Meteorický roj Perseidy: Padající hvězdy můžete zahlédnout až do 24. srpna
Vyrazte na romantické rande do přírody nebo si udělejte klidnou noc sami se sebou. Země jako každý rok prochází na své dráze prachovým proudem rozptýleným za kometou 109P Swift-Tuttle a na noční obloze můžeme pozorovat zářivé „padající hvězdy“. Letos oblohu navíc zpestřuje vzácné přiblížení Jupiteru a Marsu. Perseidy i zářivé planety jsou nejjasněji vidět na ranní obloze.
Jako každý rok letní obloha nabízí nádhernou podívanou v podobě „padajících hvězd“. Podmínky pro pozorování jsou letos příznivé. „Na obloze bude Měsíc ve fázi okolo první čtvrti a bude tedy zapadat v první polovině noci. Pozorování meteorů je přitom vhodnější vždy v té druhé její polovině, kdy souhvězdí Persea s radiantem roje stoupá téměř k nadhlavníku a většina meteorů zazáří nad obzorem, ne pod ním,“ uvedla Lucie Dospivová z Fyzikálního ústavu v Opavě na Slezské univerzitě.
Maximum meteoritů nastává v noci 12. a 13. srpna. V té době se mezi půlnocí a 4. hodinou ranní objevuje každou hodinu přibližně 60 až 80 meteorů, z toho 5 až 15 mohlo být opravdu jasných. Po tomto maximu jsou už méně četnější a čekání na šťastnou hvězdu bude vyžadovat trochu více trpělivosti. Pozorovat tuto zářivou krásu můžeme až do 24. srpna, kdy budou padat poslední.
Letošní pozorování Perseid zpestřuje vzácný úkaz, kdy se k sobě velmi těsně přiblížily jasné planety Jupiter a Mars, navíc ve fotogenické oblasti souhvězdí Býka nedaleko krásných hvězdokup Plejády a Hyády, doplnila Lucie Dospivová z Fyzikálního ústavu v Opavě.
Mimo světelný smog
Pozorovat roj Perseid je ideální v místech bez světelného znečištění. Nejlepší je vyrazit alespoň do vzdálenosti desítek kilometrů od velkých měst na místa s dobrým výhledem do všech stran. „Pozorovat úkaz je nejvhodnější vleže, například ve spacáku nebo na lehátku. Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled, meteory náhodně létají po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima,“ doporučují odborníci ze Slezské univerzity.
Nicméně pokud je pro vás nereálné cestovat za zářivou podívanou desítky kilometrů, sledovat Perseidy je možné například i ve velkých parcích za městem mimo největší osvětlení za bezmračných nocí. Jen počítejte s tím, že drobné meteory vašemu zraku uniknou a přes světelné znečištění zahlédnete jen ty nejjasnější Perseidy.
Zapomenutý hvězdný prach
Meteorický roj Perseid má svůj původ v prachu komety 109P Swift-Tuttle, která se každých 134 let přibližuje ke Slunci. Naposledy se objevila v roce 1992, znovu se vrátí až v roce 2126.
Země každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem na své dráze prochází prachovým proudem rozptýleným za kometou. Prachové částice se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory. Protože tyto částice mají rozměry zpravidla menší než zrnka písku a jsou složeny z křehkého kometárního materiálu, při průletu zemskou atmosférou shoří.
Perseidy lidé pozorují už stovky let. První zmínky o meteorologickém roji pocházejí z první poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti se smutnou událostí. Svatý Vavřinec byl církevním hodnostářem strážícím majetek v Římské říši, který při pronásledování křesťanů neuposlechl příkaz římského císaře Valeriána. Odmítl odevzdat církevní majetek a místo toho ho rozdal chudým. Následoval krutý trest a svatý Vavřinec byl popraven.
Několik dní po jeho umučení podle svědectví lidí začaly padat z nebe třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově označované jako „slzy svatého Vavřince“.
Zdroj: Slezská univerzita: Meteorický roj Perseid vrcholí 12. a 13. srpna. Spatříme také jasné planety