Jarmila Ságová: Papír je terapie. Kvůli schůzce na vás nezapípá, ale zase voní

Lidé kupují diáře méně než dříve, ale lásku k papíru neztratili, jen si ji kompenzují jinak. Třeba psaním do hezkých zápisníků nebo lepením samolepek a fotek do cestovních deníků. Ty si mohou lidé pořizovat i na papírnických festivalech, o které je obrovský zájem. „Přesto, že žijeme v elektronické době, stále vedeme naše děti k papíru a k tvoření, stále je papír v mnoha ohledech nenahraditelný,“ říká v rozhovoru pro Magazín Antilopa Jarmila Ságová, tvůrkyně diářů, organizérů a pořadatelka festivalů Pa-peer.

Foto: Se souhlasem J. Ságové
Tvůrkyně diářů a organizátorka Jarmila Ságová.

Proč je dobré v dnešní zrychlené době psát na papír?

Žádná klávesnice ani chytrý mobil vám nenahradí papír. Pro spoustu z nás je to terapie. Možnost relaxovat, možnost vidět po čase, co všechno se událo, co jsme zvládli. Spoustu z nás uspokojuje splněný To-Do list. I já jsem chorobný škrtač a miluju každý splněný úkol.

Vracejí se lidé k papíru, nebo je spíš na ústupu?

Lidé papír milují, přesto spousta z nás nedokáže díky uspěchané době vepsat vše do papírového diáře. Bohužel diář na vás nezapípá, že máte schůzku. I prodejci pocítili pokles v prodeji diářů. Lidé si ale lásku k papíru kompenzují jinak a to deníky, zápisníky, plánovači, samolepkami, tvořením z něj.

Už více než šest let se věnujete tvorbě diářů různých druhů, tvarů a stylů ve své dílně pod značkou Diářová královna. Jak jste se ke svému podnikání dostala?

Měla jsem před lety nějakou důležitou schůzku a chtěla jsem s sebou mít krásný diář. Nejen diář, ale dokonce jsem v něm chtěla ukládat fotografie produktů, mít tam linery, tužky. Vznikl z toho krásný kousek s vysokou kroužkovou vazbou a bylo v něm vše, co jsem potřebovala. A tak to vlastně začalo zcela nevinně.

Jak vaše diáře vznikají?

Moje organizéry a desky vznikají především podle mých potřeb. Jak se měnila doba, měnily se i moje výrobky. První desky se diametrálně liší od těch nynějších minimalistických. Často sedím a promýšlím možnosti, tvar, zpracování, materiály a technický postup.

Většinu prvních kousků si nechávám. Postupně se pak z desek stávají zakázkové kousky, kdy si většinou klientky přejí desky upravit podle sebe, a to třeba výšivkou, barvami.

Plánování svatby i cestování

Co vás na tvorbě baví a co je naopak výzva?

V dnešní době je výzva udržet se v kurzu. Ukázat lidem, že česká výroba za to stojí. Nejkrásnější pocit je vždy plná výloha a police po tom, co dokončím nové kolekce. Ale stejně tak krásný pocit je i z každého prodeje desek.

Na co všechno lze používat diáře a organizéry? Viděla jsem, že je možné pořídit plánovače, samolepky, různé ozdoby na kreativní vyžití, ale třeba i kapsy na peníze nebo náplně na zakládání fotografií…

Desky mají opravdu mnoho možností využití. Nedávno za mnou byla paní, že potřebuje vyrobit dárky pro své dva syny, a to zápisníky na hru Dračí doupě. Synům bylo přes 30 let, paní bylo skoro trapně, ale mně to přišlo naprosto úžasné! Takže rozhodně zápisníky a deníky jsou první možnost.

Další využití, a to nejčastější, je samozřejmě diář. Tam se ve větší míře využijí samolepky, rozdělovače nebo doplňkové listy, rozvrhy hodin, plánování cílů, snů.

Třetí varianta je cestovní deník. A tady začíná zábava. Cestovní deník totiž nemusí mít jen linkované listy a tam seznam cest. Osobně mám nejraději kombinaci především papírů s vyšší gramáží, na které můžete lepit fotografie. Přidáním kapes si můžete uložit pohlednice, mince, bankovky z cest. Na gumičku desek si můžete pověsit přívěsky, které si z cest dovezete. Asi vás nepřekvapí, že i cestovní deník patří do mé osobní sbírky.

