Když lidé vyprávějí o svých problémech, tak trochu nám půjčují věšteckou kouli

Leden je pro mě ve znamení náročných rozhodnutí v podnikání. A když poslouchám vyprávění jiných lidí o řešení jejich problémů, je to jako půjčit si věšteckou kouli pro ty vlastní. U cizích příběhů vidíme, kam jejich aktéry rozhodnutí dovedla.

Foto: Adobe Stock

Bohdana Goliášová provozuje vzdělávací platformu Tvůrci v praxi, kde rozvíjí a podporuje rukodělné tvůrce. Součástí jejího obsahu jsou i rozhovory s úspěšnými tvůrci. Ráda je poslouchám.

Naposledy do svého povídání nikoho nepřizvala a sdílela svůj vlastní příběh. „Od začátku jsem do podnikání šla úplně naplno a po hlavě a všechno jsem se učila metodou pokus omyl, protože tehdy ještě žádné podnikatelské kurzy nebyly,“ vysvětlila ve videu.

Vymyslela novou tvůrčí techniku nazvanou „tepaná krajka“ a začala prodávat své šperky. Lidé ji začali oslovovat, že se chtějí její techniku naučit, a tak začala učit. I přes odrazování poradců z byznysu se odvážně pustila také do online kurzů, které tu v té době nikdo nedělal, aniž by tušila, co jí to přinese. „Já jsem na tyhle rady nedala a ten kurz jsem stejně natočila. A můžu vám říct, že náklady na ten kurz se mi vrátily za týden. To, co mi předpovídali tenkrát různí velmi dobře placení markeťáci, že se mi to nebude prodávat, tak se to prodávalo výborně,“ popsala Bohdana Goliášová.

Až mnohem později zjistila, že je to pro ni výborná cesta. Narodilo se jí totiž vážně nemocné dítě a prodej videokurzů ji zachránil, zhruba po dva roky jí přinášel příjmy, i když nemohla pracovat. Jakmile se opět vrátila ke svému podnikání, u online kurzů už zůstala.

Do budoucnosti nevidím

Leden je pro mě ve znamení náročných rozhodnutí v podnikání. Příběh téhle šikovné podnikatelky mě inspiroval a donutil přemýšlet o svých problémech zase z jiného pohledu. Můžu se rozhodovat jen podle svých znalostí, zkušeností a dat, které mám v kapse v tuhle chvíli. Nic dalšího nevyčaruju.

Do budoucnosti nevidím a poslední měsíce a roky se dělo tolik nepředvídatelných věcí, že si netroufám odhadovat vývoj. Divoké změny legislativy, války, finanční situace lidí, tragédie, nové příležitosti na trhu, pokrok technologií. Všechno mělo a i nadále může mít vliv.

Říkám si, kéž bych tak věděla, co přijde a kam tohle rozhodnutí povede? Bude to úspěch, nebo chyba? Otevře to nové dveře? Nebo nějaké zavře? Na tohle by se hodila věštecká koule.

Poslouchat příběhy šikovných houževnatých lidí je něco jako půjčit si na chvíli věšteckou kouli. Když se topíme v nějakém problému, nevidíme za roh. Nevíme, co nás čeká, když se rozhodneme pro jedno řešení, jaké to bude mít následky, třeba za rok nebo dva. Ale u cizích příběhů lidí, kteří řešili něco obdobného, už vidíme, kam je jejich rozhodnutí dovedla. A že každé rozhodnutí a překonání problému připravilo základy pro jejich budoucí život.

Pokud lidé upřímně sdílejí své životní cesty, může to být studnice inspirace. Některé postupy a přístupy po mírné úpravě na míru mohou fungovat i nám. Nebo nás pošťouchnout, ať se na svoje problémy podíváme z jiného úhlu pohledu, ukázat nové možnosti, přinést nové podněty a myšlenky. A třeba pak díky nim najdeme řešení.

Horší časy přejdou

Někdy ale nabízí i „pouhou“ naději, že bude líp a horší časy přejdou, ať se rozhodneme jakkoliv. Že každé rozhodnutí zákonitě přinese další možnosti a otevře nové cesty, které teď ze svého místa nevidíme. Jsou totiž ještě za rohem a teprve se objeví.

Poslouchat lidi, kteří řešili nebo řeší stejné problémy jako my, ať jsou o krok před námi, nebo teprve na začátku, může být také léčivé. Jejich sdílení nám mohou ukázat, že naše problémy jsou zvládnutelné a rozhodně nejsme sami, kdo se s něčím podobným potýká.

Takže já ráda poslouchám, čtu a sleduji životní cesty jiných lidí, hlavně těch aktivních a houževnatých. Obohacuje mě to. Protože nikdy nevím, co mi nakukování do jejich příběhu přinese, ale málokdy to bývá něco špatného.

Pomáhá vám slyšet příběhy jiných lidí a vyprávění o jejich problémech? Napište své zkušenosti do diskuse pod článkem.

Foto: Adobe Stock/Generativní AI

Více k tématu