Olga Richterová: Psali mi, že jsem frigidní lesba. Je snadné vytvořit a šířit lži na internetu

Olga Richterová je poslankyní a místopředsedkyní Poslanecké sněmovny, takže politička každým coulem. Ale je také manželka a máma. Před časem se oba světy protnuly a ona se stala terčem nenávisti, odporných urážek a výhružek. Kvůli šíření lží na internetu se dokonce obrátila na soud, což pro ni bylo psychicky náročné a stále to neskončilo. V rozhovoru pro magazín Antilopa promluvila Richterová o podrobnostech kyberšikany, které čelí, a poradila, jak se s ní nejlépe vypořádat.

Foto: Česká pirátská strana
Poslankyně Olga Richterová.

Kdy jste se poprvé setkala s šikanou po internetu?

Lavina se spustila 23. 8. 2018. Byly to desítky nesnášenlivých vzkazů od neznámých lidí v reakci na lživý příspěvek na falešné stránce Pirátská pravda. Prý že chci údajně darovat byty desítkám tisíc mladých Afričanů. Byla jsem tehdy necelý rok poslankyní a netušila jsem ještě, jak silně jsou dezinformace založené na emoci pobouření a vzteku. Přesně tyhle pocity v lidech vzbuzoval můj údajný citát kvůli své nespravedlnosti – a nikoho z nich nenapadlo ptát se, jestli to je pravda. Jestli k té mé fotce a údajnému výroku existuje i nějaký zdroj té informace.

Jde o tento hoax: „Moderní a inteligentní bytová politika je pro nás jednou z priorit. Češi jsou obvykle zvýhodněni tím, že pracují, a mohou se tak v pohodě zadlužit hypotékou na zbytek života. Všichni však takové štěstí nemají. Miliony Afričanů takové možnosti nemají, a proto jim musíme pomoci a učinit z České republiky důstojnou zemi, kde nás bude každý mladý Afričan chtít kulturně obohatit svojí přítomností. Věříme, že bychom v ČR mohli v první vlně přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé.“

Status byl dán do uvozovek a vedle něj byla moje fotografie, logo Pirátské strany a odkaz na mé webové stránky.

Jaké jste z toho měla pocity? Měla jste někdy z výhružek strach?

Šokovalo mě to. Po chvíli jsem si ale začala myslet, že je to tak banální lež, že se s tím snadno a rychle vypořádám. Vývoj následujících měsíců a let mě vyvedl z omylu.

Když dostáváte výhrůžek tolik, začnete se cítit víc nejistě i například v MHD, když jdete domů z práce. Ano, občas jsem měla obavy, co kdyby někomu kvůli těm lžím „přeskočilo“.

Reagovala jste, nebo jste to nechala být?

Nejprve jsem tomu nechtěla věnovat přehnanou pozornost. Protože to ale pokračovalo, podali jsme nakonec s Piráty trestní oznámení. Ale policie nikdy nedokázala najít pachatele, tedy autory té původní lži ze srpna 2018.

Kdy byla šikana na internetu nejhorší?

Největší intenzitu to mělo vždy po sdílení Nelou Liskovou, samozvanou ambasadorkou Doněcké republiky a šiřitelkou mnoha dezinformací, protože její facebookový profil má velký dosah. Sdílela to několikrát a vždy v tu stejnou dobu narostl i počet opravdu ošklivých nadávek a výhrůžek na mě osobně.

Lidé se nechali napálit

Co vám lidé psali?

Ty zechcaná frigidní lesbo. Nastěhuj si negry k sobě domů. To jsou z kategorie „ještě publikovatelné“. Nejhorší pro mě byla odpověď řidiče Romana: „Kdybych měl samopal, udělal bych nevratné věci.“

Zjišťovala jste, kdo je to? Zkoumala jste profily, které vám tyto zprávy posílaly?

Ne, nijak podrobně, na to nemám čas. Snažila jsem se ale lidem psát a vysvětlovat, že naletěli naprosté lži. Že jsem normální máma, a oni se nechali napálit.

V některých případech ale šlo o tak velkou výhrůžku, že když ji nestáhli ani po mém upozornění či upozornění jiných, tak jsem podala trestní oznámení a policie pak ty lidi vypátrala. S jednou paní nakonec byl i soud, ale odmítala bohužel uznat, že „podříznout jako slepici“ je opravdu silná káva, natož aby uznala, že všechny ty výroky jsou vymyšlené.

Komu jste se jako prvnímu svěřila, že takové výhružky dostáváte?

Myslím, že asistentkám, ale už si to nepamatuji jistě.

Které výhružky došly až na policii?

„Mít po ruce samopal, tak tě odprásknu jako psa.“

„Piráti by zasloužili ke zdi a kulku, hlavně ta pirátská děvka.“

„Všechny tyhle kretény pozabíjet do posledního.“

„Vzpomeň si, až budeš mít nůž na krku, ty píčo nasolená s vymatlanou palicí!!!“

„Tu svini bych podřízla jak slepici. Další zrůda. Pirátskou verbež hodně rychle zlikvidovat jakkoliv.“

Poslankyně Olga Richterová.Foto: Česká pirátská strana

Soud s Nelou Liskovou mnozí zaregistrovali. Jak to, že vše došlo tak daleko? A jak jste soud prožívala?

Na rozdíl od mnohých jiných, Nela Lisková o mně šíří lži vědomě a s úmyslem mě poškozovat. Žádala jsem ji o stažení těch lží, nikdy to neudělala. Navíc její facebookový profil má velký dosah, takže to poškození je tomu odpovídající.

Věděla jsem, že zastavit ji může jedině hrozba citelné finanční sankce. Proto jsem podala žalobu na ochranu osobnosti s návrhem na finanční odškodnění. Už samotné podání žaloby dost pomohlo. Soud prvního stupně mi dal za pravdu, ale rozsudek zatím není pravomocný. Nela Lisková avizovala na ruské sociální síti VKontakte, že se odvolá. Kauza tedy bude bohužel pokračovat.

Soud chápu jako snahu domoct se spravedlivého zadostiučinění za to, co mi Nela Lisková způsobila. Jsem ráda, že se to zatím daří.

O pozadí a detailech soudního sporu Olgy Richterové s Nelou Liskovou jsme připravili samostatný článek.

Vyhledala jste pomoc odborníka?

Požádala jsem psycholožku, aby pro soud sepsala, jak prožívám újmu způsobenou Nelou Liskovou. Mám také pravidelná sezení se skvělou profesionální koučkou, dosti v principech blízké terapii, a to pravidelně už osm let v rámci zvládání mé práce, takže to mi celou dobu také pomáhalo vše zvládnout.

Samotnou mě ale překvapilo, jak silný byl náraz na paní Liskovou v soudní síni. Když zpětně přemýšlím, co ve mně vzbudilo slzy, byl to asi pocit „teflonovosti“. Že ať řeknu cokoliv, co šíření těch lží znamenalo pro můj život a jak mě to poškodilo, že po ní to steče.

Pomáhá mi koučování a rodina

Jak to snáší vaše rodina a děti?

Ty tím samozřejmě nezatěžuju.

Byla jste vy nebo někdo z vašich blízkých konfrontován osobně na ulici?

Začalo se mi stávat, že si ode mě lidé nechtěli vzít třeba Pirátské listy, protože prý tady chceme uprchlíky. Totéž zažívají ostatní Piráti. Výhrůžky kvůli „promigrantským postojům“ byly jednu dobu velice silné. Na této vlně ostatně před volbami jel úplné výmysly i Andrej Babiš.

Jaká je nyní, po všech těchto zkušenostech, vaše psychohygiena? Jak to děláte, že se nezblázníte?

Jak už jsem řekla, pravidelné koučování. Navíc jsem věřící, patřím do sboru Českobratrské církve evangelické, a mám štěstí na moc fajn rodinu a dobré vztahy s blízkými.

Co byste doporučila ostatním, kteří se s kyberšikanou také potkávají?

Pokud můžete, braňte se právní cestou. To, co se děje online, má velký vliv na běžnou realitu. Není možné nechat přerůstat násilí z verbální roviny do té fyzické. Proto se i policie na tyto přečiny zaměřuje.

Je zájmem nás všech přispět i k osvětě. Lidé donedávna netušili, jak snadné je vytvořit lživý citát vedle obrázku kohokoli.

Moc děkuji za rozhovor.

Foto: Česká pirátská strana

Více k tématu