Libor Hoření: O nezištném dobru, dělání radosti a autě s elektrickým stolkem na kávu

Je v Češích nezištné dobro? Má smysl v lidech podporovat dělání dobrých skutků? O tom jsme si povídali s podnikatelem Liborem Hoření, který se rozhodl investovat do prostředí kolem sebe a založit netradiční kavárnu.

Foto: se souhlasem L. Hoření
Libor Hoření učí Čechy dělat dobré skutky.

Má smysl dělat něco hezkého pro druhé? V této otázce má Libor Hoření jasno. Dobré skutky se řetězí a šíří se pyramida dobra, která vytváří lepší prostředí pro všechny. „V Česku i ve světě je obrovské množství dobra,“ říká podnikatel, který stojí za projektem DobroKáva, brněnskou kavárnou, kde se za voňavý nápoj neplatí penězi, ale dobrým skutkem.

Kde se vzal nápad na otevření kavárny DobroKáva? Zažil jste (nebo sám udělal) nějaký dobrý skutek, který Vás k založení motivoval?

Už dlouho věřím, že je správné, když se člověku daří vydělávat peníze nad rámec svého životního stylu, když část zisku investuje do zlepšení prostředí kolem sebe. Loňský Silvestr jsem slavil na Bali, kde jsem četl knihu Dalajlamova kočka, kde se jedna kočka zatoulá do kavárny jednoho mnicha a ten je na ni moc hodný, poskytne jí zázemí, dává jí najíst atd. A lidi v kavárně to inspiruje a tak mi v hlavě naskočil nějaký základ „kavárna, dobrý skutek…“

Myslíte si, že je v Češích nezištné dobro?

Myslím, že určitě ano, v Česku i ve světě je obrovské množství dobra. Bohužel náš mozek funguje často tak, že zlo nás přitahuje víc, než dobro. Proto média ví, že kdyby psala o tom, že letošní úroda jablek se opravdu povedla a sklizeň byla bohatá, článek bude mít menší čtenost, než že neznámý člověk najel dodávkou do lidí. Bohužel. Moc bych si přál, aby to bylo jinak.

Rozlišujete Vy osobně nezištné dobro a dobro, nebo vnímáte dobro pouze jedno, bez ohledu na jeho účel?

Nezištné dobro a dobro lze podle mě oddělit. Důležitý je pro mě záměr, s jakým člověk dobro (nebo cokoli jiného) dělá. Pokud člověk pomůže staré babičce do schodů proto, že doufá, že až babička zemře, napíše ho do závěti, vzniká tím podle mě úplně jiná energie, než když jí pomůže, protože ví, že tím staré paní udělá radost.

Čím se živíte?

Podnikám od svých 17 let, založil jsem například dnes největší internetovou stránku o vaření v ČR – Toprecepty.cz, podle které vaří přes 2,5 milionu návštěvníků za měsíc. Pak několik dalších projektů, některé zafungovaly dobře a prodal jsem je, některé fungují a nechal jsem si je, některé nezafungovaly a zavřel jsem je, tak to chodí :-).

Co Vám osobně provozování kavárny přináší?

Velkou radost, smysluplně využitý čas, dobrý pocit… Loni mě DobroKáva stála asi 500 000 Kč. Když si představím, že bych si loni místo zahájení DobroKávy koupil o 500 000 Kč dražší auto a mohl bych jezdit po dálnici 300 km/hod, měl bych elektrický výsuvný stolek na kávu nebo já nevím co všechno, tak mi to přijde úsměvné. Tolik pozitivní energie, která díky DobroKávě vzniká, nemůže nahradit nic, co bych v autě mohl mít.

Nevyčítají Vám blízcí, že „vyhazujete“ peníze za dobročinný projekt?

Trochu jsem se toho bál, že mi řeknou tradiční pohled, že by měl člověk šetřit na budoucnost a nebude se jim líbit, že se chystám peníze rozdat lidem formou kávy za dobrý skutek. Ale moc mě potěšilo, že má rodina reagovala velmi pozitivně, myšlenka se jim líbí, dokonce přijeli na DobroKávu z Olomouce a podporují mě v tom, co dělám. Vysvětlil jsem jim, že peníze využívám jednak k investování, abych měl právě finance i do budoucna, ale zároveň můžu investovat i do zlepšení prostředí kolem sebe.

Je financování kavárny a provoz náročný? Bylo obtížné sehnat baristky, kterým nevadí chystat kávu bez nároku na honorář?

Náročný je široký pojem :-). Na jednu stranu je to jen jedna pojízdná kavárnička, na druhou stranu je kolem toho spousta běhání a zařizování. Káva, cukříky, míchátka, máme vlastní odpadkové koše na tříděný odpad, které každý den stavíme a vyvážíme, voda, květiny, kelímky, garáž, baristky a spoustu další práce. Každopádně jsou to činnosti, které nás baví, protože pak si kdykoli můžeme stoupnout k DobroKávě a sledovat dopad a inspiraci, jakou DobroKáva přináší.

Jaké jsou reakce okolí na Váš projekt? Byl jste někdy zklamaný, nebo přicházejí samé příjemné odezvy?

Drtivá většina je pozitivních a to mi dělá velkou radost. Občas se vyskytne i kritika, což je naprosto v pořádku, pokud je kritika věcná. Rád diskutuji o dopadu, o efektivitě toho co děláme, o důvěře v to, jestli lidé dobrý skutek opravdu udělají atd.

Viděl jste film Pošli to dál? Podobně jako hlavní postava jste svým projektem vytvořil jakýsi „ostrůvek dobra“, který lidi motivuje k přemýšlení nad dobrými skutky. Věříte i Vy, že se dobré skutky řetězí a budou se šířit dál, třeba i za hranice Brna?

Film Pošli to dál je mým oblíbeným filmem a velkou inspirací. Doporučil bych jej všem. Na DobroKávě se mi líbí právě i to, že neinspirujeme pouze ty, kteří se k nám  zastaví osobně a DobroKávu ochutnají. Snažíme se inspirovat skrz sociální sítě i ty, kteří se k nám nestaví osobně, ale jen si o nás přečtou. A že z jednoho dobrého skutku může vzniknout další a z něj další, víme a je to přesně to, o co se snažíme.

Loni jsme udělali 12 000 káv za dobrý skutek. Spoustu lidí nám odpoví: „Aha, takže 12 000 dobrých skutků“. My právě věříme, že jich vzniklo mnohem více, protože jednak vzniká pyramida a dobré skutky se šíří, jak jsem psal, a zároveň když si člověk připomene dobrý pocit z dobrého skutku, je pravděpodobnější, že nějaký udělá příště znovu a vytvoří si tím návyk v dělání dobrých skutků. Což je nádherné, protože je to krásný pocit někomu udělat radost, pomoci atd. a zároveň tím člověk zlepšuje své okolí.

Bude kavárna nabízet kávu i v letošním roce? Co dalšího chystáte?

DobroKáva je na Zelňáku v Brně v provozu druhou sezónu od 4. 5. 2018 každý všední den od 9:00 do 16:30. Tedy kromě státních svátků a dnů, kdy má od rána do večera pršet, to nevyjíždíme.

Více informací o DobroKávě a inspiraci na vaše budoucí dobré skutky najdete na webu a fb kavárny.

O provozu kavárny v loňské sezóně jsme se také rozepsali v článku Pošli to dál v praxi: O kavárně, kde se platí dobrými skutky.

Foto: se souhlasem Libora Hoření

Více k tématu