5 důvodů, proč svá novoroční předsevzetí letos splníte

Visí vám na ledničce stejná předsevzetí jako loni a předloni? Pojďte s nimi tentokrát naložit jinak. Letos je totiž splníte...

Foto: Pixabay
Letos jděte na svá předsevzetí od lesa.

Novoroční předsevzetí se zpravidla vyznačují krátkou životností. Podle průzkumů si novoroční předsevzetí pravidelně dává přibližně polovina z nás. Zbytek předem očekává, že by je stejně nedodrželi anebo se řídí pravidlem, že změna je možná kterýkoliv den. Více než polovina z těchto odvážlivců svá předsevzetí stihne porušit již do konce ledna. Nejvýše 20 procentům se opravdu do konce roku podaří některé dodržet a pouhým 8 procentům jedinců se železnou vůlí se podaří splnit všechna.

Pokud jste dočetli až sem, tak zřejmě patříte do první skupiny. A pravděpodobně s lednovými sliby zápasíte, a zatím marně. Možná si stejný seznam předsevzetí lepíte na ledničku každý rok. Letos je ale splníte, protože na ně půjdete chytře…

1. Raději konkrétně

Nikoho nepřekvapí, že se novoroční předsevzetí nejčastěji točí kolem pár ohraných oblastí. Zdravý životní styl, vzdělávání a osobní rozvoj, promyšlené nakládání s penězi a kvalitnější vztahy na novoroční hitparádě bodují.

Pokud si novoroční předsevzetí určíme vágně, velmi brzy je začneme porušovat (a do konce ledna je hodíme za hlavu). Zamyslete se nad cíli, kterých chcete dosáhnout, a popište je co nejvíce konkrétně. Vyměňte zhubnu za budu se hýbat dvakrát týdně v posilovně a přemýšlet nad tím, co jím. Nechám si navrhnout nutričně vyvážený jídelníček a společně s kamarádkou se budeme v hubnutí podporovat. Každý měsíc si zkontrolujeme výsledky našeho snažení.

2. Méně je více

Přestanu kouřit, budu se více věnovat dětem, naučím se francouzštinu, každé ráno si zaběhám. Již za tři týdny s během končím, protože bojuji s vleklou chřipkou, dětem se věnovat nemůžu, protože v práci odevzdáváme šílený projekt, a proto jsem zase začal kouřit, abych se z práce nezbláznil. Francouzština se mi nakonec zdá příliš složitá, tak na kurz posílám manželku. Poznáváte se?

Při stanovování cílů na nový rok nezapomínejme, že nejsme nadlidi. Chodíme do práce/školy, musíme platit účtenky a plnit hromadu povinností. Zacházejme proto s našimi mentálními prostředky s rozmyslem. Vůle není nevyčerpatelná. Máme jenom omezenou kapacitu a síly. Napište seznam všeho, co byste si přáli změnit, seřaďte předsevzetí podle svých priorit. A pak všechna kromě prvního škrtněte. Maximálně si vyberte dvě. Nechte si taky něco na příští rok! 🙂

Mějte na paměti, že čím více předsevzetí na vás bude koukat ze seznamu, tím více drobíte svou energii a úsilí mezi více rozdílných činností. Pokud soustředíte pozornost a všechno úsilí na jeden úkol, automaticky zvýšíte šanci, že v něm obstojíte.

3. Jezte slona po částech

Řím také nepostavili za týden! Povolejte na pomoc diář a pečlivě si plnění předsevzetí rozplánujte. Rozkouskujte velké na pidiúkoly, které jsou snadno měřitelné a hlavně splnitelné. Nový jazyk se nenaučíte za týden a knihu není možné napsat za den. Správná míra je klíčová – pokud si dáte úkoly přiměřeně malé, snadno je splníte. Navíc vám s každým úspěšným splněním naroste o kousek sebevědomí (nebo svaly, peníze na účtu za nevykouřené cigarety či počet stránek ve vaší knize). Až si vytvoříte návyk a plnění malých úkolů vám půjde snadno, postupně si můžete svou „dávku“ zvyšovat. Pokud si dáte naopak cíle nereálně velké, brzy se přidáte k oněm 25 procentům a cestu za lepším vzdáte.

4. Hlavně příjemně

Zaměřte se na přínosy, benefity a pozitiva, která vám plnění přináší. Místo zhubnu vyměňte za budu se cítit dobře a ulevím svým kloubům (a vejdu se do té fantastické sukně z loňského léta). Místo budu chodit brzy spát si zapište budu zdravá, výkonnější a pomůžu svému mozku. Motivací k učení jazyka může být třeba dovolená v zemi, kde si jím domluvíte.

Pokud se vám nedaří vše plnit, netrestejte se. Raději se zaměřte na vše, co se povedlo. Pokud se vám daří plány plnit, nešetřete odměnami a pořádně se pochvalte! Kupte si ty krásné džíny a jeďte na prodloužený víkend do Barcelony. (Pokud tedy odměnu za zdravé stravování po celý den nevidíte v kýblu zmrzliny k večeři.) A tu koblihu si jednou za čas dejte.

5. Sebeláska v hlavní roli

Proč to všechno děláte? Přece kvůli sobě. Vykašlete se na očekávání ostatních a potřebu druhým dokazovat, jak jste skvělí. Dokažte to raději sobě! 🙂

Na závěr pár tipů na zajímavá předsevzetí:

  • být více otevřená/ý a pustit k sobě lásku
  • neplýtvat jídlem (třeba za pomoci chytrých krabiček a znovu použitelných sáčků)
  • myslet více na sebe, své potřeby a zdraví
  • pravidelně a dostatečně spát
  • produkovat co nejméně odpadů a ty nezbytné třídit
  • kriticky přemýšlet nad přijímanými informacemi
  • nedávat si předsevzetí, protože změnu k lepšímu můžeme udělat kterýkoliv den 🙂

Foto: Pixabay

Dáváte si předsevzetí? A daří se vám je plnit?

Více k tématu