Adventní výlet do Bratislavy: Vánoční pohoda, ovocné víno a středověké řemeslné trhy

Na vánoční trhy se letos vyplatí vyrazit do Bratislavy. Nabízejí krásnou atmosféru, desítky stánků se spoustou dobrot i zajímavé ukázky středověkých řemesel.

Foto: Marian Děkan
Vánoční trhy v Bratislavě mají skvělou atmosféru.

Vánoční trhy v Bratislavě obvykle nepatří mezi první volbu předvánočního cestovatelského poznávání, ale pro letošek by se to mohlo změnit. Trhy jsou tam opravdu krásné a nabízejí dokonalou kombinaci zážitků a skvělého jídla i pití. Dobrou zprávou navíc je, že potrvají až do Silvestra, takže tam můžete vyrazit i po skončení vánočních svátků.

Adventní nálada je v centru města cítit takřka na každém kroku a dokresluje ji nádherná světelná výzdoba. Centrem dění je více než sedm desítek stánků na Hlavním náměstí a na Hviezdoslavově náměstí, které nabízejí nejen mnoho vánočních výrobků a dárků, ale také bohatou nabídku občerstvení.

Stánky na Hlavním náměstí.Foto: Marian Děkan

Medovina, opékance i kapustnica

Kromě tradičních pochoutek, které známe z většiny trhů, mezi nimiž nechybí vánoční punč a svařák, si letos můžete pochutnat i na rozlévané medovině, ovocném vínu nebo pivu. Některé stánky nabízejí i exotické chutě a na své si přijdou také vegani a vegetariáni.

Za vyzkoušení stojí například stánek s italskými dobrotami, který má v nabídce i horkou verzi drinku Aperol Spritz. Výborné jsou také klasické pečené kaštany, vánoční opékance s mákem nebo ořechy a lokše. Na zahřátí je pak nejlepší výborná kapustnica nebo fazolová polévka.

Ve stáncích nabízí zboží na 70 výrobců a prodejců.Foto: David Budai

Za návštěvu stojí také unikátní Prívetivá zóna, která se nachází v těsné blízkosti hlavního vánočního trhu na Primaciálnom náměstí. Cílem bylo vytvořit příjemné místo pro všechny, tedy i pro rodiny s dětmi, seniory nebo hendikepované návštěvníky, kteří si chtějí oddechnout od shonu a ruchu okolí. Tato zóna je zastřešená, bezbariérová a její poklidnou atmosféru doplňuje i krásný vánoční les – jde o 34 stromečků, do jejichž výzdoby se zapojily bratislavské základní, umělecké či speciální školy.

Ukázky středověkého řemesla

Unikátní zážitek nabízí také středověké řemeslné trhy, které najdete na nádvoří Bratislavského hradu. Probíhají každý pátek až neděli a u jednotlivých stánků se můžete podívat na pracující kováře, řezbáře a další řemeslníky v dobovém oblečení.

Světelná výzdoba na Bratislavském hradě.Foto: David Budai

Jednou z bratislavských tradic je vánoční tramvaj, kterou se můžete kousek svézt nebo absolvovat celý vyhlídkový okruh po městě. Navštívit můžete také čarovnou interaktivní výstavu Malý princ v Pisztoryho paláci nebo se z výšky pokochat vánočním městem ze zrekonstruované Michalské věže. Děti si určitě užijí také kolotoč na Hviezdoslavově náměstí.

Bratislavské vánoční trhy si zakládají na čistotě a ekologii. Samozřejmostí jsou vratné kelímky nebo třídění odpadu, přímo na trzích se nachází dvě třídicí stanice. V okolí stánků jsou také rozmístěny speciální popelníky na cigaretové nedopalky, které se následně zrecyklují a stanou se součástí asfaltové hmoty.

Vánoční trhy jsou připravené na rodiny s dětmi.Foto: Marian Děkan

Zajímavý doprovodný program

  • Stánek bratislavské ZOO na Hlavním náměstí (14. až 19. prosince)
  • Středověké řemeslné trhy na Bratislavském hradě (do 17. prosince, vždy v pátek až neděli od 10 do 19 hodin)
  • Vánoční koncert přinese Bratislavský chlapčenský zbor (Slovenská filharmonie, 18. prosince)
  • Bienále ilustrací v Bibianě, domu umění pro děti

Doba a místo konání

Vánoční trhy probíhají až do 31. prosince 2023 a hlavní stánková část se nachází na Hlavním a Hviezdoslavově náměstí. Řemeslné trhy probíhají na nádvoří Bratislavského hradu.

Více k tématu