O motivačních citátech otevřeně: Proč jen pozitivní myšlení nefunguje
Pochybujete o motivačních frázích, které slyšíte ze všech stran? Tušíte, že „pracovat tvrději“ a „nikdy se nevzdávat“ nejsou ty nejlepší rady do života? Pokud máte pocit, že „správně si přát“ někdy nestačí a rádi byste zjistili, tak to s tou motivací a úspěchem skutečně je, zkuste nakouknout do knihy Motivační lži.
Můžeme dokázat vše, čemu věříme.
Stačí pozitivně myslet a najdeme štěstí.
K úspěchu v povolání stačí, když nasloucháme svému srdci a děláme to, co nás baví.
Pokud si správně přejeme a vysíláme svá přání do vesmíru, určitě se nám splní.
Nejdříve musíme získat sebevědomí, teprve potom se dostaví úspěch.
Jsou vám tyto věty povědomé? Podobné motivační výroky a mantry úspěchu na nás pravidelně vykukují z knižních regálů, barevných citátů na sociálních sítích a motivačních článků.
Motivační „polopravdy“
Všechny tyto motivační „pravdy“ mají něco společného – řešení našich neúspěchů, problémů a bloků je v podstatě prosté (a nejlépe i rychlé). Vyvolávají v nás euforii, pocit, že každý dokáže vše, lidským uším znějí více než dobře a proto je rádi šíříme. Zní nekompromisně, ale zároveň velmi nadějně a pozitivně. Bohužel mají jeden háček – zpravidla nepopisují celou realitu nebo ji pokrucují, protože unifikují, plně nerespektují lidskou přirozenost, psychiku a naše skutečné možnosti, které nejsou neomezené.
Mnohé pokusy o motivaci, které jsou jistě dobře míněné, vedou úplně špatným směrem. Ne každý může dokázat všechno a také ne v každém se skrývá potenciál byt číslo jedna. Je to jako ve světě zvířat. Tučňák je na pevné zemi nemotorný nešika, ale ve vodě je to špičkový atlet. Každý by měl najít svůj živel. (…) Ale duchu doby, která všechno unifikuje, odpovídá, že se pro rozdílné lidi definují stejné standardy a principy úspěchu. (str. 15)
Většinou se jedná o polopravdy, které zamlčují důležité skutečnosti (ať už nevědomky, či účelně), nebo dokonce o motivační lži, které sice mají alespoň nějaké pravdivé jádro, jsou ale nešťastně vyložené a v důsledku toho nám mohou uškodit. Přesto tyto mantry plní svůj účel. Nemají totiž za cíl ani tak naše blaho, jako spíš zisky konkrétních autorů, přednášejících, koučů a motivačních guru.
Jednu po druhé ve své knize Motivační lži rozebírá a nemilosrdně vyvrací promyšlenými argumenty Steffen Kirchner. Německý motivační kouč, který vyhlásil válku šarlatánům v obchodě s lidským štěstím. Autor má kvalitní znalosti v oblasti psychologie a neurologie a umí je lidsky předat. Čtivou formou vysvětluje, v čem jsou háčky motivačních lží, uvádí je na pravou míru a poskytuje čtenáři kompletní obrázek tak, aby se mohl naučit sám se sebou co nejlépe zacházet a prožívat naplněný život.
Porozumět mozku
Pokud bych musela vybrat jedinou knihu z oblasti psychologie a osobního rozvoje, kterou bych někomu doporučila ke čtení, s klidným svědomím bych vybrala Motivační lži. Důvod je jednoduchý. Knížka mi změnila pohled na svět v řadě oblastí života – od tajů motivace, psychiky, sebevědomí a osobního rozvoje, přes výběr povolání, nakládání s odpočinkem a prací, vedení případných podřízených či výchovu dětí. Klíčem k úspěchu ve všech oblastech života totiž podle autora nejsou líbivé mantry a metoda „snažit se za každou cenu víc“, ale v první řadě porozumět vlastní motivaci a fungování našeho kamaráda – mozku. A naučit se ho smysluplně používat.
