V sobotu bude zatmění Slunce, můžete ho pozorovat i bez dalekohledu

Po roce a půl můžete opět pozorovat na obloze částečné zatmění Slunce Měsícem. K tomuto zajímavému úkazu dojde v sobotu 29. 3. kolem poledne. K pozorování stačí svářečské sklo nebo speciální brýle, které lze zakoupit v hvězdárně. Sledovat zatmění je možné i bez dalekohledu, použití dalekohledu ale nabídne další zážitek. Slunce právě prochází obdobím zvýšené aktivity, dají se na něm pomocí speciálního dalekohledu pozorovat sluneční skvrny a výbuchy poháněné elektromagnetickými mechanismy.

Foto: Adobe Stock
Takto vypadalo zatmění Slunce v roce 2023.

Zatmění Slunce Měsícem je vzácný úkaz, který nastává přibližně jednou za rok a půl. Vzniká tak, že se Měsíc ve fázi novu ocitne na své dráze velmi blízko pomyslné přímce mezi Sluncem a Zemí. V momentě, kdy pozorujete Slunce ze Země, Měsíc zakryje určitou část slunečního disku, může dojít k částečnému nebo úplnému zakrytí kotouče Slunce.

Zatmění je viditelné pouze pro pozorovatele na určité části Země, nikdy ho nemohou ve stejné chvíli pozorovat lidé na celé zemské polokouli, kde je zrovna den.

Tentokrát pozorovatele v České republice a na Slovensku čeká částečné zatmění Slunce, kdy Měsíc „vykousne“ ze slunečního disku méně než čtvrtinu viditelného povrchu.

Úkaz potrvá hodinu a půl

Podmínky pro pozorování letošního zatmění by při troše štěstí na dobré počasí měly být příznivé. Občasná přítomnost mraků pozorování neznemožní, pokud by před Sluncem přecházela průhledná oblačnost, úkaz bude vidět i tak.

Celý úkaz potrvá přibližně hodinu a půl, zatmění nastane v sobotu 29. 3. 2025 cca od 11:30 do 13:00 hod.

Začátek zatmění můžete pozorovat okolo 11:30, maximální fáze dosáhne mezi 12:15–12:30 SEČ na území Česka i Slovenska a celý úkaz skončí kolem 13. hodiny. Zatmění bude odlišně viditelné v různých částech území podle polohy pozorovatele. Čím více na východ bude vaše poloha, tím později úkaz začne a tím menší zatmění slunečního disku uvidíte.

Pozorování bez dalekohledu

Při pozorování Slunce je důležité dodržovat bezpečnostní pravidla. Přímý pohled na Slunce je nebezpečný, hrozí vážné poškození zraku. Ani použití běžných slunečních brýlí není dostatečnou ochranou zraku.

„K pozorování stačí svářečské sklo nebo speciální brýle, které za cca 70 Kč dostanete na hvězdárně,“ uvedl pro Magazín Antilopa Rudolf Mentzl z Hvězdárny Ďáblice.

Zatmění Slunce mohou lidé pozorovat pouhýma očima s ochrannou pomůckou bez dalekohledů. „Pokud však navštíví hvězdárnu, ukážeme vše v patřičném zvětšení a doprovodíme výkladem,“ doplnil Rudolf Mentzl. Pro ještě zajímavější zážitek se nyní zřejmě vyplatí podívat se na Slunce zblízka.

Slunce právě prochází obdobím zvýšené aktivity, tak lze na něm dalekohledem (výjimečně i bez něj) pozorovat sluneční skvrny, ve speciálním dalekohledu i takzvané protuberance, což jsou výbuchy poháněné elektromagnetickými mechanismy,“ doplnil Mentzl.

Více k tématu