jsem se ho zeptal na ticho. Ale když dostane čas na rozmyšlenou, ukáže se, že je to člověk, který setrvává ve svém vnitřním tichu a často se uzavírá před světem, aby si utřídil myšlenky. Musk to dělá celý život. Když dospíval, dostával mnoho ran ve škole i mimo ni. Měl jen pár přátel, a tak měl čas na samostatné uvažování. (str. 141)

Poklidné čtení do tramvaje

Radost z ticha je milá a poklidná knížka. Díky krátkým kapitolám je příjemnou volbou na cesty tramvají nebo ukradené chvilky o polední pauze. Celkově jsem jí proplula, ani nevím jak. Samozřejmě, jako u každé melvilovské knížky mě cvrnklo do nosu nemálo podnětů a do mysli se mi vetřelo pár zajímavých myšlenek.

Kromě neotřelého tematu bych dala jedničku i za grafické zpracování. Kniha je na první pohled krásná a skvěle promyšlená. Jednotlivé kapitoly jsou proloženy obrázky na stranu nebo dvoustranu, které jsou tak uklidňující a působivé, že nás automaticky donutí se zastavit, intenzivně vnímat a jenom je tiše pozorovat.

Na cestě k tichu

Život mi asi nezměnila, jak se píše na přebalu. Možná proto, že kvůli únavě z života v hlučném hlavním městě a z proudu slov, která se na mě stále valí ze všech stran, už nějaký ten pátek ticho podvědomě vyhledávám. Uvědomila jsem si, že jsem se po dočtení nespokojeně vrtěla. Brzy jsem přišla na to proč. V knize stále hledám závěr, který ale samozřejmě nenacházím. Cesta k vlastnímu tichu a poznání je jedinečná, ukryta v každém z nás a můžeme ji najít pouze… hádejte, kde? 🙂

Hodnocení: 85 % za užitečnost a 100 % za požitek z nádherného grafického zpracování.

Informace o knize

Erling Kagge: Radost z ticha

Jan Melvil Publishing, 2018

Brožovaná, 216 stran, edice BRIQUET

Originální název: Stillhet i støyens tid: Gleden ved å stenge verden ute

Foto: Magazín Antilopa

Knížka je z edice podnětných mikroknih Briquet, kterou máme velmi rádi. Přečtěte si také o dalším zajímavém kousku z edice, knize Válka umění.

Více k tématu