Lidé chtějí podávat výkon a současně žít. Je důležité sladit radost ze života a atraktivní výkonnostní cíle, protože jen tak se člověk může cítit trvale vysoce motivovaný a šťastný. Kdo se už pro nic neangažuje, jen polehává a každý životní plán odmítá jako blbost starých, ten skončí na opačném břehu téhož ostrova, na který nikdy nechtěl. Je to ostrov nesmyslnosti. (str. 30)
Náročnější čtení
Každé ráno po cestě do práce jsem se těšila na její inspirativní společnost (a vzhledem ke svém rozsahu – 416 stran – se mnou jezdila opravdu dlouho). Kirchner si rád hraje se slovy (bod plus za nápaditý překlad) a cynickým humorem komentuje praktiky motivačních guru a situaci na trhu s lidským štěstím. I přes autorův ostrý jazyk je ze stránek knihy cítit láska k lidem a k jeho povolání motivačního kouče.
Kniha je psaná populárně-naučnou formou a autor motivační lži vysvětluje na příkladech z praxe. Předkládá nejen skutečné příběhy Kirchnerových klientů, které nasbíral ve své několikaleté praxi kouče, ale i mnohdy překvapivé detaily z osobního života. Je proložená inspirativními citáty, odkazy na literární díla, zajímavé psychologické experimenty a vědecké výzkumy. Grafické zpracování příjemně pomáhá při čtení, důležité citace jsou zvýrazněny a na závěru každé kapitoly je stručné shrnutí s radami pro rodiče a vedoucí pracovníky.
Celkově je kniha hutná a plná informací, jistě ji nebudete mít přečtenou za jedno deštivé odpoledne v kavárně. Zejména v první části je čtení opravdu náročné – autor se podrobně zabývá psychologickým výkladem a poctivě vysvětluje čtenářům fungování lidského mozku, ze kterého vychází všechny motivační lži. Jak v další části knihy pochopíme, má to svůj důvod a netrápil nás zbytečně. Na zbývajících stránkách staví na výkladu z prvních kapitol, příběhy ze života pomalu přibývají a kniha se stává mnohem čtivější.
To nejlepší, co můžete udělat, abyste dosáhli vašich cílů, je soustředit se na vlastní jednání a vaši vnitřní vyrovnanost. (str. 207)
Užitečné čtení
Motivační lži se poměrně zásadně liší od ostatních motivačních příruček, které se mi zatím dostaly do rukou. Autor jedná se čtenáři otevřeně a bez pozlátka. V knize si nepřečtete věci, které chcete číst, ale poznatky, které možná potřebujete číst. Nebude to vždy příjemné čtení, určitě bude ale užitečné.
Při trávení času nad černobílými stránkami jsem zažívala nespočet „AHA momentů“, které pravděpodobně bude zažívat každý, kdo má rád pozitivní nahlížení na svět, ale přesto tak úplně nevěří široce rozšířeným myšlenkám motivačních koučů a dalších samozvaných odborníků. Pokud jste doteď měli při čtení běžně dostupné motivační literatury (možná třeba jen podvědomé) pochyby, že pouze „správně si přát“ k úspěchu nestačí, v Kirchnerově knize se dočtete, že jste měli pravdu. A také proč. A možná vám jeho slova převrátí pohled na svět vzhůru nohama stejně jako mně.
Pokud vás knížka zaujala a zajímá vás, jak mohou vypadat jednotlivé motivační lži, tři rozšířené mantry vyvracíme v článku Můžeme dokázat všechno, čemu věříme. A další motivační lži, které nám škodí.
Zdroj: Steffen Kirchner: Motivační lži. Proč jen pozitivní myšlení nefunguje?, JOTA, 2016
Foto: Lucie Olive
Více tipů na inspirativní knihy najdete pod tagem přečteno.