Romantická podívaná letos vyjde: Perseidy o víkendu rozzáří oblohu
Pěkné počasí i dobrá fáze měsíce, to jsou ideální podmínky pro pozorování meteorického roje Perseid. Letos vrchol připadá na víkend a zatím to vypadá, že všechno dobře vyjde a čeká nás nádherná podívaná.
Místo vysedávání doma, v hospodě či baru zkuste tuto sobotu vyrazit na romantické rande do přírody. Ideálně někam kousek za město, kde není tolik světelného smogu, nebo alespoň na kopec, odkud bude dobrý výhled na oblohu.
Vyplatí se to, protože letošní roj Perseid bude mít dobré podmínky k pozorování. Měsíc je ve fázi, kdy je velmi malý, a navíc vychází až ráno, takže svou září nebude rušit. Díky tomu bude možné na obloze pozorovat i menší a méně zářivé meteory. Dalekohled ani žádné jiné vybavení není potřeba, vše bude dobře pozorovatelné i pouhým okem – a to kdekoliv na obloze.
„První meteory z Perseid jsou zpravidla pozorovány již 17. července, poslední pak 24. srpna. Nejvíce jich však padá okolo maxima, které letos nastane v neděli 13. srpna dopoledne. Neboť po maximu už aktivita prudce klesá, nejvhodnější je úkaz pozorovat o víkendu ze soboty 12. na neděli 13. srpna, tedy v noci maxima,“ uvedli k letošním Perseidům zástupci z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Odborníci doporučují pozorování zejména v druhé polovině noci, kdy většina meteorů zazáří nad obzorem, a ne pod ním. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní zazáří každou hodinu přibližně 80 meteorů, z toho 10 až 20 může být opravdu jasných.
„Na pozorování roje Perseid si vyhledejte místo alespoň desítky kilometrů daleko od velkých měst s co nejlepším výhledem do všech stran. Nejvíce meteorů je totiž vidět na obloze nerušené světelným znečištěním z měst a obcí,“ dodávají odborníci s tím, že při menším umělém jasu noční oblohy totiž vyniknou i ty méně jasné meteory. Pozorování je nejlepší vleže, například ve spacáku nebo na lehátku.
Zapomenutý hvězdný prach
Meteorický roj Perseid má svůj původ v prachu komety 109P Swift-Tuttle, která se každých 134 let přibližuje ke Slunci. Naposledy se objevila v roce 1992, znovu se vrátí až v roce 2126.
Země každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem na své dráze prochází prachovým proudem rozptýleným za kometou. Prachové částice se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory. Protože tyto částice mají rozměry zpravidla menší než zrnka písku a jsou složeny z křehkého kometárního materiálu, při průletu zemskou atmosférou shoří.
Perseidy lidé pozorují už stovky let. První zmínky o meteorologickém roji pocházejí z první poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti se smutnou událostí. Svatý Vavřinec byl církevním hodnostářem strážícím majetek v Římské říši, který při pronásledování křesťanů neuposlechl příkaz římského císaře Valeriána. Odmítl odevzdat církevní majetek a místo toho ho rozdal chudým. Následoval krutý trest a svatý Vavřinec byl popraven.
Několik dní po jeho umučení podle svědectví lidí začaly padat z nebe třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově označované jako „slzy svatého Vavřince“.
Foto: Adobe Stock