Soudní boj Olgy Richterové s Nelou Liskovou, která o ní šířila nepravdy

Sprosté nadávky, hrozby násilím či smrtí. Tomu před čtyřmi lety začala čelit místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, když se na internetu objevil hoax na falešném profilu Pirátská pravda. Psalo se v něm, že politička chce přijmout do Česka tisíce uprchlíků z Afriky a rozdávat jim startovní byty pro mladé. Nejviditelnější šiřitelkou lží je aktivistka Nela Lisková a Richterová se proti tomu rozhodla bránit u soudu.

Tehdy se psal srpen 2018, když profil Pirátská pravda lživou zprávu zveřejnil. A Nela Lisková ho o rok později sdílela na svém facebookovém profilu, který v té době sledovalo přes deset tisíc lidí. Vzhledem k velkému dosahu se Richterová stala terčem kyberšikany a chodily jí odporné zprávy a výhrůžky. Více o nich poslankyně promluvila v rozhovoru pro magazín Antilopa.

Richterová několikrát Liskovou kontaktovala, aby lživý příspěvek smazala. Aktivistka reagovala otevřeným dopisem, ve kterém označila kauzu za zpolitizovanou, Richterovou za hysterku, která si hraje na oběť, a Českou pirátskou stranu za zločineckou neofašistickou organizaci, která podporuje terorismus.

Záplava nenávistných zpráv

Vzhledem k nečinnosti Liskové podala Olga Richterová v červnu 2020 žalobu a od letošního března se vše řeší u soudu. Richterová žádá omluvu i to, aby soud aktivistce další podobné útoky na její adresu zakázal. Domáhá se také odškodnění za nemajetkovou újmu ve výši 550 tisíc korun.

Richterová u soudu podlehla emocím, psychickému tlaku a před soudkyní během výpovědi propadla v pláč. „Nejbližší rodina viděla, jak jsem z toho rozhozená. Tolik nenávistných zpráv jsem v životě nedostala, řekla, když popisovala, jak čelila nepříjemným útokům a sprostým nadávkám.

Lisková se hájila tím, že nemá povinnost ověřovat si pravdivost sdílených příspěvků. „Ze své strany neshledávám absolutně žádné pochybení. Prezentuji svobodně své politické názory, což není zločin, řekla Lisková před soudem. „Osobně nejsem přesvědčená o tom, že to není pravda, dodala k výtce, že šířila lež.

Soud pokračoval 6. dubna 2022 a v první instanci rozhodnul ve prospěch Richterové. Nela Lisková by měla zaplatit náklady soudního řízení a také padesátitisícovou pokutu. Rozsudek je zatím nepravomocný a Lisková už avizovala, že se odvolá.

Peníze na boj s dezinformacemi

Richterová už dříve uvedla, že případné vysouzené peníze daruje na dobročinné účely, konkrétně na boj s dezinformacemi. „Na rozdíl od mnohých jiných, Nela Lisková o mně šíří lži vědomě a s úmyslem mě poškozovat. Žádala jsem ji o stažení těch lží, nikdy to neudělala. Navíc její facebookový profil má velký dosah, takže to poškození je tomu odpovídající. Věděla jsem, že zastavit ji může jedině hrozba citelné finanční sankce. Proto jsem podala žalobu na ochranu osobnosti s návrhem na finanční odškodnění, vysvětlila důvod podání žaloby Richterová pro magazín Antilopa.

Předsedkyně soudního senátu Dagmar Stamidisová uznala, že díky zveřejnění lživé zprávy na profilu Liskové došlo k jejímu masivnímu šíření. A dospěla k závěru, že si měla Lisková při sdílení takovéto zprávy ověřit informace.

Nela Lisková byla v minulosti členkou ČSSD a podle informací v médiích také SPD, byť ona sama to zpravidla popírá. Později působila v Národní domobraně a prohlásila se honorární konzulkou samozvané Doněcké lidové republiky, kterou také v minulosti několikrát navštívila. Její spolek Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky však soud zrušil.

Více k tématu