Příroda ještě odpočívá a sbírá síly. Dovolme si to také, nic nám neuteče

I bez dovolené se můžeme naladit do zimního klidu, zpomalit, obrátit pozornost k sobě. Zimní dny se skvěle hodí na činnosti, na které přes rok nenacházíme čas.

Foto: Adobe Stock

Na svém blogu na Seznam Médiu jsem sdílela článek o zážitku, kdy jsem se vrátila ze slunného zahraničí do Čech a působilo to na mě, jako kdyby někdo v mých dnech zhasl světlo. Od té doby mě trápí nepříjemná únava a nedostatek energie. Ptala jsem se čtenářů, jak to mají oni. V anketě pod článkem 88 procent hlasovalo, že jim také chybí slunce a cítí se jako zombie.

Zřejmě je to přirozené a s nedostatkem elánu se potýká mnoho z nás, nehledě na to, v jak rychlé a na výkon zaměřené době žijeme. Žádá se od nás, abychom se stále rozvíjeli a učili se nové věci, u všeho byli a posouvali se dál, aby nám neujel vlak, pracovali v neměnném tempu po celý rok. Ale narážíme na limity našich těl.

Četla jsem tipy na lampy simulující sluneční svit, promýšlím o skladbě jídla, potravinových doplňcích a vitamínech, které by mě mohly nakopnout. Narazila jsem na díl podcastu Medituj, který se zaměřuje na zimní blues a jak uvádí autorka, je dobré si ho pustit, když se dostaneme do začarovaného kruhu negativity. Zkusila jsem tuto meditaci, a kromě pozitivnější nálady mi přinesla i trochu energie.

Ale možná to nejlepší, co teď můžu udělat, je prostě přijmout, jak to je. Jsme živé bytosti a naše prostředí nás ovlivňuje. A pokud máme domov v těchto zeměpisných šířkách, je v pořádku přijmout rytmus přírody, který stále přirozeně kopírují naše těla.

Účty nepočkají

Jenže povinnosti, starosti a účty k zaplacení nepočkají. V práci si většinou nemůžeme vzít volno, jakmile se začnou krátit dny, a vrátit se do provozu až na jaře.

I když si všímám, že někteří podnikatelé se o to snaží a dělají si v lednu nebo únoru prostor na oddych. Třeba influencer a moderátor Kovy, který aktuálně ve svém podcastu LOG sdílí střípky ze své delší cesty po USA. Nebo Markéta Jinochová z papírnictví MANKAI Paper, která nyní bere své instagramové sledující s sebou do Valencie. Také jsem to letos na kratší dobu zkusila a vytratila jsem se po Vánocích na Tenerife.

I bez dovolené se ale můžeme více naladit do zimního klidu, zpomalit, obrátit pozornost k sobě. Hledat, co je slyšet jen v tichu a přes rok na to nenacházíme čas. Sdílím s vámi činnosti, které mi k tomu pomáhají, anebo pomáhají lidem v mém okolí. A také sama pro sebe doplňuji připomínku, že je v pořádku nebýt všude a (nejen) v zimě si vydechnout.

Zpomalit a vydechnout

Nachystat se v mysli na celý rok. Pokud ještě nemáme nachystanou představu, jak si přejeme prožít nový rok, tmavé zimní večery jsou na to ideálním časem. Můžeme si udělat pestrou vision board poskládanou z obrázků, barev a hesel, které chceme mít v letošním roce. Založit si diář, zapsat si do něj důležité údaje a vymyslet si systém záznamů, který nás bude bavit. Promyslet si, jaké zážitky chceme zažít a s kým chceme trávit čas.

Omezit online podněty. Neodpovídat na zprávy obratem. Nechávat telefon mimo dosah ruky. Co nejvíc se odpojit od internetu, čtení zpráv osekat na minimum a sociální sítě otevírat sporadicky.

Investovat energii do prohlubování vztahů. Chodit jen na společenské akce, které nás zajímají nejvíce. Věnovat se pozorně našim nejbližším a dát si klid od poznávání nových lidí. A pečovat o vztah k sobě. Promyslet si, jak se cítíme? Jak jsme se cítili loni? A jak se chceme cítit letos?

Nabírat síly. Čímkoliv, co nás nabíjí. Promyslet si pěstování na zahrádce a pokojovek v bytě v letošním roce. Číst časopisy a knížky. Uháčkovat šálu, hrát na kytaru nebo počítačové hry. Kreslit si. Poslouchat hudbu. Odlévat svíčky. Opravovat auto. Pustit se do nového vzdělávacího kurzu. Koukat zachumlaní na reality show. Hrát si s kamarádčiny dětmi. Promyslet si, zda není čas najít si nový koníček nebo se vrátit ke starému. Vyhřívat obličej na slunci s hrnkem kafe v ruce.

Pečovat o svoje zdraví. Objednat se na preventivku, zajít si na rehabilitaci, masáž, k zubaři. Zacvičit si pilates podle videa na YouTube. Začít běhat. Zarezervovat si termín na psychoterapii. Každý den jít na dlouhou procházku, pokud nám to dělá dobře. Začít pít bylinkové čaje, přemýšlet nad jídelníčkem, zkoušet nové recepty. Spát kvalitně, pokud to jde.

Uspořádat si domov a prostory kolem nás. Poklidit si, promyslet, jestli se v našem domově cítíme dobře. Vytřídit si a poslat dál věci, které nám už neslouží. Probrat a uspořádat šatník. Promyslet si, jaké kusy oblečení nám v něm chybí. Vyházet nepotřebné papíry v kanceláři, uspořádat zásuvky, uvolnit prostor na stole.

Být na sebe hodní a nespěchat.

Jaké činnosti vám spolehlivě pomáhají se zklidnit a vydechnout? Napište do komentářů pod článek.  

Zdroj: Podcast LOG, IG MANKAI Paper, podcast Medituj – zimní blues, článek Lovím paprsky slunce s anketou

Foto: Adobe Stock

Více k tématu