Když si kurýři s balíčky podávají dveře: Závislost na nakupování může být devastující

O závislosti na nakupování jsem se poprvé dozvěděla při čtení knihy Holky to někdy nemaj lehký. A neuměla jsem si vůbec představit, jak velký problém to může být.

Foto: Adobe Stock

Závislost může mít mnoho tváří a podob. Můžeme být závislí na chemické látce, způsobu chování, ale i na osobě, věci, internetu a sociálních sítích. Je to dlouhodobý vztah, který nám přináší uspokojení, ale i úlevu od stresu, pocit úniku od starostí a nejistoty.

Závislosti nevznikají ze dne na den, rozvíjejí se postupně. Běžně se potkáváme se závislostí na legálních a volně dostupných návykových látkách, jako je třeba kouření. Dalším v Česku rozšířeným problémem je nadměrné užívání alkoholu, v jehož konzumaci se v rámci Evropy umisťujeme na předních příčkách.

Po přečtení knihy Holky to někdy nemaj lehký, na které spolupracoval také uznávaný psychiatr Radkin Honzák, jsem si uvědomila, že druhů závislostí může být mnohem více. A na první pohled ani nemusíme vidět, že vzniká problém. Některé jsou totiž skryté závislému i jeho okolí, dokud nenarostou do obřích rozměrů a „neprasknou“ víceméně náhodou. A pro závislého, ale i jeho blízké, to může být šok.

Nakupovat moc

O závislosti na nakupování jsem se poprvé dozvěděla právě při čtení zmíněné knihy. A neuměla jsem si vůbec představit, jak velký problém to může být.

Svůj příběh zde vypráví Petra, které se nutkavá potřeba nakupovat vymknula z kontroly na mateřské. I před narozením miminka byla zvyklá o sebe pečovat, udržovat se hezká pro manžela a nakupovat nové oblečení třeba před každou dovolenou. Projíždění nabídky e-shopů a nakupování se ale na mateřské stalo její čím dál tím častější aktivitou, až spadla do závislosti. Postupem času jí už ani nezáleželo na tom, co nakupuje, ale uspokojoval ji samotný lov nového zboží. Kurýři s balíčky si u ní doma podávali dveře, doručené oblečení už často ani nenosila a hluboko pod cenou ho prodávala kamarádkám.

Nakupovala na internetu a měla vlastní peníze, které mohla utrácet bez manželovy kontroly, proto si dlouho jejího problému nevšiml. Nakonec jí došly peníze, začala si ukrajovat z rodinného rozpočtu a půjčovat, kde to jen šlo. Stala se přebornicí ve lhaní a vymýšlení výmluv. Její závislost se provalila, když Petřina kamarádka náhodou potkala manžela a prozradila, že jí půjčila peníze. Manžel přišel domů, otevřel Petřiny skříně nacpané k prasknutí a byl v šoku.

Závislost na nakupování může podstatně ublížit rodinným financím a vést k devastujícím dluhům. Poškodit nebo zničit může ale i vztahy, ne každý nastalou situaci dokáže ustát. Žena v příběhu vyjadřuje vděčnost svému muži, že závislost rozpoznal, neopustil ji a pomohl jí najít pomoc. Začala chodit na terapie, získala kontrolu a náhled na celou situaci.

Nezdravý perfekcionismus

Psychiatrička Alena Večeřová Procházková vysvětluje kontext ženina příběhu a důvody, proč závislost vznikla. Postupně ji spustila kombinace perfekcionismu a žárlivosti, které pramenily z nejistoty, nízkého sebevědomí a obav spojených s úzkostí.

„Obvykle je pod perfekcionismem či tendencí dělat si nadměrné starosti (kam trochu patří i žárlivost) biologický podklad. Vědci je spojují s určitou variantou metabolismu serotoninu a dopaminu, což je taky důvod, proč se tak snadno tyto poruchy spojují se závislostmi. V mozku jsou přítomna určitá typická propojení jader šedé hmoty, kterým se říká okruh odměny. Ten je řízen dopaminem (tzv. hormon uspokojení) a jeho úkolem je zajistit potěšení z uspokojení potřeb. Zobrazovací studie mozků lidí s nadměrným nakupováním a závislostí ukazují odchylky v metabolismu právě v těchto oblastech,“ vysvětluje v knize lékařka.

