Jak letos o Vánocích nepřibrat kila navíc

Vánoce už jsou tady, v domácnostech voní cukroví a špajzy jsou plné dobrot. Stresují vás kila navíc, která na váze vyskočí o každých Vánocích? Přinášíme tipy od nutričních specialistek společnosti STOB, jak letos nepřibrat, nebo alespoň ne moc.

Foto: Adobe Stock

Všechny tipy na udržení váhy by měly vést k tomu, aby příjem energie o vánočních svátcích nepřevyšoval výrazně výdej, a zároveň aby tělo dostávalo potřebné živiny. A také k tomu, abyste si svátky v klidu užili, z jídla a pohybu měli požitek a odpočinuli si.

Není jedinou prioritou, aby měly pokrmy vyvážený poměr živin a byly zdravé, z jídla bychom měli mít také radost. Pro mnoho lidí je takovou radostí právě ujídání cukroví.

Cukroví na pěkném talířku

Pokud je sladké vaší slabostí a hrozí, že ho sníte přemíru, zkuste několik triků.

Udělejte si z jedení cukroví rituál. Naplánujte každý den dobu svačiny, kdy je mlsání povoleno. Odeberte si porci cukroví na pěkný talířek, k němu si uvařte voňavý čaj nebo kafe do oblíbeného hrnku. Dobré je jíst v klidu, soustředit se na každý kousek, užívat si chuť a nedělat u jídla nic jiného.

Nastavte si překážky a zkomplikujte si přístup. Když je cukroví schované v chladu na balkoně nebo ve sklepě, možná budete leniví si jít nabrat misku každých pět minut. Jakmile ho budete mít na talířku v obýváku stále na očích, vezmete si pravděpodobně kousek, kdykoliv půjdete okolo.

Pokud ještě nemáte všechny druhy nazdobené, zvažte, jestli nevynechat polevu nebo promazání. A pokud ještě dokončujete poslední druhy, zkuste je vytvarovat do malinkých kousků. V jedné porci pak můžete ochutnat víc druhů a ve výsledku ho sníte méně.

Foto: STOB

Zařaďte polévky

Polévky jsou opomíjeným pokladem jídelníčku, vysvětlila na Dnu zdraví se STOBem kuchařka, gastronomická novinářka a lektorka Karolína Ponocná Kamberská. Když si polévku dáváte doma jako předkrm, tak je to úplně ideální věc, protože si potom nandáte už mnohem méně druhého chodu. Nebo si dáte jen plátek masa a trošku přílohy, ale ta polévka vám dá pocit, že už jste se předsytili. Zpráva, že už jsme nasycení, putuje do mozku asi dvacet minut,” vysvětlila na přednášce pro veřejnost. Když si dáte misku polévky, vyvolá ve vás pocit, že jste najedení a hodinu po obědě vás to nesvádí jít něco uzobávat.

Pokud se jedná o masový vývar, je v něm spousta bílkovin, vitamínů, minerálů, zelenina (kterou je dobré pořádně vyvařit a nakonec před konzumací vyměnit čerstvou), a všechno je to v něm zachováno. Polévka je skvělá také jako samostatné jídlo. Zelňačka nebo boršč jsou výborné k večeři. A v zimě i k snídani,” doplnila Karolína Ponocná Kamberská.

Zdravý talíř

Dalším trikem, jak si udržet váhu přibližně na stejném čísle, a zároveň dát tělu všechny potřebné živiny, je dodržovat zdravý talíř. Jeho výhodou je, že se dobře představuje na reálném talíři, je to dobrá pomůcka, vysvětlila lektorka.

Zdravý talíř vypadá tak, že polovinu talíře tvoří zelenina a ovoce (ovocná část je trošku menší, přibližně dva kusy ovoce denně, zeleniny byste měli sníst za den přibližně 400 až 450 gramů podle vaší váhy), čtvrtinu tvoří potraviny s vysokým obsahem bílkovin (například libové maso, ryby, drůbež, sýr, vajíčko) a čtvrtinu polysacharidy (příloha).

Takový talíř o vánocích může vypadat například jako vánočka k svačině s porcí ovoce a bílým jogurtem.

