Hubnutí jako novoroční předsevzetí: Zařaďte pohybové svačinky a dělejte malinkaté změny
Hubnutí bývá oblíbenou stálicí na seznamu novoročních předsevzetí. Ale opravdu takové předsevzetí funguje? Na to v rozhovoru pro Magazín Antilopa odpověděla Iva Málková, psycholožka a odbornice na hubnutí z poradenské společnosti STOB. A poradila také, jak byste měli začít, pokud se do snižování váhy chcete opravdu pustit.
Funguje dávat si novoroční předsevzetí? Záleží na tom jaké, vysvětluje Iva Málková, odbornice na hubnutí a zdravé stravování. „Když člověk vlastně nechce žádnou změnu a jenom podlehne tlaku okolí, a ještě si dá strašné cíle, které mu budou nepříjemné, tak je to hloupost, protože toho za chvíli nechá. Ale pokud sám chce, tak ano. Tedy dávat si cíl – ano, ale takový, při kterém nebude trpět. Jakmile při něm bude trpět, tak to nebude dělat,“ vysvětluje pro Magazín Antilopa.
Začněte malou změnou
Pokud se chcete pustit do hubnutí a zlepšit svoje zdraví, zamyslete se nejprve nad tím, jaký máte životní styl. Jako první krok je dobré si tři dny zapisovat, co jíte, uvědomit si, jak se hýbete a co děláte.
A pak si vyberte jednu oblast, na kterou se chcete zaměřit. Může to být například změna z oblasti pohybu, stravy či psychiky. Důležité je stanovit si cíl co nejkonkrétněji, aby byl měřitelný. Abyste dokázali zhodnotit, zda jste cíl splnili. A dílčí úspěch bude roztáčet spirálu dalších úspěchů.
Z vybrané oblasti si vyberte jednu malinkatou změnu, která vám nebude nepříjemná. „Je dobré se rozhodnout pro malinkatou změnu. Ne třeba, že budu pětkrát denně jíst zeleninu, ale že když si dám knedlo vepřo zelo, tak si dám víc zelí a míň knedlíků, abych dodržel zdravý talíř. Nebo že přestanu pít sladké nápoje. Nebo si místo klobásy a uheráku budu dávat šunku. To, co je pro mě reálné, že to pak budu dělat dlouhodobě,“ upřesňuje Málková. A popisuje, že zdravý talíř při hubnutí vypadá tak, že polovinu talíře tvoří zelenina, čtvrtinu potraviny s vysokým obsahem bílkovin (např. libové maso, ryby, drůbež, sýr, vajíčko) a čtvrtinu sacharidy (příloha).
Zařaďte pohybové svačinky
U jídla by mělo jít o takové změny, které vám zároveň budou chutnat a uspokojí vás. Stejně tak v případě, že se chcete zaměřit na pohyb. „Když mají lidé cvičení jako předsevzetí od ledna, tak je napadne třeba posilovna. Ale kdo to nikdy nedělal, tak tam jde jednou dvakrát, to je ten nápor vždycky v lednu, a pak toho všichni nechají,“ říká Málková. Pohyb vůbec nemusí být jen cvičení, ale jakákoliv aktivita během dne.
A opět stačí začít maličkostí. „Teď se používá termín „pohybové svačinky“. Ty můžou vypadat tak, že když lidé sedí u počítače, tak si nastaví minutku a třeba každou hodinu se protáhnou. Nebo si zaskáčou na fitballu před televizí. Nebo chodí při telefonování. Tyto malinkaté změny strašně zdravotně pomůžou a lidé se cítí líp,“ nastiňuje odbornice Iva Málková.
Zároveň by mělo jít nejlépe o změnu, kde děláte největší chybu z pohledu zdravého životního stylu a kterou děláte pravidelně. „Když půjdu jednou za měsíc ke tchýni a přejím se tam, tak je to jedno. Ale když jím každý den u televize nějakou sladkost, už to má vliv. Vybrat si zlozvyk, který je častý, který se podílí na kilech navíc, a pak z těch zlozvyků, kterých bude víc, si vybrat ten, kde si věřím, že to zvládnu. Že to není jenom výkřik na jeden týden. Protože když chcete udržet změnu, musí to být navázané na pozitivní emoce,“ vysvětluje Málková.
Nepodléhejte snadným řešením
Když se vám podaří začlenit do svého života první malinký cíl, můžete ho začít navyšovat nebo přidat další. Aby byly změny ve vašem životě trvalé, je dobré postupovat pomalu. A pokroky nepoměřujte se sousedem ani s cizími lidmi třeba na sociálních sítích, ale vztahujte je sami k sobě.
KDO JE IVA MÁLKOVÁ
Psycholožka a zakladatelka společnosti STOB (STop OBezitě), která se zabývá zdravým hubnutím a vytvářením mnoha programů na zvládání obezity laskavým způsobem. Volí cestu pomalých udržitelných změn v životě klientů k dosažení a udržení optimální váhy, která nespočívá jen v úpravě jídelníčku, ale také ve změně myšlení. STOB pořádá kurzy zdravého hubnutí, dny zdraví, pobyty aktivní dovolené a vydává publikace.
„Je dobré, aby člověk trošičku navýšil to, na co je zvyklý. Neříkat choďte 10 tisíc kroků denně, ale pokud se nehne vůbec, no tak zaplaťpánbůh za to, že obejde barák. (smích) Prostě zlepšovat se sám k sobě,“ uzavírá Málková.
Zvláště v lednu na vás mohou útočit nabídky různých snadných řešení, které nabízejí úbytek váhy a zlepšení zdraví lehce a bez práce. Pro udržení trvalých změn ale snadné a rychlé řešení nečekejte.
Pokud se na hubnutí sami necítíte, můžete se obrátit na odborníky z poradenských společností, kteří mají týmy složené z lékařů, psychologů a nutričních terapeutů, nebo na obezitologické ambulance, a zapojit se do různých aktivit.
Foto: Adobe Stock (hlavní), se souhlasem Ivy Málkové (v textu)