Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy, je milá kniha, která nám připomene, že člověk je součástí přírody a každý z nás může pečlivým úsilím dokázat velké věci.

Foto: Lucie Vanišová

Tuto tenkou knížku stihnete v klidu přečíst během jedné kratší cesty vlakem. Na 54 stranách podniknete výlet do provensálského venkova v 60. letech minulého století a objevíte příběh jedinečného muže, který léta tiše a neokázale pracoval na snu, kterému věřil. A vytvořil tak něco neobyčejného.

Hrdinou knihy je pastýř Elzéard Bouffier, který se po ztrátě rodiny uchýlil do samoty v nehostinné krajině s drsným podnebím. Usoudil, že život na tomto místě hyne, protože je tam málo stromů. V té době již neměl žádné důležité věci na práci, tak se rozhodl, že situaci napraví.

Den po dni trpělivě přebíral semena, putoval krajinou v doprovodu věrného psa a stáda ovcí a sázel stromy. Této činnosti se věnoval neúnavně a tiše. Bez nároku na odměnu, po dlouhá léta, až do konce svého života.

Svou vytrvalou činností dokázal sotva uvěřitelnou věc – zanechal po sobě rozsáhlý les, díky němuž se do nemocné a vyprahlé krajiny vrátila voda, čerstvý vánek, život, lidé, štěstí a naděje.

Vydání, které se mi dostalo do rukou, je krásně ilustrované a čtení byl hezký zážitek. Kromě knížky ráda doporučuji i shlédnutí animovaného filmu na motivy knihy:

Jaká kniha vám zaručeně zlepší náladu a naplní vás nadějí a optimismem? Napište mi do komentářů.

Zdroj: Jean Giono: Muž, který sázel stromy: (Vyšehrad, 2000)

Foto: Lucie Vanišová

Více k tématu