Objevovat a prožívat dobrodružství můžeme i doma

Pro letní dobrodružství nemusíme jezdit přes půl planety. Zajímavé zážitky mohou čekat i deset minut od domova. A dovolenou, na kterou budeme rádi vzpomínat, si můžeme udělat i doma na zahradě.

Foto: Adobe Stock

Pokud po dovolené naše peněženka zeje prázdnotou, vyčerpali jsme si dny volna v práci nebo se nemůžeme vytratit z domova z jiných důvodů, objevovat je možné na různých místech a různými způsoby. Pokud přijmeme za své, že svět je zajímavý, můžeme se na něj dívat z různých úhlů pohledu, objevovat a dělat si zajímavější život třeba i doma.

Sbírat nové zážitky na cestách je možná trochu snazší. Hledat obohacení a zajímavosti doma je složitější a chce to maličko více úsilí, vyhradit si čas a prostor i v každodenním životě. Může být těžké uchránit si ve víru povinností prostor pro zajímavější život a „neužitečné“ maličkosti. Ale určitě to jde.

Můžeme si dát třeba předsevzetí, že budeme po celé léto zkoušet tyhle zážitky.

Hledání nových chutí. Každý týden uvařit jedno nové jídlo: nový recept, novou kombinaci ingrediencí a koření, které jsme ještě neochutnali. Umíchat nový drink nebo uvařit z neznámé suroviny.

Objevit v blízkém okolí zajímavé místo nebo se na známé místo podívat z nové perspektivy. Jít na výlet do lokality, kterou máme deset minut od domu, nebo vyrazit na nákup jinou cestou než obvykle. Na mapě si najít a prozkoumat nějakou pamětihodnost, kterou jsme neznali, jít na exkurzi do hradu nebo navštívit starobylý hřbitov. Prohlídnout si okolí z vody, půjčit si šlapadlo, loďku nebo paddleboard.

Všímat si maličkostí. Prohlídnou si a očichat květy v záhonech, kolem kterých chodíme pro rohlíky. Pozorovat brouky na lesních cestách, poslouchat zvuky okolo. Nebo naopak zvednout oči od země a pořádně si prohlédnout místa, kudy běžně chodíme, třeba objevíme krásné koruny stromů, staré domy.

Takto jsem znovu objevila krásu Národního muzea na patě Václavského náměstí – v Praze žiju už léta a šla jsem tudy nejmíň stokrát. Ale naposledy jsem se na pár minut zastavila a jenom jsem se dívala. Viděla jsem nádhernou budovu posetou maličkými propracovanými ozdobami a detaily, ruch, lidi odpočívající na schodech před muzeem, záhon květin za Václavem na koni a vyšlapanou cestičku, jak se lidé za sochu chodí fotit.

Hrát si. Koupit si novou deskovku, papírové hry, model letadla, hlavolam, postavit si ručně stolek na kávu. Začít hrát novou hru na počítači. Malovat si, kreslit, stříhat, uháčkovat podtácky. Jít si házet ven s talířem.

Nový vítr v myšlenkách. Podívat se na dokument o tématu, které nás zaujalo, ale nic o něm zatím nevíme. Třeba zjistit, jak fungují střeva, co dnes víme o neandrtálcích, jaké je pozadí výroby první atomové bomby, jak fungují online seznamky, kdo a proč vytvořil slavnou aplikaci, kterou každý den používáme, nebo jak vznikl život na Zemi. Přečíst si knížku nebo časopis z úplně jiného žánru.

Kultura. Vyrazit jednou za měsíc na kulturní akci, kde jsme ještě nebyli, výstavu, festival, nebo do podniku, který ještě neznáme.

Foto: Magazín Antilopa

Párty pod širým nebem. Trávit večer pod hvězdami, hřát se na slunci nebo snídat na balkóně jsou samy od sebe příjemné zážitky. Pokud k nim přizveme naše milované lidi, mohou se posunout ještě na vyšší level a obohatit nás. Udělat si piknik s přáteli v parku, pozvat rodinu na grilovačku na zahradě a umíchat jim drink, s partnerem si dopřát líný brunch na terase, roztáhnout si deku na zahradě a společně si číst. Kdy jindy dělat párty pod širým nebem než v létě?

Pokládat nezvyklé otázky. Ptát se našich blízkých na otázky, na které jsme se nikdy dříve (nebo už dlouho) nezeptali: kde a jak se poznali naši rodiče, čeho se bojí náš partner a co už si dlouho přeje, co dělala nejraději v dětství naše babička, čím chtěla být ségra, když byla malá.

Nebo úplných cizinců, oslovit někoho v baru a zeptat se na jeho životní příběh. Vyptat se na něco sledujících na sociálních sítích nebo sdílet pět podivností, které o nás asi nevěděli.

A zeptat se na něco sami sebe. Třeba si uvařit kafe, vyhradit si jen pro sebe dvě hodiny a ptát se na to opravdu důležité: jak se cítíme v našem životě, vztazích, práci, zdraví. Jestli jdeme naší cestou, nebo jen plníme přání a potřeby někoho jiného. Dobrá otázka může změnit život.

Na pokládání hlubokých otázek a sebekoučink může dobře posloužit projekt Posviť si, kde jsou připravené zadarmo ke stažení sady otázek na vybraná témata.

Máte způsob, jakým si dobrodružství a nové zážitky přinášíte i do všedních dnů? Napište do komentáře.

Zdroj: Cassie Holmes: Šťastnější (Jan Melvil Publishing, 2023), Posviť si

Foto: Adobe Stock

Více k tématu