Chraňme si svůj klid. Je v pořádku být k sobě laskaví a říkat o Vánocích „ne“

Mnoho z nás se o vánočních svátcích cítí pod tlakem a tíhou očekávání. A to od blízkých, širokého okolí, reklam, společnosti i těch vlastních v naší hlavě. Pojďme si připomenout, že je v pořádku udělat si svátky po svém.

Foto: Adobe Stock

Zvládli jsme celý rok, který byl z mnoha důvodů náročný. O to více si o Vánocích a Silvestru zasloužíme klid, pohodu a trávit čas podle našich představ.

Pojďme si připomenout, že je úplně v pořádku:

  • Nemít žádnou výzdobu, pokud pro nás není důležitá, anebo jsme ji prostě nestihli a dali jsme přednost jiným prioritám. Hezkou atmosféru můžeme mít i bez toho.
  • Nemít vůbec uklizeno. Nebo mít uklizeno jen to, co je pro nás důležité. Ježíšek přijde, i když máme prach pod gaučem nebo máme špinavá okna. Jeden předvánoční příběh o špinavých oknech si můžete přečíst v tomto článku.
  • Nedodržovat tradice, které nám nedávají smysl anebo jsou nám nepříjemné. Pokud nám rozkrajování jablka připadá spíš děsivé než fajn, tak to nedělejme. Tradice ostatních lidí nemusí vyhovovat nám. Naopak si dopřejme ty, které nás těší. Polévku na Štědrý den můžeme mít klidně rajskou, když rybí nemusíme, anebo žádnou. I tak si můžeme užít příjemný den.
  • Nemít žádné cukroví. Ať už jsme se rozhodli, že letos vůbec nebudeme péct, anebo jsme ho ujídali poslední týdny ke kafíčku a nic už nezbylo, nic se neděje. Můžeme si dokoupit krabičku v obchodě nebo si upéct bublaninu. Anebo nemít sladkého nic.
  • Nemluvit o tématech, která nechceme otevírat, a ohradit se proti nepříjemným poznámkám. Pokud se rozhodneme trávit čas s příbuznými, neznamená to, že si musíme nechat vše líbit. Jak se bránit při nepříjemném rozhovoru radí na svém profilu Moderní sebeobrana: Dotěrné otázky a nepříjemné poznámky nemusíme tolerovat. Ozvěme se, řekněme, že se o tématu nechceme bavit, a když druhý nepřestane, změňme téma hovoru a trvejme na něm. Můžeme se bavit o tom, co nám v uplynulém roce udělalo radost, nebo si zahrát hru. Pokud už dopředu tušíme, že to bude katastrofa, nemusíme se s nimi vidět vůbec. Jet za příbuznými o Vánocích není povinnost.
  • Nemusíme trávit svátky s nikým, pokud jsme z lidí za celý rok unavení. Anebo se naopak můžeme obklopit hromadou blízkých. Je to jen na nás. Je to náš volný čas a máme právo si určit, jak a s kým ho chceme trávit.
  • Nemít radost, netěšit se na Vánoce. Možná jich máme plné zuby a těšíme, až budou za námi. I to je v pořádku. Tento a další tipy na (pře)žití Vánoc sdílela na svém Instagramu psycholožka Eliška Remešová.

Je snazší podobné rady psát, než pak tyto situace prožívat, čelit pocitům viny ve své hlavě nebo nepříjemným poznámkám příbuzných.

Ale zkusme na ně nezapomínat, vnímat, jak se cítíme, být na sebe hodní a být důslední v chránění nastavených hranic. A kromě dobrot zkusme dopřát sobě samým i druhým uvolnění a dávku laskavosti. Jakmile si na to jednou navykneme a zvykne si i naše okolí, dopřát si svátky podle svého bude v dalším roce zase snazší.

Hezké sváteční dny, odpočinek a uvolnění za celou redakci Magazínu Antilopa přeje

Lucie Vanišová

Více k tématu