Lekce z lásky: Něžně a syrově o skutečných vztazích

Láska je nemocí, které se nemůžeme bránit, kouzlem, které mění naše priority a pohled na svět, a krásnou maličkostí, bez které nejsme úplní. Prožíváte právě zamilovanost a napadá vás spousta otázek k tématu láska? Odpovědi možná naleznete v knize Lekce z lásky.

Foto: Pixabay

Jak může zamilovanost z minutu na minuty přetvořit naše potřeby?

Jak moc je naše představa partnera skutečná, a co je pouhý výplod naší zamilované mysli? A pokud je jen výplodem naší mysli, skutečně chceme znát pravdu?

Milujeme tělo našeho protějšku hlavně proto, že jsme si zamilovali jeho duši?

Pokud lásku právě prožíváte, vzpomínáte na minulý vztah nebo se nacházíte ve sladké pasti zamilovanosti, podobné otázky vám nejspíš víří hlavou stejně jako autorovi knihy Lekce z lásky.

Sonda do zamilované duše

Kniha představuje autorův vztah s jeho milovanou partnerkou Chloe popsaný od prvního setkání v letadle na lince Paříž-Londýn. Jejich soužití a budování vztahu je již od začátku originální a hravé, plné drobných intimit, sdílení a soukromých vtipů, zároveň je však důvěrně známé všem zamilovaným a milujícím partnerům.

Na první pohled se může zdát, že jde o pouhý příběh lásky. Po prvním začtení však brzy poznáme, že to tak není. Přestože je autorova a Chloeina láska rozepsaná do nejmenších (mnohdy zábavně podaných) detailů, není jen pouhým příběhem, autorovou „lekcí z lásky“.

S prolínáním přišla i intimita. (…) Seznámil jsem se nejen s Chloeinými názory a zvyky, ale i s jejími subtilnějšími rysy: s tím, jak zní její hlas, když mluví do telefonu ve vedlejším pokoji, s kručením jejího žaludku, když má hlad, s výrazem její tváře před kýchnutím, s podobou jejích očí po probuzení, s tím, jak otřepává mokrý deštník, i s tím, jaké zvuky vyluzuje její hřeben, když se češe. (str.107)

Autor plynule přechází od filosofických úvah o lásce a své milé k popisům syrové reality, ke které patří polibky a intimní chvíle stejně jako zevšednění, plamenné hádky a nevkusné střevíčky létající oknem. Věnuje se nejmenším detailům vztahu a přemýšlí nejen nad láskou samotnou, ale i jejím přesahem do života obou partnerů či analogií s politikou, filosofickými teoriemi či uměním.

Bez lásky nemůžeme mít pořádnou identitu; naopak láska neustále stvrzuje naše já. (…) Jsme obklopeni lidmi, kteří si přesně nepamatují, kdo jsme, lidmi, jimž často vyprávíme své příhody, ale kteří stejně opakovaně zapomínají, kolikrát jsme byli ženatí či vdané, kolik máme dětí a jestli se jmenujeme Richard nebo Robert (…) (a my toho zase zapomínáme spoustu o nich). Není pak úleva najít před nebezpečím neviditelnosti útočiště v náručí někoho, kdo má o naší identitě jasnou představu? (str. 115)

Proč knihu číst

O lásce už toho bylo napsáno mnoho. Přesto De Bottonova kniha stojí za přečtení. Je protkaná citáty a myšlenkami slavných filosofů, politiků, umělců a nabízí sto a jeden různý pohled na lásku a vše, co k láskyplnému vztahu patří.

Hraje si s pojmy skepse a víra, do detailu rozebírá to nejvhodnější vyznání lásky či význam tělesné krásy. Přemýšlí, kde a jak se rodí intimita, jak moc vnímáme druhého reálně či proč je naše zaujetí partnerem pro okolí tak nepochopitelné a nudné. Snaží se odpovědět na otázky, jestli existuje liberálnost v lásce, jakou roli hraje humor ve vztahu, i proč máme potřebu své drahé v určitém stadiu sblížení přejmenovat. Podrobně se zabývá nejistými začátky a sváděním, stejně jako zevšedněním vztahu a následným koncem.

Popis každodenního soužití obou milenců je realistický a autor lásku podává bez zbytečných klišé, takovou, jaká je – nádhernou i komplikovanou, nestálou i obohacující. Díky tomu navozuje příjemný pocit sounáležitosti a ujištění, že sice není snadné lásku pochopit, ale rozhodně v tom nejsme sami.

Jedním z paradoxů lásky je, že je nejsnazší suverénně svést člověka, který nás nejméně přitahuje.

Kniha je odpočinková a přemýšlivá, přesto svěží a čtivá. Pokud tápete v lásce, přejete si ujistit, že to, co prožíváte, se týká stejně tak každého z nás, chcete si odpočinout u čtení příběhu jednoho nevšedního páru, či toužíte po svěžím pohledu na lásku z mnoha stran, zkuste si dát jednu Lekci z lásky.

Četli jste Lekce z lásky? Jaké jsou vaše oblíbené knihy o lásce? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

Zdroj: Alain De Botton: kniha Lekce z lásky, LEDA/Rozmluvy, 2008, Originální název: Essays in Love

Foto: Pixabay

Více k tématu