Relax, sport i romantika: 10 důvodů, proč je letos Liptov ideální dovolenou

Slovenský region Liptov je momentálně v hledáčku těch, kteří se nechystají vyrazit k moři nebo za exotikou. Nabízí aktivní dovolenou plnou kvalitních služeb, gastronomie a sportovního vyžití, a to vše kousek za hranicemi. Sepsali jsme důvody, proč právě tam letos v létě vyrazit.

Foto: Region Liptov
Romantický drink v aquaparku Bešeňová.

Pokud se vám Česko okoukalo a dovolenou u moře letos neplánujete, můžete popřemýšlet o Liptovu. Je snadno dostupný autem i vlakem a představuje moderní a momentálně i velmi vyhledávané turistické místo, kam za zážitky i poznáním míří mladší i starší generace.

Výhodou je, že si na své přijde nadšený turista, který chce zdolávat horské vrcholy, milovník cyklistiky, obdivovatel přírodních krás i ten, kdo chce jen odpočívat a relaxovat v termálních bazénech. Přečtěte si, proč by se právě Liptov měl letos vyskytnout ve vašem hledáčku:

1. Výborná cyklistická infrastruktura

Region Liptov vybudoval více než 800 kilometrů značených cyklistických tras, které nabízejí všechny úrovně obtížnosti – od těch nejlehčích, přes středně obtížné, až po ty nejnáročnější s velkým převýšením. Velkou podporu tady mají elektrokola, která si můžete vypůjčit na 11 místech. K dispozici je síť 22 nabíjecích stanic, na kterých si můžete pohodlně a bezplatně nabít vlastní i půjčené elektrokolo.

Liptov je připravený na elektrokola.Foto: Region Liptov

2. Vodní hrátky a atrakce

Vodní nádrž Liptovská Mara je dominantou regionu, a kromě vyhlídkových plaveb lodí nabízí mnoho příležitostí pro zábavné i sportovní aktivity. Můžete si vyzkoušet paddleboard, jízdu na vodních lyžích nebo wakeboarding. Liptov také nabízí indoorovou surfovací vlnu, flyboarding, aquazorbing nebo rafting na řece Belá.

3. Horská dobrodružství

Liptov se rozkládá na území tří horských národních parků a díky tomu je možné vyzkoušet řadu adrenalinových dobrodružství. Ti nejodvážnější mohou vyzkoušet paragliding nebo tandemový seskok padákem. Další mohou ocenit lezení po skalách, jízdu na bobové dráze s rychlostí až 40 km/h nebo létání v aerodynamickém tunelu Hurricane Factory Tatralandia.

Národní park Veľká Fatra.Foto: Region Liptov

4. Podzemní krásy

Veřejnosti jsou zpřístupněny čtyři jeskyně a najdete tady nejdelší jeskynní systém ve střední Evropě, který měří 41 kilometrů. Demänovská jaskyňa slobody ohromí množstvím barev, jeskynních útvarů a jezírek. Važecká jaskyňa zase překvapí pozoruhodnými nálezy kostí jeskynních medvědů. Dále je přístupná Stanišovská jaskyňa a také Medvedia štôlňa, což je zpřístupněné báňské dílo.

Važecká jaskyňa je známá nálezy kostí medvědů.Foto: Region Liptov

5. Turistika

Liptov nabízí jednu z nejhezčích scenérií Slovenska a představuje tak výbornou alternativu k Vysokým Tatrám. Pohoří Velká Fatra, Chočské Vrchy, Nízké a Západní Tatry nabízejí více než 1185 kilometrů značených turistických tras sahajících až do výšky 2500 metrů nad mořem. K dispozici jsou nenáročné trasy, které zvládnou i děti, ale i náročné hřebenové túry. Nechybí ani moderní lanovky, s nimiž je možné výšlap kombinovat.

6. Bešeňová

Termálním srdcem Liptova je areál Bešeňová, který spojuje relax i zábavu. Velký komplex nabízí ubytování ve třech hotelech, velký aquapark s 15 tobogány i čtyři termální bazény s teplotou až 40 stupňů. Unikátní vodní bar Cosmopolitan obsluhuje hosty přímo z bazénu a zasloužený oddych si můžete dopřát při saunových rituálech nebo v luxusním spa. Zábavu pro děti i dospělé pak obstará vodní stan zábavy s umělým vlnobitím nebo rafting v divoké řece.

Areál Bešeňová nabízí zábavu i odpočinek.Foto: Region Liptov

7. Tatralandia

Ideální vyžití pro rodiče s dětmi nabízí zábavní areál Tatralandia, jehož součástí je i velká chatková vesnička, ve které se můžete ubytovat. Vodní radovánky zajistí velký aquapark se 14 bazény se slanou, termální i čirou vodou. Nechybí ani 26 skluzavek a tobogánů a relaxovat je možné v Keltském saunovém světě s 21 saunami. Děti budou nadšené také ze světa miniatur Tatrapolis nebo unikátní kontaktní zoo, kde je možné si zblízka prohlédnout nebo nakrmit lvy, medvědy, lamy či klokany.

V Zoo v Tatralandii budete zvířátkům opravdu blízko.Foto: Region Liptov

8. Skanzen Vlkolínec

Romantickou atmosféru můžete načerpat v historické dědině Vlkolínec, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Poznáte tady lidovou tvorbu, architekturu i dávný způsob života a můžete si projít i některé původní historické domečky, které tvoří skanzen.

Vlkolínec je původní podhorská vesnice.Foto: Region Liptov

9. Zdraví a regenerace v lázních

Lázeňství má na Slovensku dlouhou tradici a přímo v Liptově se nachází lázeňský komplex Kúpele Lúčky, který nabízí relax i řadu léčebných procedur. Specializuje se na dýchací a neurologické problémy a zabývá se také léčbou postcovidového syndromu, který může zahrnovat dráždivý kašel, bolesti kloubů nebo dušnost. Součástí lázní jsou termální bazény s teplotou od 28 do 38 stupňů, wellness, solné jeskyně i sauny.

10. Skvělá gastronomie

V liptovských salaších, kolibách a restauracích můžete ochutnat místní speciality i skvělé nápoje. Gastronomie je tady zkrátka úžasná a rozhodně doporučujeme třeba klasiku v podobě brynzových halušek, výtečnou liptovskou kyselou zelňačku nebo speciality z ovčího a kozího mléka. K jídlům rozhodně vyzkoušejte také tradiční slovenská vína.

Foto: Region Liptov – Oblastná organizácia cestovného ruchu

Více k tématu