Ďábel nosí Pradu na vlastní kůži. Opustila práci snů a módu dělá po svém

„Kde jsou všechny ty ELLE ženy?“ ptala se sama sebe, když bloudila po prostorách nejznámějšího módního časopisu. Ale nikde je nenacházela. Do Prahy přišla za svým snem proniknout do světa módy a získala práci, po které touží zástupy žen. Ta stejná práce ale Dagmar Gabulovou připravila o iluze a proto začala úplně od nuly. Dnes se věnuje módě a stylu po svém a je šťastná.

Foto: Adobe Stock

Vzpomeňme si na Anne Hathaway ve známém filmu Ďábel nosí Pradu. Mladá a ambiciózní dívka dostane práci v proslulém módním časopise a začne poznávat temné zákulisí módního byznysu a světa módních médií. Nějakou dobu to vydrží, ale potom ji práce začne ničit život a ona se rozhodne odejít.

Dagmar Gabulová si prožila příběh jako přes kopírák. Ze Slovenska si odešla plnit své módní sny do Česka a skončila v Praze. Toulala se mezi luxusními butiky, obdivovala výlohy Louis Vuitton, Dior nebo Pradu a toužila do tohoto světa proniknout. Po desítkách neúspěšných pohovorech to přišlo – nabídka práce brand manažera pro českou módní jedničku, odnož světového časopisu ELLE.

„Byla jsem přesvědčená, že je to práce snů. Co více bych mohla v Praze chtít?“ říká v rozhovoru pro Antilopu Dagmar. První pocity po oznámení, že tu práci získala, byly perfektní. Měla pocit, že dělá něco výjimečného a stále jí v hlavě běžely vzpomínky na pohovor a slova, že tuto práci nemůže dělat každý.

Jenže nahlédnutí do zákulisí módního časopisu ji velmi rychle vrátilo ze snění do reality. Uvědomila si, že všechno je tak trochu jinak.

Když jsem viděla, jak se krása ve skutečnosti tvoří, úplně mě to zklamalo. Přišlo rozčarování.

Realita neměla s nablýskanými stránkami časopisu mnoho společného. „Rozhlížela jsem se po novém působišti a v duchu se ptala sama sebe: Kde jsou všechny ty ELLE ženy?“ vzpomíná Dagmar. „Když jsem viděla, jak se krása ve skutečnosti tvoří, úplně mě to zklamalo. Přišlo rozčarování.“ V hlavě se jí neustále proháněly ty stejné otázky: Jak to, že nežijí to, o čem píšou? Jak to, že nejsou reklamou svojí práce?

Podobné časopisy fungují na spolupráci s inzerenty nebo značkami a podle těch, kteří platí, uzpůsobují svůj obsah. Se skutečnou krásou nemají příliš společného.

Otroci trendů a značek

„Nemám ráda nafouklé iluze. Vždy jsem chtěla ženám pomáhat a nedělat z nich otroky trendů a značek,“ říká Dagmar. Jenže tento svůj sen neprožívala. Necítila se šťastná. „Prostředí ELLE mě vytrhlo z mého pozitivního světa a hodilo mě do světa černých lidí,“ uvědomila si tehdy Dagmar.

Nekonečné úsilí udržet si práci, po které touží tisíce žen, začalo její trápení stupňovat, až se promítlo nejen do vztahu, ale začalo to odnášet také zdraví. Musela odejít!

Obrovská síla značky a vliv ji lákaly a nechtěla se jich vzdát, přestože vnitřní hlas křičel, že tohle skutečně není to pravé. „Hlava se snažila být silnější a hledat argumenty proč zůstat. A trápit se,“ vzpomíná Dagmar. Nekonečné úsilí udržet si práci, po které touží tisíce žen, začalo její trápení stupňovat, až se promítlo nejen do vztahu, ale začalo to odnášet také zdraví. Musela odejít!

„Pochopila jsem, že to nemá smysl. Nebyla jsem to já. Potřebovala jsem mezi normální lidi,“ popisuje Dagmar, která se nakonec rozhodla svou práci opustit a rok pracovala mimo módu. V té době začala hledat sama sebe a to, co chce v životě dělat. Nebylo to snadné, ale alespoň už věděla, kam se rozhodně vrátit nechce. „Můj pohled na krásu byl vždycky jiný než ten komerční, ale to jsem nevěděla do chvíle, než jsem v komerčním médiu začala pracovat,“ vysvětluje Dagmar.

Dagmar GabulováFoto: se souhlasem D. Gabulové

Cesta za svým snem

Postupně objevila svět, o kterém do té doby neměla ani tušení – svět stylového koučinku. „Jakmile jsem se do toho pustila, najednou jsem neměla potřebu nikomu nic dokazovat ani vysvětlovat. Věděla jsem, že jsem to já,“ říká dnes a není pochyb, že naprosto věří každému svému slovu. Může inspirativně pracovat se ženami – tak, jak vždy chtěla. Je první certifikovanou koučkou stylu v Česku a na Slovensku, proniká do neprobádaných zákoutí přirozené krásy a učí ženy, jak se mít rády.

Sama se stala tou skutečnou ELLE ženou, kterou tolik hledala.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak působíte svým zevnějškem na druhé a co o sobě říkáte ještě dávno před tím, než stihnete promluvit? Nejen na to Dagmar odpovídá ve své knize STYL, o které jsme na Antilopě nedávno také psali.

Foto: Adobe Stock, se souhlasem Dagmar Gabulové

Více k tématu