Nevzdávejte hubnutí: Dělejte malinké změny a najděte si, co vám bude chutnat
Na začátku roku lidé odhodlaně zaplavili fitka a plovárny. Postupem času ale od novoročních předsevzetí upouští a přestávají je plnit. Pokud jste si dali hubnutí jako předsevzetí a už ztrácíte motivaci, přinášíme několik tipů od lektorek zdravé výživy, jak s hubnutím nepřestat.
Hubnutí bývá stálicí na seznamu novoročních předsevzetí, bohužel se k němu ale lidé upisují opakovaně. Pokud ho na svém seznamu také máte, ve fitku jste byli od začátku ledna dvakrát a už pomalu ztrácíte motivaci, zkuste se na něj podívat znovu.
Vyberte si jen jednu věc, která má pro vás v letošním roce nejvyšší prioritu, přinese vám radost a opravdu pozitivní změnu v životě. A ostatní nemilosrdně škrtněte. (Nebo si je dejte do závorky, co vám vyhovuje více, ale věnujte plnou pozornost nejdříve jen tomu jednomu.)
Jestli vám na seznamu zbylo „zhubnout“, můžete pokračovat dál ve čtení.
Hubnout pro sebe
Jakou máte motivaci zhubnout? Pokud jste jen podlehli tlaku okolí, ale sami změnu nechcete, stejně toho necháte.
Aby byla cesta k nižší váze udržitelná, je třeba, abyste to dělali hlavně pro sebe. Místo konkrétního cíle podle někoho jiného (třeba „zhubnu 15 kilo, abych vážila jako tahle influencerka“) je lepší vybrat si cíl na míru vám a takový, aby vás těšil. „Zhubnu, abych zvládla výlet na tu nádhernou vyhlídku bez zadýchání“ nebo „budu jíst kousek zeleniny a víc vlákniny každý den, aby se mi zlepšilo zažívání a cítila se lépe“ budou pro osobní motivaci mnohem účinnější.
Malé krůčky
Je dobré si dávat malé cíle a jít na to postupně. Nejdříve je dobré si tři dny zapisovat, jak vypadá váš životní styl, co a kdy jíte, jaké máte přes den rituály, jak se hýbete, v jakém stavu je vaše psychika, jakou máte kondici.
Promyslete si, jakou oblast života chcete snížením váhy zlepšit jako první, vyberte si nejdříve jen jednu a určete si malý konkrétní a splnitelný cíl. Jeho plnění by vám nemělo být nepříjemné.
„Je dobré se rozhodnout pro malinkatou změnu. Ne třeba, že budu pětkrát denně jíst zeleninu, ale že když si dám knedlo vepřo zelo, tak si dám víc zelí a míň knedlíků, abych dodržel zdravý talíř. Nebo že přestanu pít sladké nápoje. Nebo si místo klobásy a uheráku budu dávat šunku. To, co je pro mě reálné, že to pak budu dělat dlouhodobě,“ vysvětlila pro Magazín Antilopa Iva Málková, psycholožka a odbornice na hubnutí z poradenské společnosti STOB.
A upřesnila, že zdravý talíř při hubnutí vypadá tak, že polovinu talíře tvoří zelenina, čtvrtinu potraviny s vysokým obsahem bílkovin (například libové maso, ryby, drůbež, sýr, vajíčko) a čtvrtinu sacharidy (příloha, například brambory, celozrnný chleba).
Jakmile si na jednu změnu zvyknete, můžete pokračovat k další. Nepůjde to ale hned. „Nový návyk trvá tři měsíce. Musíme si dát čas. Některé návyky jsou tak strašně zakořeněné, že to je třeba tři roky. Nesmíme to nikdy vzdát. Mám hrozně ráda staré jogínské heslo: nevadí, že stokrát s něčím přestaneš, ale musíš po sto první zase začít,“ doplnila na Dnu zdraví se STOBem kuchařka, gastronomická novinářka a lektorka Karolína Ponocná Kamberská.
Nezapomínat na radost
Všechny tipy na snížení váhy by měly vést k tomu, aby příjem energie z jídla byl nižší než výdej, dokud nedosáhnete potřebné hmotnosti a kondice, a zároveň aby tělo dostávalo potřebné živiny. A také k tomu, abyste si život užívali.
Není jedinou prioritou, aby měly pokrmy vyvážený poměr živin a byly zdravé, z jídla byste měli mít také radost. Proto má být jídelníček pestrý a měli byste vybírat pokrmy, které vám chutnají anebo vám alespoň nevadí, užíváte si jejich texturu, vůně i barvy. Hrajte si s kořením, zkoušejte nové způsoby přípravy jídla nebo dochucení.
Pokud vám například nechutná syrová zelenina, zkuste si z ní uvařit pyré jako přílohu k masu, krémovou polévku, ve vzduchové fritéze si připravit hranolky nebo ji zapéct s pikantním kořením. Jestliže nesnášíte konkrétní druh, hledejte jiný, který vám zachutná. Nemá smysl jíst s odporem suroviny, které vám nechutnají nebo nevoní, jen proto, že jsou „zdravé“. Není to udržitelné a dlouho to nevydržíte.
Někdy lidé sahají po jídle jen proto, že se nudí a hledají rozptýlení. „Hrozně dobrý recept na hubnutí je najít si spoustu věcí, které vás baví, které vás zajímají. Zaměstnat hlavu něčím jiným, než mírnou nudou nebo prokrastinací, je určitě další důležitý bod,“ vysvětlila Karolína Ponocná Kamberská.
Také z pohybu byste měli mít požitek, volte proto sporty a aktivity, které vás baví. Nekupujte si permanentku do fitka, pokud vám to nic neříká, jen proto, že to dělají všichni. Pokud nejste vůbec zvyklí se hýbat, začněte s obyčejnou chůzí, případně přidejte hole.
A také nezapomínejte dostatečně odpočívat.
Máte osvědčené tipy, které vám v redukci váhy a udržování kondice spolehlivě fungují? Napište do komentářů.
Zdroje: přednáška pro veřejnost Karolíny Ponocné Kamberské na Dni zdraví se STOBem 21. října 2023, rozhovor s Ivou Málkovou pro Magazín Antilopa
Foto: Adobe Stock