Můžete si dát kachní prsíčko, když si ho na talíř naaranžujete tímto způsobem, a bude na tom talíři nějaký zajímavý salát, který to bude dobře chuťově doplňovat, a tři opečené brambůrky, tak máte skvělé plnohodnotné jídlo,” vysvětlila Karolína Ponocná Kamberská.

Ani přes vánoční svátky nevynechávejte zeleninu. Pokud v zimě nemáte chuť na čerstvou, nevadí. Zelenina nabízí milion možností zpracování. Můžete ji upéct v troubě, udělat hranolky z mrkve, červené řepy, celeru, ke každému masu. Nebo různé pyré, není třeba se omezovat na syrové saláty,” doplnila lektorka Ponocná Kamberská.

ZDRAVĚJŠÍ ALTERNATIVY DOBROT

  • Na Silvestra je možné připravit jednohubky s tvarohovou pomazánkou a místo bagety ji namazat na kusy zeleniny nebo proteinové tmavé pečivo.
  • U smažených jídel je možné tuk odsát ubrouskem nebo ponořit na zlomek vteřiny do vroucí vody a tuk okape.
  • Do bramborového salátu dejte jen malé množství majonézy, nebo ji vyměňte za bílý jogurt.
  • Dopřejte si ovoce, třeba nějaký exotický druh, který si přes rok nedopřejete.
  • Ke sladkému cukroví nebo vánočce si dejte kvalitní bílkoviny, třeba tvaroh nebo skyr.

Alkohol s rozumem

Alkohol má vysokou kalorickou hodnotu a přibírá se po něm docela snadno. Nejvíce energie má tvrdý alkohol a sladké likéry. Pokud si připijete jen na Silvestra, tak nemá smysl hlídat, jestli pijete šampaňské brut, nebo sladké, nebo řešit jednoho panáka alkoholu. Ale pokud plánujete pít hodně alkoholu po celé svátky každý den, vyplatí už se přemýšlet, jestli si nedáte raději suché bílé víno, vinný střik nebo červené víno s dietní kolou bez cukru.

Pokud se nechcete vzdát vaječňáku, je možné koupit opravdu kvalitní, ale jen v malé láhvi, anebo si ho uvařit doma, rozdělit ho do více láhví, otevřít ho na setkání s rodinou nebo kamarády a podělit se, nebo ho darovat. Ideální je abstinovat. Nezapomínejte pít vodu.

Pohybové svačinky

Důležité je také nezanedbávat pohyb, a to ani o Vánocích. Prokládejte lenošení výlety. Anebo si zařaďte „pohybové svačinky“. Ty mohou vypadat třeba tak, že se každou hodinu zvednete od televize a třeba se jen minutu protáhnete, zaskákáte si na fitballu anebo se projdete po bytě. Anebo můžete chodit při telefonování.

Někdy k mlsání svádí nuda. Když máte chuť si něco dát, tak je to hodně často spojené s prokrastinací. Že už vás to nebaví, potřebujete udělat nějakou změnu. Jdu se podívat do kredence, jestli tam nenajdu nějakou čokoládku, nebo třeba vylezu z baráku, obejdu si parčík, co máme před domem, a vrátím se zpátky,” uvedla jako příklad pohybové svačinky Karolína Ponocná Kamberská.

Nabrat kilo je normální

Na závěr je dobré se uklidnit, že nabrat kilo přes vánoční svátky není tragédie. Pokud se celý rok stravujete rozumně a pouze na svátky si dopřejete vše, na co máte chuť, tak to nevadí. Není třeba hledat zdravější suroviny na vaření a je zbytečné, abyste si kazili štědrovečerní večeři třeba salátem s jogurtem místo majonézy, pokud vám nechutná, řekla už dříve v rozhovoru pro Magazín Antilopa Iva Málková, odbornice na hubnutí a zdravé stravování.

Hledat zdravější alternativy svátečních pochoutek má smysl, hlavně pokud očekáváte, že se budete nezdravě stravovat delší dobu.

Daří se vám držet si svou váhu i o vánočních svátcích? Máte osvědčené tipy, které vám v udržování váhy a kondice fungují? Napište do komentářů.

Foto: Adobe Stock (hlavní), STOB (v textu)

Více k tématu