Ředitel štěstí Meik Wiking přiznává: „Také bývám smutný, ale mám na to trik!“

Vždycky mě zajímalo, jestli lidé přednášející a píšící o štěstí, spokojeném a úspěšném životě, sami prožívají to, o čem prohovořili tisíce hodin. Tak jsem se jednoho takového člověka zeptal, a to rovnou ředitele štěstí z hyperšťastného Dánska.

Foto: Magazín Antilopa
I ředitel Institutu štěstí Meik Wiking je občas smutný.

Pokud bychom hledali někoho, kdo rozumí štěstí a tomu, jak ho prožíváme, zřejmě bychom nenarazili na povolanějí osobu, než je Meik Wiking. Tento ředitel Institutu pro výzkum štěstí v dánské Kodani se právě štěstím zabývá už několik let na plný úvazek. Vypracoval na toto téma odborné práce a vydal i knihu Lykke, která hledá odpovědi na to, proč jsou někteří lidé šťastnější než ti druzí.

Smutek přepadá každého

Nejednoho napadne, jestli je tento člověk, který má pocity štěstí zanalyzované skrz na skrz a který lidem radí, jak mít lepší, hezčí a šťastnější život, sám vůbec šťastný. A jestli ho někdy nepřepadnou chmury nebo smutek, jako se to stává snad každému z nás. Pokud tedy nejsme nějací mniši, kteří celé dny meditují v chrámu.

Zajímalo to i mě, a tak jsem se ho na to jednoduše zeptal. Když před časem v Praze na besedě představoval a podepisoval svou knihu, položil jsem mu následující otázku: „Meiku, jste i vy někdy smutný? A pokud ano, jak se s tím vypořádáváte?“

A světe div se, i on mívá dny „na draka“ a dny „blbec“! Naposledy byl mrzutý, když na letišti čekal na zpožděné letadlo právě do Prahy. Tedy méně než 24 hodin předtím, co k němu doputovala tato otázka. Meik vyprávěl o tom, že i on mívá špatnou náladu, mrčí, smutní a je vzteklý. Ale vždycky se s tím snaží bojovat.

Dvě jednoduchá cvičení

„Mám k tomu dvě cvičení,“ prozradil Meik. „Nejprve se ptám, jestli to, kvůli čemu jsem smutný nebo mrzutý, ovlivní můj život za šest měsíců. Ano, nebo ne? A zadruhé: snažím se na danou emoci a reakci dívat z pohledu druhé osoby. Ptám se, jestli je ta reakce oprávněná. Pokud ne, snažím se smutku co nejdříve zanechat.“

Krásné a prosté, takže to zkouším také. Když se nedaří a mám chuť něco roztřískat, kladu si tyto dvě otázky. A kupodivu, ani jednou jsem zatím neshledal, že by mě zrovna ta zapomenutá shnilá mrkev v ledničce nebo nevědomky koupená dražší jízdenka v tramvaji mohla trápit i za pár měsíců.

Tak to zkuste také. Možná zjistíte, že když vynecháte aspoň každé druhé smutnění a vztekání, získáte spoustu nového času k tomu, abyste mohli dělat něco hezkého a příjemného.

Foto: Magazín Antilopa

Meik Wiking je autorem knižního bestselleru Hygge. Četli jste ho? My ano a dojmy jsme prozradili v recenzi.

Více k tématu