Seznam lásky pro nezadané: Sepište si, co má váš budoucí partner splňovat

Zkusili jste si sepsat seznam, co by měl váš vysněný partner splňovat? V klidu si promyslet a napsat si, jakého partnera hledáte a co od něho chcete, může být hodně užitečné a dovést vás k lásce.

Foto: Adobe Stock

Kdysi dávno jsem chodila na konzultace ke koučovi a na jednom sezení mi dal zajímavý úkol. Napiš si seznam alespoň deseti věcí, které by měl splňovat tvůj vysněný partner. Seznam jsem si napsala a probrali jsme ho na konzultaci. Pak jsem ho někam založila a zapomněla jsem na něj.

Po čase jsem se k němu vrátila, už v době, kdy jsem měla nový spokojený vztah. A docela mě překvapilo, že můj současný partner vše důležité splňuje. Náhoda? Nemyslím si.

Zkuste to také

To, že jsem si v klidu sedla, u čaje si promyslela, po čem ve vztahu aktuálně toužím a jak by měl můj partner vypadat, byl první krok ke vztahu, který mám dnes. Věřím, že protože jsem své podvědomí seřídila jako kompas, došla jsem do vztahu, ve kterém opravdu chci být. A to přesto, že moje cesta k lásce nebyla přímočará a velkou roli sehrála i náhoda.

Zároveň mi to dává motivaci o svůj vztah bojovat v horších časech, a důvody, proč o něj pečovat v každodenním životě.

Mám ve svém okolí spokojené páry, které si ujasnily, co od budoucího partnera chtějí, a pak se šťastně seznámily. Také mám kolem sebe lidi, kteří si myslí, že tyhle seznamy nefungují a jsou jen ztrátou času.

Hlavně to důležité

Jsem přesvědčená, že fungují a ztrátou času nejsou. Ale jen pokud si píšeme požadavky, které jsou pro nás opravdu bytostně důležité, nemůžeme bez nich být spokojení a velmi ovlivňují vztah. Třeba si napsat, že váš drahý nesmí mít tetování, musí mít blonďaté vlasy a neměl by pocházet z malého města, ve výsledku nemusí mít žádný vliv na společný vztah, ale zbytečně vám to zúží výběr.

Pokud milujete klid, toužíte sdílet život s nějakou introvertní povahou a moc rádi trávíte čas v tichu, čtete si knížky a rozebíráte je s lidmi. Pak nedáte šanci černovlasému introvertovi, který má sice tetování draka přes půlku zadku, protože už od dětství miluje draky. Ale velmi rád by s vámi chodil po kavárnách nebo trávil klidné večery doma, četl si knížky a povídal si s vámi o nich do noci. Třeba po čase zjistíte, že vám tetování až tak nevadí a černá barva vlasů je úplně v pohodě, jen jste si na ni potřebovali zvyknout.

Jestli ale například tetování opravdu bytostně nesnášíte, potetovaná kůže je pro vás silně odpuzující a nechtěli byste se partnera kvůli jeho umění pod kůží dotýkat, pak tetování na seznam může patřit. Každý to má jinak.

Co do seznamu napsat? Může být velmi užitečné začít povahou, vírou, hodnotami a stylem života. A nejlépe napsat na první příčky vaše životní priority. Protože jak vidím třeba v reality show Láska je slepá na Netflixu, kde se lidé zasnubují, aniž by se viděli, nebo slyším v rozhovorech se známými páry, lidé běžně končí ve spokojených vztazích s partnery, kteří vypadali jinak, než je jejich obvyklý typ nebo třeba pocházeli z míst, kterými dříve opovrhovali.

Lekce z lásky: Něžně a syrově o skutečných vztazích

Lépe zvládat i to negativní

Proto bych ráda navrhla: zkuste to také, i když tomu nevěříte. Nemůžete nic ztratit, a vždycky se hodí dozvědět se něco víc o sobě. Když budete mít jasno, co si opravdu přejete, nemůže to nikdy uškodit, jen pomoci na cestě. Protože když neznáte cíl, nevíte, kam jdete, jen těžko tam dorazíte, a mnohem více sázíte na náhodu. I když se měníte a vaše cíle se během života mění s vámi, je dobré mít o sobě co nejvíc jasno.

Jasně, není to povinnost ani záruka (ne)spokojeného vztahu. Určitě jsou páry, které se potkaly a daly se dohromady, aniž by měly jasno v tom, co chtějí, a přišly na to až ve vztahu. Nebo lidé, kteří nad vztahy vůbec nepřemýšlí, a přesto jim krásně fungují, protože na budování vztahů mají přirozený cit nebo zdravé chování od někoho v dětství odkoukali a v dospělosti ho ještě upevnili. Ale protože čtete tyto řádky, předpokládám, že se mezi ně neřadíte.

Věřím, že mít jasno, co u partnera hledáte a na základě toho, co od vztahu očekáváte, může pomoci vztah posílit a také ochránit v náročných začátcích nebo i později před výčitkami a nedorozuměními. Každá mince má dvě strany a každá vlastnost má pozitivní i méně pozitivní a náročnější důsledky.

Třeba pokud se rozhodnete, že hledáte za každou cenu upřímného partnera, lépe se vám bude pak snášet odvrácená strana téhle krásné vlastnosti – například že vám bude upřímně říkat i věci, které jsou pro vás aktuálně bolavé, strašně vás štve, když vás na ně někdo upozorňuje nebo vám říká přesně to, co zrovna v tu chvíli vůbec nechcete slyšet.

Nebo pokud si z celého srdce přejete mít vedle sebe člověka, který je stabilní a předvídatelný, aby doplnil vaši chaotickou a spontánní povahu a uzemnil vás. Ale vy sami potřebujete více neplánovaných nebo ztřeštěných zážitků, půjdete do vztahu třeba s tím, že spontánní akce budete podnikat s přáteli. Anebo si potřebu zkoušení nových věcí naplníte v zajímavé práci a domů se budete těšit na svého milovaného stabilního partnera.

Co si o tomto pohledu myslíte? Funguje vám, kdy si dobře ujasníte, co hledáte? Napište do komentáře.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu