Lenošení, babička a tělo. 3 „banální“ věci, na které si letos udělejte čas
Možná patříte mezi ty, kteří už po pár dnech nebo týdnech rezignovali na svá novoroční předsevzetí. A marně si lámete hlavu nad tím, čemu celý rok zasvětit. Pojďte si projít pár nápadů, které jsou možná natolik banální, že jste na ně dočista zapomněli.
Nevnímejte tyto činnosti jako nutné povinnosti a zapomeňte na zdlouhavé plánování. Nenuťte se do nich jen proto, že „je to správné“ a nařídili jste si to. Pusťte se do toho kdykoliv si vzpomenete nebo se vám to zrovna hodí! A mějte radost, že na rozdíl od mnoha jiných MŮŽETE. A skutečnost, že si díky tomu třeba zlepšíte kondičku nebo utužíte vlastní rodinu, už berte jen jako příjemný bonus.
Na co si tedy v novém roce najít pár minut?
Na rodiče a prarodiče
Před nějakou dobou jsem připravoval rozhovor se Zdeňkem Svobodou z nadačního fondu Lepší senior, který varoval před nevyzpytatelností stáří a tím, jak snadno můžeme přijít o příležitost popovídat si s vlastními rodiči a prarodiči. Popsal zkušenost se svou 97letou maminkou, kterou dostihla lehká demence. „Já i moje děti jsme si pořád říkali, že si uděláme čas a projdeme si s babičkou všechny fotky z jejího mládí. Jenže ona už si teď lidi z těch fotek nepamatuje,“ řekl mi.
Měli bychom si dát velký pozor, abychom nepropásli cenné chvíle, které můžeme se stárnoucími členy rodiny strávit. Věk dožití se neustále prodlužuje a máme pocit, že na všechno zůstává dostatek času. Jenže podobné nemoci mohou udeřit nečekaně a rychle.
Vyhraďme si proto v roce 2022 několik dnů, které strávíme s rodiči, dědečky a babičkami. Ptejme se na jejich vzpomínky, na příběhy z jejich mládí i na fotky, které se k těmto událostem vážou. Určitě nebudeme litovat – ohlédnutí za dobou, kdy nebylo všechno tak rychlé a mobilní telefony nás nepropojovaly v reálném čase, může být velmi zajímavé a inspirativní.
Na lenošení
Máme sice po ruce všechny technologické výdobytky, které nám mají usnadňovat život – od online kalendářů a kanceláří, přes sonické zubní kartáčky a efektivní čističe oken až po mobilní aplikace, které nám doporučují písničky podle nálady nebo toho, jestli zrovna jedeme z práce nebo do práce.
Díky tomu všemu bychom měli povinnosti stíhat rychleji a mít více času na odpočinek a zábavu. Jenže často (aniž tušíme proč) ona úspora času nepřichází a naopak máme pocit, že nic nestíháme. Jsme ve stresu a na své zájmy nebo odpočinek nemáme čas.
Dejme si proto v následujícím roce za cíl ukrojit si každý týden (nebo alespoň každý měsíc) chvíle pro sebe. Úplně bude stačit pár desítek minut, které budeme věnovat jenom sobě. Není důležité, čemu se budeme věnovat. Klíčové je, že tento čas bude vyhrazen jen pro nás samotné a my si při něm můžeme říct: „Teď si budu dělat, cokoliv mě napadne. A klidně to může být naprosté nic!“ Zkrátka a dobře, klidně můžeme náš jedinečný čas, který v tom nekonečném shonu a stresu ukořistíme, věnovat tolik zanedbávanému lenošení. Však ono nám to jen prospěje!
Na své tělo
Sedavá zaměstnání, všudypřítomné kanceláře a nekonečné množství zábavy, která je dostupná přímo z našeho křesla v obýváku. To všechno pomalu likviduje naše těla. Dlouhé hodiny se skláníme nad klávesnicemi, displeji tabletů a mobilních telefonů a méně se hýbeme.
Po padesátce se objevují bolesti zad, naše oči a imunita trpí pod náporem nezdravých klimatizací a kvůli nedostatku pohybu „kyneme“ a trpíme nadváhou, která vede k cukrovce, problémům s kostmi a kardiovaskulárním onemocněním.
Zkusme se v tomto roce více soustředit na své vlastní tělo a rozpohybujme ho. Nemusíme každý den uplavat dva kilometry a ráno před prací uběhnout půlmaratón. Bohatě postačí pár dřepů nebo shybů mezi mnohahodinovým vysedáváním u počítače, víkendové procházky a pár cviků, kterými rozhýbeme ztuhlé svaly. Zkusit můžete i jógu. Mnohem důležitější, než nárazovější vyčerpávající cvičení nebo sportování, je vytvoření pravidelného návyku. Když budeme myslet na to, že tělo potřebuje pohyb, budeme se okamžitě cítit lépe a ubyde nám zdravotních problémů.
Na co si letos uděláte čas vy?
Zdroj: rozhovor se Zdeňkem Svobodou z nadačního fondu Lepší senior
Foto: Pixabay