Jasný bod na zimní obloze není hvězda, ale planeta Venuše
Noční obloze kraluje nádherný zářivý bod, který v zimě přitahuje velkou pozornost. Je to planeta Venuše, které se lidově říká Večernice nebo Jitřenka, podle toho, kdy ji na obloze pozorujeme. Přibližně půl roku je vidět po západu Slunce a půl roku nad východem. Svoji jasnost bude ještě zvyšovat a 15. února dosáhne maxima. Okem bude pozorovatelná přibližně do první poloviny března.

Pokud jste si v poslední době prohlíželi oblohu za bezmračné noci, nejspíš vaši pozornost přitáhl jasně zářící bod. Co je to za objekt?
„Jasný bod nad jihozápadem není hvězda, ale je to planeta Venuše. Pokud je na večerní obloze jako nyní, říká se jí někdy Večernice, pokud je na ranní obloze, říká se jí Jitřenka,“ vysvětlila pro Magazín Antilopa Jindřiška Majorová ze Štefánikovy hvězdárny v Praze.
Astronomický ústav AV ČR k tomu uvádí, že se můžeme těšit na ještě zářivější zážitek. Jasnost Venuše se totiž stále zvyšuje a dosáhne svého vrcholu 15. února.
Okem viditelná do března
„Za dobrého počasí ji běžně pozorujeme i přes den. S dalekohledem bez problémů, za výjimečných okolností a trénovaným okem ji můžeme spatřit i bez pomůcek,“ řekl pro Magazín Antilopa Rudolf Mentzl z Hvězdárny Ďáblice. Její vzhled se rychle mění a v těchto dnech vypadá jako tenký srpek, což je vidět při pozorování dalekohledem.
Okem bude Venuše pozorovatelná přibližně do první poloviny března. Poté se přehoupne na druhou stranu od Slunce a bude půl roku viditelná jako Jitřenka na brzké ranní obloze. Během roku se její jasnost i vzdálenost od Země mění, právě teď je vzdálená asi 75 milionů kilometrů, což je polovina vzdálenosti Země Slunce.

Další úkazy zimní oblohy
Venuše není jedinou krásou na zimní obloze. Kromě ní můžeme v současnosti vidět i další planety a zajímavé jasné hvězdy. „Celou noc můžeme pozorovat jasný Jupiter a načervenalý Mars. Kromě toho je v zimních měsících na obloze vidět i nejjasnější hvězda, pochopitelně kromě Slunce, a to Sírius ze souhvězdí Velkého psa,“ doplnila Jindřiška Majorová.
Noční obloha nabízí zajímavé úkazy v každém ročním období. Pozorování oblohy v zimních měsících má několik výhod a nebe si pozornost určitě zaslouží.
„V zimě je dlouhá noc a stmívá se velmi brzy, což je na pozorování oblohy velká výhoda. Pokud se díváme dalekohledem, je zde velké množství zajímavých objektů, jako například Velká mlhovina v Orionu, otevřená hvězdokupa Plejády v Býkovi, jasná galaxie v Andromedě,“ uzavřela Jindřiška Majorová ze Štefánikovy Hvězdárny.
Nevýhodou je, že nízké teploty znepříjemňují sledování oblohy, a také bývá v zimě hodně zatažených nocí. Pokud máte rádi sledování oblohy za teplých letních nocí, můžete si počkat třeba na padající Perseidy.
Na pozorování je nejvhodnější si vybrat místo bez umělého osvětlení. Nejlépe na vyvýšeném místě s dobrým rozhledem do okolí a daleko od měst, které svým světelným, tepelným a prachovým znečištěním pozorování znesnadňují. Zde méně jasné hvězdy nemusí být vůbec vidět.
Zdroje: vyjádření J. Majorové, odborné pracovnice ze Štefánikovy Hvězdárny, vyjádření R. Mentzla, odborníka z Hvězdárny Ďáblice, Astronomický ústav AV ČR
Foto: Adobe Stock (hlavní), Planetum (v textu)