Zdravá mláďata z přírody neodnášejte. Pomoc nepotřebují a berete je rodičům

Jako každý rok se už od jara plní záchranné stanice živočichů mláďaty, která lidé sebrali z přírody zbytečně. Pokud jsou zdravá a nepřišla o své rodiče, nedává smysl je odnášet z přírody. Jen se tím zahlcují stanice.

Foto: Adobe Stock

Každý rok se navzdory osvětě plní záchranné stanice mláďaty volně žijících živočichů, která jsou zdravá a mají rodiče nablízku. Lidé je z přírody odnášejí zbytečně, protože se mylně domnívají, že potřebují pomoct, upozorňuje už tradičně na svém Instagramu Libor Šejna ze záchranné stanice živočichů Makov.

Jarní a letní měsíce jsou obdobím mláďat a je možné v přírodě narazit na mladé savce, nejčastěji na zajíčky a srnčata, a také mláďata ptáků. Ti se objevují nejen na loukách, ale i ve městech či na zahradách u rodinných domů.

Zdravá srnčata jsou schoulená

Jak poznáte, že je mládě zdravé a pomoc nepotřebuje? Mláďata savců se zpravidla neozývají a jsou schoulená. „Pokud někdo vidí v přírodě dva schoulené zajíčky, tak to nejsou zajíčci, kteří by byli opuštění, ale právě naopak. Stejné je to u srnčat, pokud na louce leží dvě srnčata a nijak nepískají, neozývají se a jsou jen schoulená, tak je lidé často mylně považují za opuštěná, která je potřeba rychle zachránit,“ řekl už dříve v rozhovoru pro Magazín Antilopa záchranář zvířat Libor Šejna.

V takovém případě je lepší se od zajíčků nebo srnčat vzdálit a nechat je v klidu. Jejich matka je někde nablízku a vrátí se k nim. Pokud je u nich člověk, k mláďatům nepůjde. Lidé často neví, že mláďata matky nechávají samotná a pravidelně se k nim vracejí na krmení.

Leží-li srnče nebo zajíčci na nějakém nebezpečném místě, třeba na lesní cestě nebo silnici, můžete si natrhat trávu, abyste je nebrali do holé ruky, a popondat je o pár metrů dál mimo cestu do bezpečí. Matka se k nim vrátí, pokud jste je takto přenesli, ale zbytečně na ně nesahejte.

Ptáčata opouštějící hnízdo neumí lítat natolik, aby nespadla na zem. Každé proto občas spadne na zem, i když je zdravé. „Rodiče ho krmí na zemi, mládě na ně volá a oni k němu přilítávají a snaží se ho učit létat tím, že jsou od něj daleko. A ono za nimi nejdříve poskakuje a později popolétává. Pokud je to mládě zdravé a nemá žádné zranění, je hodně opeřené, ale jen poskakuje a nelítá, tak nejlepší je co nejrychleji odejít. Rodiče k němu nepoletí, když u něj bude stát člověk,“ vysvětlil Libor Šejna v rozhovoru.

Nanejvýše je možné ptáče vzít do ruky a přesunout ho na nějaké vyvýšené místo – římsu, keř nebo strom, aby ho nesežral pes nebo kočka. U ptáků je jakýkoliv dotek úplně v pořádku, ptáci neřeší žádný pach.

Foto: Se souhlasem L. Šejny

Mláďata v nouzi

Mládě, které naopak pomoc potřebuje, na sobě má nějaké viditelné zranění, třeba krvavou stopu nebo kulhá, táhne za sebou nohu. Nebo pokud přišlo o rodiče.

Například když dojde k tomu, že srnu srazí auto, mláďata svou matku volají nepřetržitým naříkavým pískáním. To je znamení, že potřebují pomoc.

Záchranné stanice mají sloužit k pomoci divokým zvířatům v nouzi, která jsou poraněná například od elektrického vedení, po nárazech do prosklené překážky nebo přišla o rodiče. Pokud lidé přinesou zdravé mládě do záchranné stanice zbytečně, umí ho zachránit, ale velmi pracně ho dokrmují. Každý druh zvířete je třeba krmit speciální směsí, navíc s vysokou četností. Například mláďata pěvců jsou v přírodě krmena třeba po patnácti minutách. Mláďata také zbytečně seberou jeho rodičům.

Potřebuje pomoc?

V České republice funguje síť záchranných stanic pro živočichy, která pokrývá celé území. Na webu www.zvirevnouzi.cz jsou uvedeny jednotlivé stanice podle místa příslušnosti a kontaktní telefonní čísla. Pokud najdete v přírodě mládě, u kterého si nejste jistí, zda potřebuje pomoc, nejdříve zavolejte do záchranné stanice, kam vaše oblast spadá. Poradí vám, zda je mládě v nouzi, nebo je v pořádku a nejlepší pro něj bude, když ho na místě necháte a vzdálíte se.

Foto: Adobe Stock (hlavní), Libor Šejna

Více k tématu