Úklid, meditace nebo něžná pohádka: Zlepšeme si náladu za 10 minut

Jste mrzutí, smutní a potřebujete zlepšit náladu? A máte 10 minut času? Pokud ano, můžete zkusit jednu z těchto tří maličkostí, které mi zlepšily den.

Foto: Adobe Stock

Pokud nemáme sílu na velké akce, náladu nám mohou zlepšit i úplné maličkosti. Některé navíc zaberou jen chvíli, pohodlně se dají zvládnout do 10 minut.

Něžná pohádka

V poslední době mi zlepšila náladu něžná pohádka O Loty lesním dobrodružství do ucha z podcastu Zachumláno. Každý díl tohoto podcastu začíná krátkou meditací, tentokrát to byla procházka v lese, ale tu jsem přeskočila a šla rovnou na pohádku v 6:45 minutě.

Vypráví o Lotě, která tráví léto u babičky a dědy v chaloupce na vesnici. Vypravila se k lesu, aby nasbírala kapradí do kytice lučních květin pro babičku. Už bylo pozdě, na les padala tma a Lota nemohla uvěřit tomu, co v lese spatřila. Víc nebudu prozrazovat.

Meditace proti zimnímu blues

Narazila jsem na díl podcastu Medituj, který se zaměřuje na zimní blues. A jak uvádí autorka, je dobré si ho pustit, když se dostaneme do začarovaného kruhu negativity. Zkusila jsem tuhle meditaci. Nahrávkou provádí ženský hlas. Kromě pomalého dýchání a relaxace nabádá, že si máme představovat příjemné věci, které máme na zimě rádi – svěží vzduch, sněženky, pohodlné svetry, zachumlání se v dece.

Trvá jen 8 minut, a i taková chvilka měla efekt. Cítila jsem se po ní líp. Kromě pozitivnější nálady mi přinesla i uvolnění a trochu energie. Prozřetelně jsem si k poslechu zapálila svíčku a nechala ji hořet i po dokončení. V meditaci jsem si měla teplo a svit svíčky také představovat, takže po ukončení poslechu jsem měla pocit, že neskončila a klid z nahrávky mě provází dál, i když jsem už pokračovala v práci.

Čisté okolí

Úklid pro mě není velká zábava. Ale je pro moji pohodu důležitý a docela ji ovlivňuje. Všímám si, jak je mi dobře, když vynesu koš, přeorganizuju si krabičku s kosmetikou a vyřadím prošlé výrobky, uklidím si stůl, setřu z něj prach a vystavím si na něj mušli z dovolené nebo kaštan.

Úlevu a radost mi přináší i to, když vyřadím věc, kterou už dlouho nepoužívám, nedělá mi radost a jenom překáží. Nejlepší pocit mám, pokud je ta vyřazená věc ještě funkční, když ji někdo „adoptuje“ a bude mu sloužit dál.

Dlouho jsme chovali králíčka a morčata, ale letos jsme se rozhodli, že v nejbližší době zůstaneme jen u naší zelené džungle, další zvířátka pořizovat nebudeme a pošleme klec a příslušenství dál. V bazaru jsme našli kupce, pro klec si přijela mladá rodina. Děti byly nadšené, předaly nám peníze a vyprávěly, jak se těší na nového člena rodiny – králíčka. Měla jsem z toho radost dvakrát. Klec bude sloužit dalšímu chlupatému obyvateli, rodině nejspíš pomohlo, že nemuseli kupovat novou, která dnes stojí majlant, a mně už nebude doma překážet.

Nejsou to žádné složitosti a náročný úklid. Tyhle akce zaberou klidně deset minut. Ale náladu mohou zlepšit okamžitě.

Máte oblíbené způsoby, jak si zlepšit náladu do 10 minut? Napište do komentářů.

Zdroje: Podcast Zachumláno, díl O Loty lesním dobrodružství, Podcast Medituj, díl na zimní blues

Foto: Adobe Stock

Více k tématu