Pošli to dál v praxi. O kavárně, kde se platí dobrými skutky

Když se řekne dobrý skutek, první co mě napadne, je dojemný film Pošli to dál. Mladý Trevor dostane od nového učitele občanské nauky zvláštní domácí úkol – vymyslet, jak změnit svět kolem sebe. Chlapec vezme svůj úkol vážně. Vymyslí řetězec dobrých skutků, kde každý nezištně pomůže třem lidem ze svého okolí. S jedinou podmínkou – že každý z lidí, kterým bylo pomoženo, dobrý skutek „pošle dál“ a nabídne pomoc dalším třem lidem.

Foto: Pixabay

Trevor na svém nápadu začne ihned pracovat a pomůže bezdomovci, matce a svému učiteli. Zdá se mu však, že jeho plán nefunguje a pomoc se nešíří dál. Chlapec se brzy vzdává. Aniž to však tuší, čest a radost z pomáhání nutí lidi „posílat dobro dál“. Trevorův řetězec dobrých skutků se stále rozrůstá o nové články a pomoc se mezi lidmi začne šířit jako lavina.

Po shlédnutí neobvyklého filmu mi vířily hlavou myšlenky. Všichni známe návykovou radost a skvělý pocit, který zažíváme, když někomu můžeme udělat radost. Bylo by možné uvést „pošli to dál“ do praxe?

Cena kávy? Dobrý skutek

Stejné myšlenky zřejmě běžely hlavou i zakladatelům DobroKávy. Neobvyklé kavárny, kde se místo penězi platí za voňavý teplý nápoj dobrým skutkem.

Stánek DobroKáva parkuje od letošního roku v teplém počasí na Zelném trhu v Brně. Nabízí kávu, kakao nebo čaj a platí se vykonáním dobrého skutku co nejdříve je to možné. Inspiraci je možné hledat na tabuli dobrých skutků v kavárně, vylosovat si koláček s lístečkem nebo si lidé mohou vymyslet dobrý skutek sami. Například darovat květinu, kterou si také mohou vzít u stánku. A pak se svým zlepšením karmy pochlubit na webových stránkách projektu.

DobroKáva si brzy našla svoje příznivce. Autor nápadu uvádí, že kavárna obslouží více než 100 lidí denně. Ze seznamu dobrých skutků na webu se zdá, že projekt opravdu funguje. Zákazníci si pochvalují, že kromě voňavé kávy si odnesli s sebou také impulzy k zamyšlení, zastavení se v uspěchaném dni a dobrý pocit. V některých případech se jim dokonce dobré skutky po čase vrátily odjinud.

Projekt je financovaný soukromým podnikatelem a má podporovat radost z dávání. Provozovatelé slibují, že kavárnou DobroKáva jejich dobroaktivity zdaleka nekončí.

Pozn. redakce: Kavárna DobroKáva je venkovní stánek a funguje pouze v teplých měsících. Minulý víkend proto nabízela kávu v letošní sezóně naposledy.

Zdroje: Pošli to dál (csfd.cz), DobroKáva FB a web

Foto: Pixabay

Více k tématu