Nevěsty pak vyhledávají desky na svatební plánování. Výhodou je samozřejmě to, že vyměníte svatební náplň za diář a desky vám slouží dál. A poslední nejčastější variantou byla kuchařka.

Jen lepit samolepky

Od roku 2021 také pořádáte festival s papírenským zbožím Pa-peer v Českých Budějovicích, Brně a Praze. Jak takový festival vypadá? A je o papírové festivaly mezi lidmi zájem?

O papírové akce je zájem obrovský. Přesto, že žijeme v elektronické době, stále vedeme naše děti k papíru a k tvoření, stále je papír v mnoha ohledech nenahraditelný a jak jsem už říkala, pro mnoho z nás je to velký relax.

Mám kamarádku, která je sestrou v nemocnici na urgentním příjmu. Jednou jsem se jí na to ptala a ona mi řekla, že jsou dny, kdy chce prostě jen lepit samolepky do diáře. Víte, jak voní tablet nebo čtečka? Já tedy ne. Zato vím, jak voní knihy, sešity a bločky. Je to závislost.

Na které festivaly se mohou lidé přijít podívat v letošním roce?

Letos nás v jarním období čeká ještě Pa-peer v Praze a to v Technologickém centru UMPRUM na Mikulanské, kousek od Národní třídy. Přihlásilo se nám okolo 50 prodejců, což je předzvěstí, že to zase bude stát za to.

Na podzim ještě plány nemáme. Tedy máme data konání, ale s místem ještě trošku rozmýšlíme.

Součástí festivalů jsou i workshopy. Jaké kreativní techniky si budou moci lidé vyzkoušet?

Jedna ze studentek UMPRUM a prodejkyně se značkou Obychey si pro návštěvníky chystá workshop pečetění, prodejci Kousek přírody výrobu papírové girlandy. A co bude dál, to ještě uvidíme.

JARMILA SÁGOVÁ

Kreativní duše s vášní pro plánování. Založila značku Diářová královna, ve své malé dílně v Českých Budějovicích navrhuje a vyrábí jedinečné výrobky pro milovnice a milovníky plánování. Od roku 2021 také pořádá festivaly Pa-peer pro fanoušky papírenského zboží v Praze, Brně a Českých Budějovicích.

Jaké zážitky vám pořádání papírových festivalů přináší?

Papírová komunita je skvělá. Nebudu lhát, ale pořádání akcí je skvělá zábava. Několikrát do roka se setkáte s 40 až 50 tvůrci. Připravíte pro ně prodejní prostor a občas si samozřejmě i sáhnete na dno, když vám dodavatel 15 hodin před akcí zruší závoz nábytku. Takže, jestli to něco přináší, tak velký adrenalin a nadšení z každé akce. Skvělé lidi, skvělé zážitky, zajímavé spolupráce.

Jaké papírenské výrobky vy sama používáte?

Nejsem žádný sběratel, takže si opravdu vybírám, jaké papírové produkty používám. Samozřejmě mým parťákem jsou desky Harlekýnka, s týdenní náplní, kapsami na samolepky, objednávkovými listy, poznámkovými listy a dalšími vychytávkami. Diář váží kolem kilogramu a půl, takže do malé kabelky se nevejde. (smích)

Druhou mojí nezbytností je malý a velký cestovní deník. Malý deník vozím s sebou na cestách. Velký je doma a ukládám do něj právě pohlednice, mapky, koláže, kresby.

No a nedílnou součástí mého života jsou měsíční plánovače. Potřebuji mít před sebou přehledně celý měsíc na stole. Samolepek mám asi tři alba (smích) a postupně je zpracovávám buď do diáře, dětem do alba, cestovních deníků a na balíčky.

Máte nějaké plánovací tipy pro čtenáře?

Tip pro čtenáře? Nebláznit a nekupovat šest diářů na rok. Vyčkat, přemýšlet, na co diář budu mít. Postupně vylaďovat a přicházet na to, co mi vyhovuje.

Kdybych měla doporučit moje oblíbené tvůrce nebo e-shopy, tak abych vybrala alespoň pět, tak jednoznačně Fleppi, Tapira, Míša v šálku, Lepikaro, Z lásky ke vzpomínkám.

Děkuji moc za rozhovor.

Foto: Se souhlasem Jarmily Ságové

Více k tématu