Návod na páchání dobrých skutků pro „sobce“
Odhlédněme na okamžik od milých emocí, které bezprostředně po laskavém skutku cítíme. A zkusme poodkrýt i další přínosy, které nám dobro nabízí. Možná to na první pohled nevidíme, ale dobré skutky nám mohou dát daleko víc než jen trochu radosti.
Lidé, kteří se zapojují do dobrovolných činností, jsou prokazatelně šťastnější, méně často zažívají symptomy deprese, úzkosti a vedou smysluplnější život. Tvrdí v knize Lykke Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Studie navíc potvrzují, že dobrovolničení přináší nové společenské vztahy a přátelství, což pocit štěstí ještě více podporuje. Proč se tedy dělání laskavostí nevěnujeme častěji a pro většinu z nás není běžnou součástí života?
Ve své knize Meik vysvětluje zajímavou myšlenku. Podle něj lidé vynakládají málo úsilí na páchání dobra, protože ho vnímají jako jednostrannou akci, kde musí něco dát, ale sami nic nedostávají. Co když ale může vést dobrý skutek k win-win situaci, kdy si obě strany něco cenného odnesou?
Koláč sebedůvěry
Meik vypráví příběh Sophie, která pracovala v eventovém marketingu. V důsledku finanční krize byla propuštěna a řadu měsíců nemohla najít jiné zaměstnání. S každým dalším odmítnutím jí sebevědomí prudce klesalo a prožívala stavy deprese a osamělé dny, kdy nemohla vylézt z postele. Práce jí vytvářela identitu, a ta byla najednou pryč.
Pak jí jednou v neděli zavolala sestra, která dělala dobrovolnici. Požádala Sophii, aby za ní zaskočila a prodávala místo ní celé odpoledne koláče, protože musela se synem na pohotovost. Sophie sestřiny nabídky na dobrovolničení vždy odmítala, ale tentokrát nelitovala.
Tehdy odpoledne se cítila po dlouhé době opět sama sebou. Prodej koláčů si užila, protože byla užitečná. Přidala se k sestře, společně prodávaly koláče a Sophie si postupně opět vzpomněla, kdo je. Dobrovolná práce pro ni byla příjemná, protože na ni nekladla žádné nároky a mohla ji dělat vlastním tempem.
Dobrovolničení jí kromě trávení více času se sestrou navíc přineslo novou práci. Jeden ze zákazníků si totiž všiml jejích výtečných organizačních schopností. Sofie se brzy postavila zpět na vlastní nohy, stejně jako její identita. Dobrovolnickou práci si však ponechala a nadále se setkávají se sestrou nad koláči.
Najděte si vlastní dobro
Meik své úvahy shrnul do povzbudivého závěru. „Je potřeba vyzvednout osobní prospěch, který přinášejí laskavé či altruistické činy. Tím může být získání více přátel a pocit větší vděčnosti za to, co máme. Nemusíte se rovnou pouštět do charitativní činnosti, může to být cokoli od dobrovolné pomoci při fotbalovém tréninku po rozdávání více úsměvů cizím lidem na ulici.“ (str.247)
Spojit dobrovolnou činnost s vlastními zájmy není nic špatného. Motivací může být třeba touha naučit se něco nového a získat užitečné zkušenosti. Když budeme jen trochu chtít, snadno najdeme činnost, kde budeme dávat a zároveň sami sebe obohatíme. Každý si můžeme najít vlastní dobro, které nás potěší a také posune dál v oblastech, kde se toužíme něco naučit. Nebo poznat milé inspirativní lidi, se kterými bychom se za jiných okolností nesetkali. Stát se dobrovolníkem, ať už se dobru věnujeme pravidelně, nebo jednorázově, má smysl. A nikdy nevíte, kdy narazíte na nové přátele.
Pár tipů pro konání dobra v Česku:
Oblečení v dobrém stavu, hračky, dětskou výživu a další potřebnosti pro rodiče samoživitele v nouzi lze darovat třeba v Šatníku Praha.
Pokus máte rádi zeleň, můžete se zapojit do projektu Sázíme budoucnost, který si dal ambiciózní cíl vysázet v Česku 10 milionů stromů.
Pokud vás zajímá otázka neplýtvání jídlem a zároveň byste rádi podpořili, aby se jídlo dostalo k potřebným, můžete podpořit potravinové banky finančně, darováním jídla anebo se zapojit do Sbírky potravin jako dobrovolník, více tu.
Hledáte aktivní pozitivně naladěné přátele? Zkuste třeba vyrazit s partou dobrovolníků na víkend do přírody zpestřený užitečnou manuální prací…
Máte chuť se zdokonalit v marketingu, správě organizace nebo nakouknout do procesu výroby oblečení? Můžete se zkusit zapojit třeba do týmu neziskovky El Grifo, která má pod křídly nejen projekt Tree Factory (prodej eko-oblečení, kde se provozovatelé zavazují vysadit 10 stromů za každý prodaný kousek)…
Toužíte lépe poznat při studiu VŠ cizí kulturu a naučit se další jazyk? Zapojte se do Buddy programu, vyberte si svého zahraničního studenta, pomozte mu se zorientovat v českém prostředí, škole a možná získáte nového kamaráda.
Pomoc ukrajinským lidem je soustředěná na stránce Pomáhej Ukrajině. Bohužel je stále aktuální.
Jak vnímáte dělání dobra? Souhlasíte s Meikem? Napište nám do komentářů pod článek.
Zdroj: kniha Meik Wiking: Lykke, JOTA 2018 (str. 247-252)