Opravdu milujeme, co děláme? Často si něco nalháváme a marníme čas falešnou zábavou

Lidé si běžně myslí, že je některé aktivity dělají šťastnými, ale ve skutečnosti to tak není, píše vědkyně Cassie Holmes v knize Šťastnější. Pak jen maří čas a nevěnují se tomu, co je dělá doopravdy šťastnými.

Foto: Adobe Stock

Cassie Holmes ve své zajímavé knize Šťastnější učí lidi, jak zacházet se svým časem a jak si uzpůsobit život, abychom byli spokojenější a šťastnější.

Prvním úkolem, kterým nabádá začít, je alespoň po dva týdny si zapisovat v půlhodinových intervalech, co celý den děláme. A bezprostředně po tom, co činnost proběhne, si ji obodovat od 1 do 10 podle skutečného pocitu štěstí, spokojenosti a smysluplnosti, které jsme při dané aktivitě cítili.

Na míru prožívaného štěstí i celkovou spokojenost se životem má vedle vrozených dispozic a šťastných či nešťastných okolností podstatný vliv také to, jak se rozhodneme trávit svůj čas. (str. 81)

Po dvou týdnech si máme ke svému obodovanému kalendáři v klidu sednout, sečíst body a vyhodnotit si, které tři činnosti nám přinášely nejvíce radosti, uspokojení nebo pocitu smyslu.

Vědkyně říká, že v tu chvíli nás možná čeká překvapení. Běžně si totiž myslíme, že nám některé činnosti dělají radost, a třeba se na ně celý den těšíme, ale ve skutečnosti po nich nemáme dobrý pocit. Pokud je děláme automatizovaně a nepřemýšlíme nad tím, jak se u nich skutečně cítíme, může se snadno stát, že prožíváme své dny poskládané z činností, které nás nijak zvlášť netěší.

Falešná zábava

Jaké to mohou být? Cassie Holmes popisuje jako velmi rozšířenou „falešnou“ zábavu sledování televize. „Kdybych se vás zeptala, co si ze svých každodenních činností užíváte nejvíc, nepřekvapilo by mě, kdyby to byl večerní relax u televize. Koneckonců na tom něco je: po celodenním shonu se už nemůžete dočkat, až si večer konečně oddechnete, se skleničkou vína se svalíte na gauč a za odměnu si pustíte Netflix. Jenže když vám pošlu zprávu v půl jedenácté, kdy budete uprostřed třetí epizody a se svým gaučováním už budete přetahovat plánovanou večerku o půl hodiny, zřejmě nebudete v úplně dobré náladě a na mou zprávu ani neodpovíte,“ říká Holmes.

Vysvětluje, že už budeme unavení a zpráva nás pravděpodobně naštve, budeme chtít ještě vědět, jak rozkoukaná epizoda dopadne, a možná se budeme cítit provinile, že jsme proflákali další večer u televize.

Někdy (vlastně docela často) náš původní odhad toho, co nám přinese pohodu, neodpovídá skutečnosti. (str. 51)

„Plánování náplně času podle toho, co si myslíte, že vám přináší radost a uspokojení, nevede vždycky k nejlepším výsledkům. Je potřeba na to jít jinak: chcete-li zjistit, které činnosti vám přinášejí skutečné štěstí, musíte alespoň jeden nebo dva týdny sledovat, čím trávíte svůj čas, a zaznamenávat si, jak jste se během jednotlivých činností cítili,“ vysvětluje vědkyně v knize.

Také dodává, že je důležité si při cvičení všímat okolností a při vyhodnocení je brát v potaz. A hledat souvislosti. Často totiž není důležité, jen co jsme dělali, ale i s kým, kdy, kde a další okolnosti.

Podívejme se třeba na povídání u kávy. Small talk s neoblíbeným kolegou v kuchyňce u kafe vysrknutého narychlo na stojáka před jednáním si od nás může vysloužit smutnou dvojku. Kdežto káva a zákusek s milovanou kamarádkou ve slunečný den v oblíbené kavárně může mít krásnou devítku.

Spokojenost je naše „chemická“ výhoda v životě, pomáhá nám nejen při boji s nemocemi

Čtrnáct dní zápisků

Úkol mě zaujal a pustila jsem se do něho. Nejdříve jsem o svém dni přemýšlela a pak jsem začala zapisovat bodování jednotlivých aktivit. Už první dny mi přinesly několik zajímavých zjištění.

Miluji plavání a je to moje oblíbená aktivita. Jenže jsem si uvědomila, že ho nemám ráda za každých okolností. Jít si zaplavat kolem oběda mi obrovskou radost nepřinese. Sice bude v bazénu málo lidí, ale bude ještě zavřené wellness a nezbude mi, než se obejít bez mé oblíbené vířivky a pobytu v páře. Kdežto když jdu plavat večer těsně před koncem otevírací doby, v bazénu je také málo lidí, ale zároveň je otevřené wellness, venku už je příjemná tma a chládek, a po plavání si můžu dát v automatu horkou čokoládu.

Okamžitý efekt

Vědkyně v knize uvádí, že tohle cvičení může mít prakticky okamžitý pozitivní efekt. Jakmile si ho lidé udělají, začnou mnohem více promyšleně a vědomě nakládat se svým časem.

A může je to dovést i k překvapivým změnám života – sama Holmes si po dokončení cvičení uvědomila, že má nejraději aktivity s dostatečným slunečním svitem a v současném bydlišti jí slunce chybí. Na základě svého prozření opustila práci a s rodinou se přestěhovala do slunné Kalifornie.

Populární činnosti

I když jsme rozdílní lidé a každému z nás dělá radost něco maličko jiného, jsou činnosti, které se v žebříčcích oblíbenosti objevovaly na nejvyšších příčkách u lidí napříč celým výzkumem.

Které aktivity to jsou? Ty, které přinášejí pozitivní emoce. Například pobyt na čerstvém vzduchu, v přírodě, pohyb, mimořádné zážitky nebo smyslové prožitky (třeba výtečné jídlo). Nebo ty, které obnášejí sociální kontakt s našimi milovanými lidmi nebo domácími mazlíčky. Láska a blízkost jsou zdrojem radosti prakticky všech dotázaných.

Zdroje: Cassie Holmes: Šťastnější (Jan Melvil Publishing, 2023)

Foto: Adobe Stock

Více k tématu