Bratislava protkaná dobrotami a dobrodružstvím: Vyzkoušejte tajný útěk za romantikou

Rádi byste na pár dnů utekli od všedních starostí, prožili trochu romantického bloumání a dali si pár drinků jen ve dvou? Bratislava není daleko a nabízí toho více, než se na první pohled zdá. Vyzkoušeli jsme, co můžete podniknout, a nechyběl u toho důmyslný koktejl s nasvíceným malým stromečkem nebo sekt na člunu.

Foto: Bratislava Tourist Board

Nebudeme nesměle přešlapovat okolo, protože na programu toho máme hodně. Jako ideální se pro romantické poznávání jeví prodloužený víkend, ale když není nazbyt, dá se rychlovka stihnout i za dva dny. Letos v červenci je možné využít i dva svátky, které připadají na středu a čtvrtek, a z toho už se dá něco vykouzlit.

Skvělé je, že do Bratislavy jezdí přímý vlak několikrát denně. Třeba České dráhy vypravují spoj Metropolitan, který z Prahy vyjíždí v 7:24 i 9:24 a jede dále přes Kolín, Brno a Břeclav. Ideální, abychom si ještě ten den ve městě užili příjemné odpoledne.

Poté, co se ubytujeme, si prohlédneme historické centrum a z výšky se na město podíváme z Michalské věže. Potom se přesuneme na podlouhlé Hviezdoslavovo náměstí, kde uvidíme několik umělecky vyvedených fontán, a potom si dáme výbornou zmrzlinu ve Zmrzlinářství Koun. Pokračovat budeme v nově zrekonstruované Slovenské národní galerii, která se nachází v budovách historických kasáren. Den pak můžeme zakončit na tapas s dobrým vínem ve Wine Bar & Tapas by Provino nebo zážitkovou večeří v emocemi protkané restauraci Irin.

Tyršovo nábřeží u Dunaje láká k odpočinku.Foto: Bratislava Tourist Board

Rybízové víno a zážitky

Další den pojmeme trochu dobrodružněji a objevíme okolí Bratislavy. Cílem cesty bude hrad Devín z 13. století, který stojí na skalnatém kopci nad soutokem Dunaje a Moravy. Je obklopen nádhernou přírodou, nabízí fenomenální výhledy do okolí a nechybí ani expozice o historii hradu i přilehlé oblasti.

Hrad Devín je kousek za Bratislavou.Foto: Bratislava Tourist Board

Devín se nachází pár minut jízdy za Bratislavou a využít je možné autobus číslo 29 z centra města. My ale vyzkoušíme něco zajímavějšího – na hrad poplujeme rychločlunem po Dunaji. Cestou nám bude foukat vítr do vlasů a vypijeme láhev sektu, který pak „vypotíme“ při výšlapu na hrad. (A když nebudeme mít náladu na plavbu na hrad, zvolíme hodinovou romantickou plavbu po městě, sekt na lodi ale samozřejmě nevynecháme.)

Romantika na člunu ve dvou.Foto: Bratislava Tourist Board

Nepříliš známou a o to romantičtější unikátností je, že v Devínu pěstují vinaři tradiční lokální rybízové víno, takzvaný Devínský ríbezlák. A protože rádi objevujeme nové chutě, rozhodně se stavíme na degustaci – polosladká chuť je famózní a netradiční a v nabídce je víno z červeného i černého rybízu. K tomu nám samozřejmě dají i něco na zakousnutí.

Pokud propadneme hlubší touze objevovat taje slovenského vína, které má v okolí Bratislavy dlouhou tradici, a budeme to stíhat, navštívíme Malokarpatské muzeum v městečku Pezinok. Má totiž krásnou a interaktivní expozici, při které se nejen dozvíme příběh vína, ale také si vyzkoušíme speciální brýle, které nám „opilecky“ rozmlží vidění. Zvládneme s nimi vložit kuličku do správné dírky? No, uvidíme. Možná o tom budeme přemýšlet při degustaci ve tmě, které tam pořádají.

Ale zpátky do Bratislavy, čeká náš ještě pár důležitých míst. Abychom poznali, jak se Bratislava v posledních letech rozvíjí, musíme navštívit Jurkovičovu tepláreň, kde na nás dýchne fascinující kombinace industriálního stylu a moderní architektury. Ve staré bratislavské teplárně dnes funguje coworkingové centrum a v okolí jsou kavárny a restaurace, které stojí za vyzkoušení. Fascinující je také futuristický bytový komplex Sky Park, který navrhlo světoznámé architektonické studio Zaha Hadid Architects.

Ikonické věže komplexu Sky Park.Foto: Bratislava Tourist Board

Romantické jídlo a pití

Pak vyrazíme na procházku podél Dunaje a cestou se stavíme na kávu a zákusek do romantické restaurace Au Cafe na břehu řeky, odkud budeme mít pěkný výhled na Bratislavský hrad. Možná si tu dáme i večeři, třeba jejich skvělý steak či mořské plody, ale pokud budeme mít energii, přejdeme ikonický most SNP a povečeříme tradiční slovenskou kuchyni v útulné restauraci Modrá Hviezda v podhradí.

Bar Mirror nabízí jedinečné koktejly.Foto: Magazín Antilopa

Den zakončíme v koktejlovém baru Mirror, který nabízí jedinečnou filozofii propojení s přírodou. Koktejly tady servírují podsvícené a s malými stromečky a uprostřed baru je navíc velký strom, takže místo vypadá velmi netradičně a zároveň úchvatně. Koktejly mají své vlastní příběhy a nápadité designy, takže půjde bezesporu o pětihvězdičkový romantický zážitek. No, už teď víme, že se nám nebude chtít zpátky…

Odkazy na místa a podniky zmíněné v článku (chronologicky):

Zmrzlinářství Koun, Slovenská národní galerie, Wine Bar & Tapas by Provino, restaurace Irin, projížďky rychločlunem po Dunaji, hrad Devín, Devínský ríbezlák, Malokarpatské muzeum, Jurkovičova tepláreň, restaurace Au Cafe, restaurace Modrá Hviezda, bar Mirror

Více k tématu