Sex na jednu noc očima vědy: Muži a ženy mají rozdílné emoce i fyzické standardy

Kdo je svolnější k náhlému vzplanutí vášně a jsou rozdíly mezi tím, jak ho vnímají muži a ženy? Vydejme se po stopách vědeckého bádání a pronikněme do nečekaných tajů sexu na jednu noc.

Foto: Adobe Stock

Nepřemýšlejme nad tím, nakolik jsou jednorázové sexuální vztahy v rozporu s naším přesvědčením. Buď si je užíváme, nebo ne.

Mnohem zajímavější je, jak často se právě sex na jednu noc stává předmětem vědeckého bádání. Ať už jde o sofistikované exaktní zkoumání, nebo pouhé statistiky, vědci v posledních letech přinesli řadu podivuhodných poznatků. Podívejme se na ty nejzajímavější.

1. Po sexu ženy a muži prožívají rozdílné emoce

Přemýšlení, hodnocení a vyvozování závěru. Každý, kdo neodolal svodům náhlého vzplanutí vášně, po skončení alespoň chvíli rozporuplně přemítal, čeho se vlastně dopustil. Jeden z výzkumů, který provedli britští akademici z Univerzity v Durhamu mezi více než třemi tisícovkami respondentů, ukazuje mezi muži a ženami značné rozdíly v emotivním vnímání sexu na jednu noc.

Zatímco muži v 80 % vnímali svůj zážitek pozitivně, v případě žen to bylo jen něco přes polovinu. Ženy dokonce nezřídka uváděly, že se po nočním úletu cítily lacině, zneužité a svého rozhodnutí litovaly.

2. Muži své standardy snižují, ženy zvyšují

Fyzická krása, peníze a moc jsou nejvýznamnějšími parametry, které v očekávání krátkodobého poměru u svého protějšku hodnotíme. Zdaleka se nemusí překrývat s tím, co očekáváme od svého životního partnera. Důležité je, že své nároky při reálné šanci na jednorázový úlet měníme. A to naprosto zásadně!

Muž v zápalu vášně nezřídka skončí v náruči ženy, která zdaleka neodpovídá jeho obvyklým standardům. Zato žena často prožije románek s mužem, o němž by si za běžných okolností myslela, že je mimo její možnosti. Těžko říct, zda za to může větší sexuální touha mužů, nebo něco jiného.

Jak naznačují rozsáhlá výzkumná šetření, ženy si často užívají skutečnost, že je muži vnímají jako atraktivní a sexy a cítí se velice žádané. Muži vedle toho naprosto šokují tím, jak snadno skončí v posteli se ženou, která se jim příliš nelíbí a s níž by se za normálních okolností nedali ani do řeči.

3. Jak souvisí fyzické vlastnosti se sexem na jednu noc?

Plnoštíhlé ženy a ty, které mají širší boky, jsou svolnější k jednorázovým úletům. Tak zní jednoznačný závěr profesora Colina Henria z univerzity v Leedsu. Ženy s pasem širším alespoň o dva centimetry než průměr v jeho průzkumu přiznávaly, že více než polovina jejich sexuálních vztahů byly vztahy na jednu noc.

Nakolik to souvisí s odvěkou představou, že ženy s výraznějšími boky mají lepší předpoklady k rození dětí, je otázkou. Nekompromisní statistická data každopádně naznačují, že ženy s nadváhou a ty, které jsou v očích mužů méně atraktivní, se mnohem ochotněji oddávají nezávaznému sexu bez ochrany. Jiná britská studie zase říká, že muži s maskulinními rysy a ženy s femininními rysy jsou v očích jejich protějšků méně často vnímaní jako ti, kteří hledají vážný a dlouhodobý vztah. Tak se v tom vyznejme…

4. Stav mysli ovlivňuje náklonnost k sexu na jednu noc

Co nás vede k tomu, že skončíme v posteli s někým, koho nezřídka sotva známe? Podle výzkumníků z amerického Ohia za to do značné míry může psychické rozpoložení. Ať už si to připouští, či nikoliv, pokud se muži i ženy cítí špatně, trpí depresemi či je něco dlouhodobě vnitřně trápí, šance, že propadnou kouzlu vášnivého románku, se výrazně zvyšuje. Mezi těmi, kdo si užívají sexu na jednu noc, je mimochodem mnoho těch, kdo občas pomýšlejí (nebo pomýšleli) na sebevraždu.

5. Biologické předpoklady sexu na jednu noc

Spojitost mezi promiskuitou a biologickým naprogramováním se vědci pokoušejí prokázat už léta. Výzkumný tým z University of New York si všiml, že v sexuálním chování může hrát roli gen zvaný DRD4. Ten ovlivňuje hladinu dopaminu v mozku a dříve byl spojován s alkoholismem, hazardem, kompulsivními poruchami a riskantním chováním. Ve výzkumném vzorku bezmála 200 lidí se objevila téměř polovina lidí s tímto genem a drtivá většina z nich přiznala zvýšenou touhu po sexu a sklon k nevěrám.

Všem, kteří by najednou své plánované i neplánované nevěry chtěli svádět na svou genetickou výbavu, však vědci vzkazují: geny zdaleka nejsou tím jediným, co naši sexualitu ovlivňuje. Takže se mějme na pozoru!

Zdroje studií: Durham University, University of Ohio, University of New York

Foto: Adobe Stock

Více k tématu