Perfekcionistka má potřebu mít všechno dokonalé, ale v hloubi duše ví, že je nereálné toho dosáhnout. A tak vynakládá spoustu úsilí, aby to před okolím skryla. „Ve skutečnosti se bojí odhalení a odmítnutí. Určitě mě odmítnou, až zjistí, jaký/jaká jsem doopravdy. V hloubi duše je perfekcionista přesvědčený, že takový, jaký je, je nepřijatelný. To může být dáno právě výchovou nebo rodinným klimatem, často nevyřčenými požadavky, nebo rodinným stylem, kdy dělání si starostí může být rodový vzorec (jak už jsem zmínila, často biologicky podmíněný odchylkami metabolismu serotoninu a dopaminu). Podobně je to se žárlivostí. Žárlivost je nesená zoufalým přesvědčením, že mě není možné milovat, že takový, jaký jsem, nejsem dost dobrý, spolu s nutkavým vyžadováním důkazů lásky a přijetí od jiné osoby. Protože jen když si budu jistý/á, že TY mě miluješ, tak mám právo na existenci a potvrzuje to moje kvality,“ doplňuje v knize Alena Večeřová Procházková.

Stres může být dobrý i špatný. Nejhorší je, když se stresujeme neustále

Jak vznikne závislost

Lékařka vysvětluje, že v přirozených podmínkách nám navodí pocit uspokojení naplnění potřeb, jako je uhašení žízně a hladu, pocit blízkosti, pohyb, sex. Problém je, pokud okruh odměny pravidelně aktivujeme „nenormálními podněty“, pak začnou být normální podněty „nezajímavé a neuspokojující“. A člověk se zacyklí v kruhu závislého chování, kdy vyhledá svou drogu a cítí se na chvíli dobře, a pak přijde propad, špatné pocity, výčitky – a ty zase přehluší novou dávkou drogy.

Všechny závislosti mají něco společného. Když je necháme rozvinout do takové míry, kdy jsou významnou součástí našeho života, podstatně ovlivňují a omezují naše zdraví, vztahy nebo finanční situaci. Vymanit se ze závislosti je hodně těžké. Ale na příbězích žen v knize je vidět, že odrazit se ode dna a vrátit se do aktivního svobodného života často možné je.

Je ale třeba aktivně vyhledat pomoc a nečekat, že si pomůžeme sami. „Závislost není možné zvládnout svépomocí a je nezbytné obrátit se na poradenská zařízení,“ upozorňuje Národní zdravotnický informační portál. Kontakty na zařízení poskytující léčbu, poradenství a prevenci v oblasti závislostí v České republice poskytuje například Mapa pomoci závislým osobám.

Tip na čtení

V knize Holky to někdy nemaj lehký se skrývá víc než jen příběhy závislosti. Vypráví skutečné příběhy deseti žen, které v životě trápily rozličné překážky, zdravotní problémy a traumata z minulosti. A každá si s nimi poradila po svém.

Tvůj těžký příběh bude možná návodem k přežití pro někoho jiného. (str. 23)

Všechna vyprávění jsou zakončena laskavým komentářem psychiatričky Aleny Večeřové Procházkové, kde shrnuje situace ze svého pohledu lékařky a vysvětluje čtenářům souvislosti, spouštěče, vzorce chování a důvody, proč daný problém v jejich životě vznikl. Poslední částí knihy jsou střípky rozhovorů novinářky Kláry Mandausové s psychiatrem Radkinem Honzákem. Pokud se chcete o knize dozvědět víc, přečtěte si podrobnější recenzi.

Zdroje: Alena Večeřová Procházková, Klára Mandausová, Radkin Honzák: Holky to někdy nemaj lehký (Mladá fronta, 2020), konzumace alkoholu z článku Polovina Čechů si dá k večeři uzeninu a víno, pětina nesnídá, Respekt 43/2023, definice závislostí, mapa pomoci závislým osobám

Foto: Adobe Stock

Více k tématu